2020. október 19., 21:15

"A tömeges tesztelés kitűnő ötlet lenne, de Szlovákiában vagyunk" - Szakértők és miniszterek a köztévén

Miután Igor Matovič szombaton bejelentette, a kormány két hét különbséggel az egész országot letesztelné, kérdések százai fogalmazódtak meg nemcsak a közvélemény, de az orvosok és a tesztelést koordinálni hivatott szakszemélyzet köreiben is. A köztévé éppen ezért stúdiójába hívta a két érintett szaktárca, a honvédelem és az egészségügy vezetőjét, Jaroslav Naďot és Marek Krajčít, valamint több egészségügyi szakembert. Mutatjuk, mire jutottak!

Fotó: TASR

A tömeges tesztelés ötlete azonnal éles kritikákat kapott mind a közösségi oldalak népe, mind az orvostársadalom részéről. A portálunk által megkérdezett szakemberek nagy részének az a véleménye, ennyi idő alatt képtelenség eredményes megvalósítani a kormány tervét, sőt, sokan azt mondják, túl sok értelme sincs.

A nap folyamán ugyan egyre több kérdés tisztázódott, (ezeket összefoglaló írásunkban szedtük össze, ITT), de a művelet van annyira összetett, hogy érdemes legyen újra és újra foglalkozni a témával - gondolhatták a közmédia szerkesztői. 

A miniszterek

Felkészültek-e a kórházak?

Marek Krajčí egészségügyi miniszter szerint az egészségügyi ellátórendszer egyelőre állja a sarat. A gondot nem az egészségügyi eszközök, sokkal inkább a szakszemélyzet hiánya jelentheti. Szükség lehet átcsoportosításokra, ahogy a kórházi osztályok felszabadítására is.

Hogyan zajlik majd a tömeges tesztelés?

Jaroslav Naď védelmi miniszter szerint a mintavételeket a választási szavazókörökben fogják elvégezni: iskolákban, közintézményekben.

Tudják-e biztosítani a szakembereket a tesztelésekhez?

Krajčí szerint a tesztelést csakis egészségügyi szakemberek végezhetik. Ha szükséges, a végzős orvostanhallgatókat is bevonhatják.

Nem fognak hiányozni az egészségügyi dolgozók az alapellátásból?

Krajčí szerint ettől nem kell tartani, ezért választották a hétvégi időpontot.

Önkéntes vagy kötelező lesz-e a tesztelés?

Naď szerint a lakosság legalább 80 százalékát kell letesztelni, hogy a kívánt célt: a járvány feltartóztatását elérjék. A miniszter szavaiból arra lehet következtetni, hogy a lakosság belátására, egyúttal felelősségérzetére bízzák a részvétel lehetőségét.

Krajčí szerint a teszteléssel, de azzal is, ha azok, akik nem vettek részt a tesztelésen, otthon maradnak, időt lehet nyerni, amíg lehetőség lesz a tömeges oltásra.

Naď hangsúlyozta, a hétvégi próbatesztelés mindenképpen önkéntes lesz. A miniszter a terjedő rémhírekre utalva kijelentette, a mintavétel teljességgel biztonságos.

Honnan tudják meg az emberek, hova kell menniük tesztelni?

Naď nem adott pontos választ, újra hangsúlyozta, hogy a választókörökhöz igazodnak a mintavételi helyek. A lakhelyéhez legközelebb tesztelik az embereket - nem kell hozzá választói igazolvány - nyugtatott meg mindenkit a miniszter. Elmondta a tesztelés menetét, amiről lapunk is hírt adott. A Szlovákiában élő külföldieket is tesztelni fogják, igyekeznek bevonni a hajléktalanokat is - mobil egységeket állítanak fel.

Mi történik a pozitívan teszteltekkel?

Krajčí hangsúlyozta, a fertőzötteknek otthon kell maradniuk. Ha rosszabbodik az állapotuk, megkapják a szükséges ellátást.

Hogyan fogják ellenőrizni a karantén betartását?

Krajčí szerint ez a regionális közegészségügyi hivatalok feladata lesz.

Naď szerint jelenleg tízezernél is több olyan fertőzött lehet, akiknek nincs tünete, de fertőznek. Őket kell kiszűrni és karanténba helyezni. Így lehet elkerülni a teljes lezárást.

Krajčí felelevenítette, hogy ő már átélte a karantént. Szerencsére két toalettük van - hangsúlyozta a miniszter, így el tudta magát különíteni a családjától. Sokaknak Szlovákiában, tartunk tőle, nehezebb dolga lesz.

A szakértők

A csehországi, egyre áldatlanabb állapotok bemutatása után, amelyről lépten-nyomon elmondják, csak két hétre vagyunk, egy félelmetes grafikon következett. A koronavírussal kapcsolatban közmondásos tény, hogy az idősekre veszélyes igazán, ennek fényében különösen elkeserítő, hogy míg október hatodikán összesen 550 65 évnél idősebb fertőzöttet tartottak a számon, a múlt hét elején ez a szám már elérte az 1300-at. 

A műsorban megszólalt a Comenius Egyetem egyik matematikusa, Richard Kollár, aki elmondta, az antigén-tesztek pontatlansága miatt igazán csak azokban a régiókban érdemes alkalmazni, ahol tényleg kiemelkedően sok a fertőzött.

A szakember azt mondja, a modellek alapján, legfeljebb a lakosság 70%-át lehet majd letesztelni, a fertőzöttek becsült számából kiindulva ez viszont azt jelentené, az összes fertőzött mintegy fele biztosan kimarad a szűrésből.

A stúdióba meghívott szakemberek, egy háziorvos, egy infektológus és egy egyetemi tanár, mind egyetértettek abban, rettentő kevés információ áll jelenleg rendelkezésre az országos tesztelésről. Ideális esetben, ideális körülmények között működhetne is a dolog, mondta egyikük, 

de hát Szlovákiáról van szó"!
Megosztás
Címkék

Iratkozzon fel napi hírlevelünkre

A Facebook drasztikusan korlátozza híreink elérését. A hírlevelünkbe viszont nincs beleszólása, abból minden munkanapon értesülhet a nap 7 legfontosabb híréről.