2022. november 26., 15:36

A költséghatékony, fenntartható jövő - A XXI. század mezőgazdasága

Perbenyikben, a Mailáth család kastélyának falai között adtak elő napjaink legmodernebb, digitális agrártechnológiai ágazataiban dolgozó felvidéki szakemberek a leendő és már aktív gazdáknak.

 

mezőgazdaság drónok
Szántóföldi drónbemutató
Fotó: Molnár Gabriella

Az Agrártechnikai és Gasztronómiai Szolgáltatások Iskolájának helyet adó történelmi épület nagytermében Sakáčová Silvia igazgatónónő elmondta, hogy intézményük az idén először vett részt a Szlovákiai Agrárkamara őszi, dunaszerdahelyi rendezvényén. Itt vették fel a kapcsolatot a Gazda Polgári Társulással. 

A Digitális Agrárakadémia

Varga Péter kertészmérnök, a Gazda Polgári Társulás elnöke és egyben a karvai Kereskedelmi, Szolgáltatóipari és Vidékfejlesztési Szakközépiskola igazgatója azzal kezdte, hogy a Digitális Agrárakadémia (DAA) a magyar kormány 2019-ben elfogadott Digitális Agrár Stratégiájának kiemelt projektje, kilenc modulból álló, folyamatosan bővülő online tudástár (digitalisagrarakademia.hu). A cél a digitális megoldások elterjesztése, ezáltal a mezőgazdaság hatékonyságának a növelése. A pár éve már a Kárpát-medence magyar gazdáit is segítő, egyedülálló program hazai szakmai partnerszervezete a Gazda Polgári Társulás. Reggeltől délig a szakközépiskola agrárgépesítő szakán tanuló diákok a precíziós növénytermesztés témakörének előadásaiból hallhattak hármat. Az elmélet után a hallottak gyakorlati bemutatása következett. A nap másik felében az agrárvállalkozók gazdagodhattak ezekkel az új ismeretekkel, majd Szabó Tamás agrármérnök, bodrogközi falugazdász, egyben precíziós technológiát alkalmazó vállakozó mutatta be, mit is tud egy CLASS AXION 850 „okos traktor“, hogyan képes összhangban dolgozni az előadó mérnök által irányított  drónnal. 

mezőgazdaság
Szabó Tamás egyike a Bodrogközben precíziós gazdálkodást alkalmazóknak.
Fotó:  Molnár Gabriella
Műholdas távérzékelés

Narancsik János, az Exata Group Rt. üzemmérnöke mintegy 6 ezer hektárnyi területen tervezi meg a precíziós gazdálkodást. Meggyőződése szerint előbb-utóbb, anyagi és szakmai felkészültségtől függően minden gazdát elér majd a fenntartható jövő feltételének tartott precíziós gazdálkodási forma. A legjobb felbontású komplex térképeket adó Sentinel műholdak a 4 naponta frissített adataikkal a gazdák parcelláit is bemérik. Sokan nem is tudják, hogy a felvételek egy része díjmentesen, szabadon elérhető és felhasználható a mezőgazdaságban. Ezeknek az adatoknak a segítségével egy adott parcellán belül a gazda képes beállítani a minél precízebb termeléstechnológiát, megtervezheti mikor és milyen földet tud tárcsázni, lazítani, ki tudja számolni egy adott területre szükséges vetőmag vagy műtrágya mennyiségét. Azaz, kielemezve a műholdfelvétel színes foltjait, elérhető a tábla adottságainak megfelelő talajművelés, megoldható a célzott tápanyagellátás vagy a differenciált tőszám kijuttatása a parcellán belül. Ezzel jelentős összeg takarítható meg, ezen felül pedig az egyes zónák terméshozama tervezhetővé válik. 

A műholdas távérzékelésen belül a cellahozammérések lehetővé teszik, hogy a kombájnok hozamtérképeit a gazda utólag pontosítsa, ami jelentős segítség a hatékony tápanyagtervezésben. 

Mit tud egy drón?

