2024. január 30., 18:51

A gazdasági hangulat egyre biztatóbbnak tűnik Szlovákiában

Javult a gazdasági hangulat, legalábbis a szolgáltató, az építőipar és a kereskedelem szintjén, csak az iparban érzékelik a helyzet romlását. Bizakodóak a szlovákiai fogyasztók is, akiknek immár ötödik hónapja nőtt a bizalmuk, és 8,3 ponttal haladták meg a hosszú távú átlagot. a lgfrissebb adatok alapján.

sok pénz - 100 eurósok
Fotó: unsplash

A gazdasági hangulat mutatójának (IES) emelkedése (amit a statisztikai hivatal mér) ugyan csak 0,4 pont volt januárban, de értéke 96,7-es szinten van, ami az elmúlt kilenc hónap legmagasabb értéke. A mutató öt összetevője közül négy esetében javultak az értékelések. A tavalyi évhez képest 6,2 ponttal volt kedvezőbb a gazdasági hangulat, jelenleg 4,9 ponttal marad el a sokéves átlagtól.

A gazdasági hangulatot öt részindikátor méri, amelyek négy ágazatban (ipar, építőipar, kereskedelem és szolgáltatások) a vállalkozók és a fogyasztók elvárásait és bizalmát fejezik ki. A részmutatók -100 ponttól (maximum pesszimista válaszok) +100 pontig (maximum optimista válaszok) terjednek.

Az ipar bizalmi mutatója a januári szezonális kiigazítás után 3,6 ponttal -8,3 pontra csökkent. A mutató alakulását elsősorban a következő három hónapra várható termelés visszaesése és a megrendelések visszaesése befolyásolta. Különösen pesszimisták voltak az elektromos berendezéseket és közlekedési eszközöket gyártó vállalkozók.

A szolgáltatásokba vetett bizalom szezonálisan igazított mutatója 3,7 ponttal 10,7 pontra emelkedett januárban. A növekedés mindhárom mutatóban – az üzleti helyzet, a kereslet és a várható kereslet – mutatkozott. Az üzleti helyzet legjelentősebben a pénzügyi és biztosítási tevékenységben javult. Az elmúlt három hónapban az egyéb szolgáltatások terén nőtt a legnagyobb mértékben a kereslet, ennek növekedése a következő három hónapban várhatóan a szálláshely- és vendéglátás területén lesz.

A szlovákiai fogyasztók tavaly év végi optimizmusa az új év első hónapjában is folytatódott. A fogyasztói bizalmi mutató (szezonálisan kiigazítva) havi összevetésben 3 ponttal -11,9 pontra emelkedett januárban, 8,3 ponttal haladva meg a hosszú távú átlagot.

A fogyasztók a mutató mind a négy részét tekintve optimistábbak voltak. Nekik vannak a legmagasabb elvárásaik a megtakarítások létrehozásával kapcsolatban. Pozitívabban látják az általános gazdasági helyzet, a munkanélküliség, valamint a háztartások pénzügyi helyzetének alakulását is. 

Kapcsolódó cikkeink

Megosztás
Címkék

Iratkozzon fel napi hírlevelünkre

A Facebook drasztikusan korlátozza híreink elérését. A hírlevelünkbe viszont nincs beleszólása, abból minden munkanapon értesülhet a nap 7 legfontosabb híréről.