2025. január 10., 12:28

BYD, az új trónkövetelő

Három betű, mellyel egyre gyakrabban találkozhatunk a hétköznapjainkban. A kínai elektromos autókat gyártó vállalat világhódító útra indult, ez az ártalmatlannak tűnő kalandozás azonban komoly veszélyt jelenthet az európai autógyártókra.

BYD Kína autógyár
Fotó: TASR / AP

A BYD ugyan már közel két évtizede jelen van a piacon, mi európaiak azonban legelőszőr valamikor a Covid-járvány kezdetén, 2020-ban találkozhattunk ezzel a névvel. A kínai gyártó addigi két évtizede csupán a túlélésről szólt, többször is a totális csőd széléről kapaszkodtak vissza. A 2010-es évek elején például a helyi kormányzat támogatására volt szükségük, hogy ne kelljen lehúzniuk a rolót.

2020-ban aztán jött az áttörés, igaz az akkori eladási adatok még így is megmosolyogtatóak a mostaniakhoz képest. A Covid kitörésének az évében összesen 427 ezer autót adtak el, míg például 2023 utolsó negyedévében 526 ezer tisztán elektromos gépjárművet értékesítettek.

Erre a számra szinte az egész világ felkapta a fejét, a konkurensek pedig valószínűleg kétségbe is estek. A legnagyobb riválisnak számító Tesla például ebben az időszakban 41 ezerrel kevesebb elektromos autót adott el. De a BYD nem csupán a Teslát, de más elektromos autókat gyártó cégeket is lekörözött.

A Nissan 2010-ben dobta piacra Leaf modelljét, melyből 2023-ig 650 ezer darabot értékesítettek. Csak összehasonlításképp, a BYD Seagullból tíz hónap alatt 360 ezret adtak el.

Persze azt is fontos kiemelni, hogy egy rendkívül olcsónak (Kínában átszámítva 8750 euró) számító modellről beszélhetünk, ezért is örvend ekkora népszerűségnek. A számok azonban magukért beszélnek, a BYD ezen modellje az eladásokban maga mögé utasította a Tesla legnépszerűbb modelljét, a Tesla Model Y-t.

És, hogy miként sikerült a kínai autógyártónak ilyen rövid idő alatt ekkora sikereket elérnie? A szakértői értékelések alapján minőségi autókat gyártanak, melyek árban is elérhetőek, így az elektromos autó piacon ár-érték arányban az egyik legjobb választásnak számítanak.

Ahogy fentebb is írtuk, egyes modelljeik a kínai piacon már tízezer euró alatt elérhetőek, ezt pedig úgy sikerül realizálniuk, hogy alacsony profittal dolgoznak.

Míg például a Tesla több mint 8000 dollárt keres egy autón, addig a BYD alig több mint 1000 dollárt.

És míg a BYD kezdetekben nem igazán nyitott az európai piac felé, addig napjainkban egyre nagyobb szeletet kaparinthat meg abból a képzeletbeli tortából. A nyugat-európai országokban egyre több ismeretlen ázsiai autó rója az utcákat, melyek között szép számmal találhatunk BYD-t is.

Az európaiak eleinte még szkeptikusan álltak ehhez a kínai márkához, mostanra azonban rájöttek, hogy megbízható, emellett esztétikailag sem a legcsúnyább, és még olcsónak is számít, legalábbis az itteni elektromos autókhoz képest.

Ha megnézzük, az európai vállalatok által gyártott elektromos autók alsó hangon 30-35 ezer eurónál kezdődnek, míg a BYD a rá kivetett vámok (októberben 35,3 százalékos) ellenére is jóval olcsóbban kínálja az autóit. A Volkswagennél szemmel láthatóan tartanak az új vetélytárstól, a német cég tervei szerint piacra dobhatnak 20 ezer euró alatt elektromos autót is, ez viszont csupán terv és ígéret szintjén maradt, konkrét lépések nem történtek ezen a téren.

De nem csupán a Volkswagennek, más európai autógyártó-vállalatoknak is van mitől tartaniuk. Mind a használt, mind pedig az új gépjárművek árai folyamatosan emelkednek, a sarkon pedig már ott leselkedik egy olyan cég, mely folyamatosan jobbnál jobb számokat produkál. Csak néhány frissebb adat a cég nemrégiben közzétett beszámolóiból.

A BYD tavaly 4 272 145 gépjárművet értékesített, ami 41,3 (!!!) százalékkal több mint 2023-ban. Ahogy említettük, a külföldi piacon is egyre jobban teljesítenek, decemberben 57 154 autót adtak el itt, ami 8,3 százakékos növekedésnek felel meg. 

És végezetül még említsünk meg egy fontos dolgot, ami már az idei évet érinti. 2025 második felében ugyanis elkészül a BYD első európai autógyára, ami nem máshol lesz mint Szegeden.

A gyártás az év vége felé veheti kezdetét (a teljes munkafolyamat Szegeden fog zajlani), ami több ezer új munkahelyet biztosít, és az eddigi hírek szerint rendkívül jó bérezési feltételeket kínálnak az érdeklődőknek.

Ha nehezünkre esik is, de ki kell mondani. Ez a kínai autógyártó első állomása az Európát meghódító útja során, amennyiben ugyanis folytatódik az elmúlt évek tendenciája, a BYD pár éven belül bekebelezheti az európai autópiacot.

Kapcsolódó cikkeink

Megosztás
Címkék

Iratkozzon fel napi hírlevelünkre

A Facebook drasztikusan korlátozza híreink elérését. A hírlevelünkbe viszont nincs beleszólása, abból minden munkanapon értesülhet a nap 7 legfontosabb híréről.