2023. április 28., 17:25

Egyre több helyen hiányoznak a munkavállalók

Annak ellenére, hogy a szlovák gazdaság egyáltalán nincs jó állapotban, a munkapiac jól teljesít és egyre több helyen már munkaerőhiánnyal kell szembenézniük a vállalatoknak.

munka
Fotó: unsplash.com

A regisztrált munkanélküliek aránya közben 2023 márciusában 5,6 százalékra csökkent, ami 156,9 ezer munkanélkülit jelent, akik azonnal munkába tudnának állni. A munkanélküliség így megközelíti azt a szintet, amelyet közvetlenül a járvány kitörése előtt regisztráltak.

A szlovák bérek pedig tavaly közel 8 százalékkal emelkedtek, de az infláció következtében így is 4,5 százalékkal csökkent reálértékük, így nem meglepő, hogy egyre több területen gondot jelent új munkavállalót találni. A fiatalok másként tekintenek a munkára, mint akár egy generációval idősebb társaik, így olyan munkaerőhiány adódik, amihez nem voltunk megszokva.

A pályakezdő jogászok iránti igény is egyre nagyobb, miközben 2022-ben rekordmennyiségű álláshirdetést regisztráltak a különböző álláskereső portálok ezen a területen. A jelentkezők száma viszont korlátozott, mert az ügyvédi pozíció betöltése csak megfelelő diplomával és szakmai tapasztalattal lehetséges, így aztán a munkaadónak is törekednie kell jobb ajánlattal megszólítania a tehetséges pályázókat.

Ugyanakkor a helyzet nem jobb más szakmákban sem. Míg tapasztalt ügyvédekből a kínálat a korábbi éveknek köszönhetően a piacon legalább elegendő, addig az egészségügyben a probléma már hosszú ideje jelen van, amit a kormányzati intézkedések sem tudtak megoldani. Ahogy a gyártásban és más speciális területeken azzal kell szembenéznünk, hogy a szakemberek jelentős része inkább külföldön helyezkedik el, ahol jobbak a munkakörülmények és annak díjazása is.

Tegyük hozzá, hogy ha csak a produktív korú személyek közti munkanélküliséget vesszük figyelembe, akkor márciusban a Trencséni járásban volt a legalacsonyabb a munkanélküliségi ráta, 1,91 százalék, míg a legmagasabb egy magyarok lakta járásban, a Rimaszombatiban, ahol 13,61 százalékot mértek.

A szélsőséges értékek is arra utalnak, már közel vagyunk a határértékekhez, ahonnan nem lehet nagyon lejjebb jutni a munkapiac szerkezete miatt, de nagy kérdés, hogy mit okoz ebben a folyamatban az infláció, amely az előrejelzések szerint közel azonos lesz a bérek nominális növekedésének mértékével, tehát idén vélhetően majd annyival fogunk többet keresni, amennyivel drágábban jutunk majd az alapszükségleteinket biztosító termékekhez és szolgáltatásokhoz.

Kapcsolódó cikkeink

Megosztás
Címkék

Iratkozzon fel napi hírlevelünkre

A Facebook drasztikusan korlátozza híreink elérését. A hírlevelünkbe viszont nincs beleszólása, abból minden munkanapon értesülhet a nap 7 legfontosabb híréről.