2020. október 19., 14:23

Országos tesztelés? Az orvosok szerint nincs sok értelme, akár kontraproduktív is lehet

Mint azt korábban megírtuk, nagyszabású koronavírus-tesztelési programot indít a kormány a következő hetekben. Kormányzati kapkodásról van szó, vagy indokolt és szükséges lépésről? Felvidéki magyar orvosokat kérdeztünk.

Fotó: TASR

Viola Miklós sebészorvos szerint a kormány lépése észszerűtlen, és nehezen indokolható, hiszen nem sok értelme van a társadalomnak azt a rétegét - jellemzően az idősebb korosztályt - tesztelni, akik egyébként sem járnak ki, felelősségteljesen otthon tartózkodnak és alig-alig érintkeznek a külvilággal.

Ez a kormány egyik legnagyobb mulasztása

Félő, hogy ez a korosztály éppen a tesztelés során fertőződne meg, vagy kapna el más betegséget - utalt arra, hogy nem elég, hogy a koronavírus-, de az influenzajárvány is a nyakunkon van. Éppen ezért úgy véli, az országos tesztelés nem sokat javítana a helyzeten, sőt akár kontraproduktív lehet.

Viola Miklós szerint sokkal inkább azokat kellene tesztelni, akik munkájuk miatt kénytelenek sokat utazni, például az ingázókat, vagy azokat, akik nagyvállalatoknál, nagyobb üzemekben dolgoznak, illetve a tanárokat és a fiatalokat. 

A sebészorvos szerint a kormány nagy mulasztása, hogy például még mindig nem történt meg a szociális intézmények lakóinak ingyenes tesztelése, holott erre nagy szükség lenne. 

"Nyitra megyében még egyetlen ilyen intézményben sem teszteltek, miközben a tesztek már megérkeztek a raktárba. Nagyon fontos lenne ugyanakkor az egészségügyi intézményekben, kórházakban és a rendőrségeken is széleskörűen tesztelni."

Politikai okokkal magyarázható

Hasonló véleményen van a lapunkban is rendszeresen publikáló Domonkos Andor kutatóorvos, aki szerint a kormányzati döntés nem megalapozott, sokkal inkább a kapkodás jellemző. 

Hangsúlyozta,

a kérdésre nehéz rövid és egyszerű választ adni, hiszen biológiai-orvosi szempontból van alapja a széleskörű tesztelésnek, de ezzel igazán átütő eredményt csak akkor lehetne elérni, ha - kis túlzással - minden hétvégén sor kerülne ilyenre.

"Csak ebben az esetben hozna a mindennapi élet számára kézzelfogható, hasznos eredményt. Ám egy ilyen jellegű tesztelés-sorozat a gyakorlatban kivitelezhetetlen, rendkívül komoly erőforrásokat igényelne"

- vélekedett.

A kutatóorvos szerint a kormány által tervezett országos tesztelés ezért inkább politikai okokkal magyarázható, és egyébként is csak egy pillanatnyi képet festene a helyzetről, ráadásul fennáll annak a veszélye, hogy sokan éppen a tesztelések során fertőződnének meg.

Az országos tesztelés alapvetően jó ötlet

Minden, ami segít feltérképezni, hogy az egyes régiókban hogyan áll a helyzet, és ami újabb információkat ad a vírus terjedéséről, az segítségünkre lehet

- vélekedett egy neve elhallgatását kérő felvidéki magyar orvos.

Mint mondta, a teszteléssel nagyon sok értékes információ birtokába juthatunk, például segítene lokalizálni a nagyobb gócpontokat, ami a járvány megfékezése szempontjából kulcsfontosságú.

Az országos tesztelés ötletét tehát nem tartom rossznak, hozhat pozitív eredményeket, aminek köszönhetően tisztában láthatjuk, mi vár ránk a jövőben

- mondta. 

Elismerte ugyanakkor, hogy vannak jogos ellenvetések is az általános teszteléssel összefüggésben. Ezeket azonban ki lehet védeni, például azzal, ha az egész folyamatot nagy odafigyeléssel, "mérnöki pontossággal", az egyes társadalmi csoportokra célzottan tervezik meg. 

Nem biztos, hogy az lenne a jó megoldás, ha az egész országban egyszerre történne ez meg. Az egyes régiókban más-más időpontokban kellene a teszteléseknek megvalósulniuk, és ott, ahol a fertőzötteknek nagyobb az előfordulása, akár többször is megismételni

- mondta el az orvos.

 

Megosztás
Címkék

Iratkozzon fel napi hírlevelünkre

A Facebook drasztikusan korlátozza híreink elérését. A hírlevelünkbe viszont nincs beleszólása, abból minden munkanapon értesülhet a nap 7 legfontosabb híréről.