Czíria Kornél geoinformatikus, a cseh SkyMaps Kft. szlovákiai képviselője azt hangsúlyozta, hogy szerinte a precíziós gazdálkodásnak akkor van igazán értelme, ha a növényvédő szerek kijuttatása is ezen elvek alapján történik. Egyrészt a parcella termékenységi mutatóit figyelembevéve, másrészt helyspecifikusan kerüljön ki a növényre a szer. A műholdak és a drónok nem versenytársak, lényeges különbség a méréseik pontosságában van. A drón akár ezerszer pontosabb képet ad, s ezáltal sokkal több információt is, szinte a növény levelén meglévő estleges fertőzés, betegség is kimutatható általa. Előnyére válik még, hogy felhős időben is tud dolgozni. Ha azonban az adott feladathoz (műtrágyázás) elég a műholdas felvétel, használja azt a gazda, hiszen ingyen hozzáfér. 

Szó volt a drónok két nagy kategóriájáról.

A nap folyamán a gyakorlatban is bemutatott típus multirotordrón volt, ami a helikopterhez hasonlóan repült, a levegőben is képes volt megállni, és körülbelül 40 perces folyamatos bevetést követően szorult akkumulátor cserére. A másik kategória a repülőre hasonlító, a levegőben állandó mozgást igénylő, adott idő alatt nagyobb területet berepülni képes, merevszárnyú drón. Körülbelül azonos az áruk, mintegy 15 ezer euró, és ugyanennyit kell szánni a kiegészítőkre, szenzorokra, hőkamerákra, egyebekre. Az összeg soknak tűnhet, de a precíziós gazdálkodás lényege és elsődleges célja éppen a bemeneti költségek csökkentése és a környezet minimális terhelése. Ezeket szem előtt tartva a drón ára rövid időn belül megtérül. A mai drónok már rendelkeznek a legfejlettebb helymeghatározó rendszerekkel, centiméteres pontossággal határozzák meg a gyom vagy akár a vadkár helyét. A drón ugyanis az előre beprogramozott feladatsort végrehajtva berepüli a zónákra osztott parcellát, bizonyos pontokon egymást átfedő felvételeket készít. A részfelvételekből a szoftver elkészíti a tábla teljes képét. Mivel nálunk egyelőre közvetlen permetezésre nem használható a drón, a szoftvere által kiértékelt adatokat be kell táplálni a precíziós permetezőgép vezérlőegységébe, amely aztán végrehajtja a költséghatékony, talajkímélő növényvédelmet. 

drón mezőgazdaság
Czíria Kornél geoinformatikus egy aktív diáknak magyarázza a drón működését, irányítását.
Fotó:  Molnár Gabriella
A drónhasználatról

Brigan Dezső, a Sevenet Kft. informatikusa és rendszergazdája előadásában röviden ismertette a különböző (nyílt, speciális, engedélyköteles) műveleti kategóriákba tartozó drónokat, majd ezek használatának feltételeire vonatkozó hatályos jogszabályokat is. 

A mezőgazdaságban egyre nagyobb szerepet kapó drónok engedélykötelesek, kezelőjének drónpilóta vizsgát kell tennie. 

Az EU tagországok közül egyedül Szlovákiában nem történt meg a drónokra vonatkozó teljes jogharmonizáció az eredetileg maghatározott időpontig, 2021 januárjáig. Ez év végéig kapott az ország haladékot, de kénytelen lesz újabbat igényelni, mert 2022 végéig e téren már semmi változás nem várható. Ebből kifolyólag, az EU-n belül nálunk egyelőre nem engedélyezett a drónnal történő közvetlen permetezés. A gazdák is, ahogy mindenki más, aki üzleti jelleggel, vállakozóként üzemelteti a drónt, csak megfigyelésre és adatgyűjtésre használhatják. 

A vizsgáztatás, illetve a drónjogosítványok megszerzésének feltételeit a közlekedési hivatal 2/2019-es határozata szabályozza. Míg nálunk egyelőre csak az említett, általános drónpilóta jogosultságot ismerik, addig Magyarországon a nagyobb tudást igénylő, speciális mezőgazdasági drónpilóta képzésre is van lehetőség.

Megosztás
Címkék

Iratkozzon fel napi hírlevelünkre

A Facebook drasztikusan korlátozza híreink elérését. A hírlevelünkbe viszont nincs beleszólása, abból minden munkanapon értesülhet a nap 7 legfontosabb híréről.