2024. január 2., 12:54

Valakinek lehet, hogy még befűtenek emiatt: Fico foglalkozni akar a Covid körüli eseményekkel

Eleinte kevés volt belőle, aztán meg hirtelen túl sok lett. 2020-ban a szlovák kormány arra számított, hogy a lakosság 90 százaléka beoltatja magát a koronavírus elleni védőoltással. Az elkövetkező néhány évben az állam ezért az Európai Bizottságon keresztül annyi oltást rendelt, hogy mindenkinek jusson.

Kidobhatják
Illusztráció
Fotó: Facebook

Ez azt jelenti, hogy az európai kormányok több mint három adag vakcinát vásároltak minden polgáruk számára. A tervek azonban nem vették figyelembe a lakosság oltással szembeni ellenállását, így a vakcinák jó része ma a kontinens szemétlerakóin hever. A Politico pravda.sk portálon is megjelent adatai szerint

Szlovákia az ez irányú pazarlás tekintetében a nem túl dicső második helyen helyezkedett el a „ranglétrán”, miközben a portál szerint legalább 215 millió adag uniós országok által vásárolt oltóanyag veszett kárba, a becsült veszteség pedig négymilliárd euró.

Az említett vakcinák közül sokat a járvány csúcspontján, 2021-ben vásároltak. Ebben az időszakban kötötte meg az EU egyetlen óriási szerződését 1,1 milliárd adag megvásárlására a Pfizertől és a BioNTech-től. Mindennek az anyagin kívül más vonzata is van. A Pfizerrel kötött szerződés módja az Európai Bizottság elnökét, Ursula von der Leyent is érinti, felmerült ugyanis a gyanú, hogy a megállapodás nem volt szabályszerű, von der Leyen eléggé megkérdőjelezhető módon a Pfizerrel kötött megállapodás előtt telefonos üzenetet is váltott a gyógyszergyár vezetőjével.

Bár az elmúlt hónapokban csak minimális számú embert oltottak be nálunk, 2023 végéig Szlovákia 4,5 millió adagot rendelt a Pfizertől. A Pfizer azonban úgy döntött, hogy az oltóanyag-szállításokat időben szétosztja, így azok nem egyszerre, hanem fokozatosan érkeznek meg, minimum 2027-ig.

Az összeg 19,39 eurós átlagárhoz van kötve, amelyet a szerződést kötő országok által szolgáltatott adataiból számoltak ki. Az igazsághoz az is hozzátartozik, hogy 2021-ben bizonytalan idők jártak, a kórházak tele voltak koronavírusos betegekkel, és akkoriban az uniós megállapodást dicsérték. A szerződés nagysága és ütemezése azonban problémásnak bizonyult. Az országok a járvány levonulása után is kénytelenek voltak vakcinaadagokat vásárolni, és a eltúlzott vakcinaadagok harmadik országoknak történő adományozására irányuló erőfeszítések is meghiúsultak a kereslet csökkenése és logisztikai problémák miatt.

Hatalmas pénzkidobás

A covid őrületre még mindnyájan jól emlékszünk. Tömeges kényszerteszteléssel indult, amely során pontatlan antigénvizsgálattal mutatták ki ennek a veszélyes vírusnak a hordozóit, majd folytatódott a kórházba nem került fertőzöttek rossz, egyáltalán nem kielégítő egészségügyi ellátásával, illetve a kísérleti vakcinákkal való kényszeroltásokkal, nem beszélve a mozgáskorlátozásról és a vállalkozások korlátozásáról.

Az Igor Matovič vezette kormány úgy tett, mintha mindent megtenne polgárai érdekében, de ez nem volt igaz.

Szlovákia állampolgárait korlátozták ugyanis a szabadság- és emberi jogaikban, amit Szlovákia Alkotmánya garantál. Azokat meg, akik ezt számon kérték, pénzbírsággal sújtották és üldözték, mint a legkeményebb totalitárius rendszer idején, írja az ereport.sk portál, amely szerint a kísérleti stádiumban lévő vakcinákkal való oltásokért némelyek nagy árat fizettek az egészségükkel, csak erről nem volt szabad beszélni.

Újabban azonban egyre több szó esik arról a hatalmas pénzmennyiségről is, amit a feleslegesen nagy mennyiségű oltóanyag vásárlására költöttek, s amiből főként a gyógyszergyártó cégek profitáltak, no meg azok, akik szó szerint ráerőltették a különféle oltóanyagokat a különböző korlátozásaikkal az emberekre.

Ennek soha többé nem szabad megtörténnie

Az pedig, hogy mi történt például „csak” az USA-ban vagy számos európai országban, de Szlovákiában is, most derül ki, most kezdik kivizsgálni. Az első ítéleteket már nemcsak az amerikai bíróságok, hanem a strasbourgi székhelyű nemzetközi bíróság, az Emberi Jogok Európai Bírósága is meghozta. Valószínűleg a szlovák bíróságoknak is lesz azonban tennivalójuk.

Robert Fico kormányfő újévi beszédében is bejelentette, hogy 2024-ben is foglalkozni fog a covid témájával.

A miniszterelnök elismeri, hogy döntése talán meglepő, de a következő hónapokban kiemelt feladatának tekinti a covid témájának kezelését is.

„Köszönet illeti a koalíciós Szlovák Nemzeti Párt néhány parlamenti képviselőjét, akik hosszú távú érdeklődést mutattak egy teljes körű értékelés feldolgozása iránt arról, hogy az előző kormányok hogyan birkóztak meg a koronavírus elleni küzdelemmel, milyen óriási károkat okoztak az emberek egészségében a brutális hozzá nem értésükkel és a gyógyszergyáraknak való kedvezésükkel” – mondta Robert Fico, hozzátéve:

nem szabad félnünk a kényszeroltások negatív következményeinek a megnevezésétől. Összesítenünk kell, milyen anyagi kárt okozott az államnak az értelmetlen orvostechnikai eszközök és oltóanyagok vásárlása, és persze azt is meg kell nézni, hogy kik gazdagodtak meg leginkább a covidból.”

A kormányfő szerint a koronavírus idején Szlovákiában történteknek, még a fertőzés más formája esetén sem szabad megismétlődniük.

Kapcsolódó cikkeink

Megosztás
Címkék

Iratkozzon fel napi hírlevelünkre

A Facebook drasztikusan korlátozza híreink elérését. A hírlevelünkbe viszont nincs beleszólása, abból minden munkanapon értesülhet a nap 7 legfontosabb híréről.