2024. november 13., 14:18

Messze még az olcsóbb élelmiszer

Az élelmiszerárak egyre inkább ráncokat vetnek sok fogyasztó homlokán. Az üzletekben ugyanis az árak több élelmiszer esetében az utóbbi időben felfelé mozdultak. A Pénzügyi Politikai Intézet elemzése szerint különösen az olajok és zsírok, illetve a zöldségek drágultak. Nem csupán ezen termékek ára emelkedett, hanem a bevásárlókosárban lévő élelmiszerek túlnyomó többsége is drágul.

önkiszolgálón bevásárlás
Fotó: freepik

Szlovákiában októberben az élelmiszerárak váratlanul 1,7%-kal nőttek szeptemberhez képest. A Pénzügypolitikai Intézet (IFP) elemzői szerint az egész eurózónában erőteljesen emelkedtek az élelmiszerárak, és augusztus óta jelentős drágulást tapasztaltak az európai mezőgazdasági alapanyagok piacán is.

A gyors élelmiszerár-elemzés, amelyet az eKasa rendszerben végeztek, azt mutatja, hogy az olajok és zsírok (például vaj vagy egyes növényi olajok) és a zöldségek drágultak a leginkább. Azonban nem csupán ezekért a termékekért fizetünk többet a boltokban: az árak az üzletekben található termékek túlnyomó többségében emelkedtek.

„Az árak szinte minden kategóriában emelkedtek, több mint 80% esetében 1%-kal gyorsabban, és több mint 60% esetében 2%-kal gyorsabban. A hazai fogyasztók egyúttal azt jelzik, hogy a következő évben is áremelkedésre számítanak” – figyelmeztetett az IFP. Olyan húsfélék, mint például a csirke- és a sertéshús, egyedüliként jelentettek kivételt, ezek ára enyhén csökkent.

Nem vagyunk egyedül

Az elemzők szerint az eurózóna többi országában sem úszták meg az élelmiszerek drágulását. Az árupiacok helyzete fontos szerepet játszott az erőteljes árnövekedésben, ugyanis az FAO élelmiszerindexe másfél éves csúcsra emelkedett. A legnagyobb áremelkedést az olajok (például repce- és napraforgóolaj) okozták, amelyek ára átlagosan 7,3%-kal nőtt hónapról hónapra.

A piaci kosár emelkedése alól csak a húsok képeznek kivételt. Még a búza ára is enyhén emelkedett. A vaj ára októberben rekordot döntött, novemberben azonban mérsékelten csökkent”

– tették hozzá az IFP elemzői.

Mi lehet az oka a magasabb áraknak a boltokban?

A jelentős olajár-emelkedés az idei gyenge termésnek köszönhető, különösen a napraforgó esetében. Ezt a hőhullámok és a szárazság okozta a legnagyobb exportáló országokban, például Ukrajnában és Romániában. Ukrajnában az idei termés 8,8%-kal csökkent, míg a hektáronkénti hozam körülbelül 12%-kal esett vissza.

A kedvezőtlen éghajlati viszonyok a termés minőségére is hatással voltak, így csökkent a termelt olaj mennyisége egységenként. A hazai fogyasztók is érzékenyen reagálnak a helyzetre, és arra számítanak, hogy az általános áremelkedés jövőre is folytatódni fog”

– tette hozzá az intézet.

Kapcsolódó cikkeink

Megosztás
Címkék

Iratkozzon fel napi hírlevelünkre

A Facebook drasztikusan korlátozza híreink elérését. A hírlevelünkbe viszont nincs beleszólása, abból minden munkanapon értesülhet a nap 7 legfontosabb híréről.