2024. április 4., 08:10

Újra életbe lépett a kampánycsend, mit kell tudni róla?

A köztársaságielnök-választás szombati, második fordulója előtt, csütörtök 0 órától újfent életbe lépett a kampánycsend. A kampánycsend 48 órával a választás napja előtt kezdődik. A kampánycsend intézményéről Nyilfa Péter jogásszal beszélgettünk.

Elnökválasztás szavazóhelyiség urna
Fotó: Virsinszky Tamás/ma7.sk

A kampánycsendet a választási kampányról szóló törvény szabályozza - húzta alá a szakértő.

Ugyanazok a szabályok vonatkoznak a szlovákiai választásokra

Nyilfa hozzátette, a jogszabályok ugyanúgy vonatkoznak valamennyi szlovákiai választásra, így a most hétvégén megrendezésre kerülő államfőválasztásra és a június 8-i európai parlamenti voksolásra is.
Utóbbi esetében annyi az eltérés, hogy az eredményeket a többi szlovákiai választástól eltérően nem rögtön a szombati urnazárást követően ismerhetjük meg, hanem csak vasárnap, miután minden uniós tagállamban lezárult a voksolás - hangsúlyozta Nyilfa.

Csütörtökön nulla órától lép érvénybe a kampánycsend

A szakértő arra emlékeztetett, a hatályos szabályozás szerint a kampánycsend 48 órával a szavazás napja előtt veszi kezdetét. Vagyis az államfőválasztás első fordulóját megelőző kampánycsend április 4-én csütörtökön nulla órától kezdődik és a szombati urnazárásig, azaz, ha nem történik rendkívüli esemény, amely miatt meghosszabbítják a szavazóhelyiségek nyitvatartását, este tíz óráig tart.

A közösségi oldalakon enyhébb a szabályozás

A kampánycsend idején a jelölteknek tilos bármilyen kampánytevékenységet folytatniuk akár egy másik jelölt ellen, vagy a saját megválasztásukért. Ugyanez a moratórium vonatkozik az írott és az elektronikus médiumokra is.
Nyilfa hangsúlyozta, a választási bizottság korábbi állásfoglalása szerint a közösségi oldalakon a jelölt saját profilján közzétehet buzdító bejegyzéseket, ez mindaddig nem számít a kampánycsend megsértésének, amíg a jelölt bejegyzésére nem kerül fizetett hirdetés. 

A kampánycsendnek van létjogosultsága, de a szabályokat korszerűsíteni kell

A közösségi média térhódítása miatt egyre nehezebb érvényre juttatni a kampánycsendet, ezért Szlovákiában is felmerült, hogy töröljék el a moratóriumot.

Nyilfa Péter szerint a kampánycsendnek van létjogosultsága, hiszen a választások időpontjának kihirdetésétől tartó kampányidőszak elég lehetőséget ad a jelölteknek a programjuk bemutatására, illetőleg elkerülhető a választók befolyásolása a szavazást közvetlenül megelőző napokban.

A szakértő ugyanakkor úgy véli, a moratóriumról rendelkező 2014-es jogszabályt valóban több ponton korszerűsíteni kell, hogy lépést tartson a közösségi média robbanásszerű térnyerésével.

Kapcsolódó cikkeink

Megosztás
Címkék

Iratkozzon fel napi hírlevelünkre

A Facebook drasztikusan korlátozza híreink elérését. A hírlevelünkbe viszont nincs beleszólása, abból minden munkanapon értesülhet a nap 7 legfontosabb híréről.