2024. szeptember 6., 13:26
Frissítve: 2024. szep. 6. 13:58

Slotát bűnösnek találták, de nem kell börtönbe mennie

Bűnösnek találta a Specializált Büntetőbíróság egyesbírája pénteken Ján Slotát, a Szlovák Nemzeti Párt elnökét közvetett korrupció bűncselekményében.

Slota a bíróságon
Fotó: TASR

Kétévi szabadságvesztésre ítélte, melynek végrehajtását négy évre felfüggesztette. Az ítélet nem jogerős, a védelem és az ügyész egyaránt fellebbezést nyújtott be, közvetlenül az ítélethirdetés után.

Slota a főtárgyaláson egészségi okokból nem jelent meg, de hozzájárult, hogy a tárgyalást távollétében tartsák meg.

A védelem a záró perbeszédben hangsúlyozta, a védence terhére rótt cselekmény elkövetését nem sikerült bizonyítani, ráadásul az indíték is hiányzott. Emiatt védence felmentését kérte. Az ügyész halmazati büntetésként hét év letöltendő szabadságvesztést javasolt.

Ján Slotát "segítségnyújtás formájában megvalósuló korrupcióban való részvétellel" vádolták. A vád szerint a volt politikus a Zsolnai Kerületi Bíróságon közbenjárt, hogy egy első fokon letöltendő szabadságvesztésre ítélt személy enyhébb büntetést kapjon a fellebbviteli eljárás során.

Az enyhítést a vád szerint Pavol Polka egykori bírónál járta ki. Slota a vádat megalapozatlannak nevezte, mely ráadásul törvénytelen módon szerzett bizonyítékokon alapszik. 

A bíróság ítéletét tiszteletben tartom, ugyanakkor fenntartom azt a véleményem, hogy védencünk nem követte el azt, amivel vádolják"

– mondta Roman Hriadel, Ján Slota védője.

Fellebbezést nyújtotta be a bűncselekmény meghatározása, és az ítélet ellen is. Nem tudok azonosulni az elmélkedéssel, amelyet az ítélet indoklása során az egyesbírótól hallhattunk.

Az cselekmény tárgyát nem lehet közvetett korrupciónak nevezni, a bíró indoklásából is nyilvánvaló, hogy a nevezett bíró a pénzt a vádlottól átvette. Ebből a nézőpontból nem lehet szó közvetett korrupcióról, csakis közvetlenről" – indokolta fellebbezését az ügyész.

A Specializált Büntetőbíróság tavaly júniusban már ítélkezett az ügyben, és hasonló ítéletet hozott, de csak a bíróságok függetlenségének befolyásolása miatt. A korrupciós ügyet a bíróság szerint nem sikerült bizonyítani, hiányoztak az egyértelmű bizonyítékok.

A Legfelsőbb Bíróság azonban az ítéletet megsemmisítette, és az ügyet újratárgyalásra visszaküldte az első fokon eljáró bíróságra.

A Specializált Büntetőbíróság elvégezte a bizonyítási eljárás azon részét, amelyet a Legfelsőbb Bíróság előírt számára.

Megpróbálták kihallgatni Vladimír Machajt és Roman Kudláčeket, ők azonban mindketten éltek a jogukkal, és elutasították a vallomástételt, így a bírósági ítéleteiből olvastak fel. Mindkét férfi vádalkut kötött, beismerték a kenőpénz átadását Polkának, így feltételes szabadságvesztést, illetve pénzbírságot kaptak.

Kapcsolódó cikkeink

Megosztás
Címkék

Iratkozzon fel napi hírlevelünkre

A Facebook drasztikusan korlátozza híreink elérését. A hírlevelünkbe viszont nincs beleszólása, abból minden munkanapon értesülhet a nap 7 legfontosabb híréről.