Menyhárt: „Továbbra is szükségesnek tartom az etnikai politizálást”
Menyhárt Józsefet, a Szövetség Dunaszerdahelyi járásának kampányfőnökét kérdeztük a párt választási eredményei kapcsán.
Először is gratulálok a közel 15 ezer karikához, ez a Dunaszerdahelyi járás jelöltjei közül a legmagasabb preferenciaszavazat a Szövetség pártnál. Ez a számadat, gondolom, kötelez és egyben felelősség is.
Nagyon szépen köszönöm minden választónak, aki élt a szavazati jogával és azoknak meg különösen, akik a Szövetséget választották, mert azt gondolom, hogy ez volt az egyetlen magyar párt, amely eséllyel indult a választáson. Sajnálattal vettem, hogy körülbelül 15 ezer szavazaton múlott, hogy bent legyen a párt a szlovák törvényhozásban, tehát nem kellett sok hozzá. Ez még inkább elkeseríti azokat, akik dolgoztak a kampányban és akik mozgósítottak, de tudomásul kell venni, hogy miképpen a focit gólokra játsszák, ezt a „meccset” pedig százalékpontokra és több kellett volna. Mindenesetre az a tény, hogy közel húszezer szavazattal több a választó mint három évvel ezelőtt, azt jelenti, hogy az emberek hisznek abban, hogy egy etnikai párt képes bejutni és képes bennünket képviselni, úgyhogy én azt gondolom, hogy ezt a munkát folytatni kell a továbbiakban. Erről majd a párt vezetése dönt, gondolom, a napokban nyilatkozni fognak, hogy hogyan tovább. Az, hogy ilyen sok ember választott etnikai alapon politizáló pártot, az a felelősség.
Elhangzott, hogy a Szövetség országos szinten közel 20 ezer szavazattal többet ért el, mint 3 évvel ezelőtt a Magyar Közösségi Összefogás, ez az eredmény mégsem lett elég a parlamentbe jutáshoz. Mi lehet ennek az oka? A szavazókedv a déli járásokban, esetleg az, hogy a magyarok közel fele szlovák pártokra szavazott? Le tudunk vonni ebből valamilyen tanulságot?
Az a trend, hogy magyar ember szlovák pártra szavaz, már mutatkozott legutóbb is, hiszen 2020-ban 10 ezer ember szavazott a Dunaszerdahelyi járásban Matovičra. Most ugyanígy szavaztak a PS-re, de volt, aki a SMER-re vagy a SaS-ra adott szavazatot, tehát van már olyan, hogy a déli járásokban is megjelennek a szlovák pártokra szavazó emberek. Hogy ezek most magyarok vagy szlovákok, azt most így első ránézésre nem lehet könnyen eldönteni. Akik minket, a Szövetséget választották, azok, gondolom, zömében magyarok. Az, hogy a szavazókedv az északi járásokban országosan is magas volt, azt a SMER és a PS vitájával és az egymás elleni küzdelmével magyarázom. Mi viszont számszaki tekintetben egy zárt közösség vagyunk és ha magas a részvételi arány, akkor ténylegesen csak egy magyar pártnak van esélye bejutni, egy egységes magyar pártnak. S ugyan a többiek, akik magyar szavazatokra hajtottak, s mondjuk vegyespártok voltak, azok teljesen elhasaltak, tehát a létük kérdőjeleződött meg, illetve most már tény, hogy nincs is rájuk ilyen értelemben szükség. Mint tudjuk, ők voltak a szlovák pártokra szavazó magyarok „előszobája”, ők „tanították meg” a magyar embert szlovák pártra szavazni. Tehát rájuk, az „előszobára” már nincs szükség, mert akik arra indultak, már bent vannak a „nappaliban”...
Mózes Szabolcs hajnalban azt nyilatkozta, hogy a Szövetségen belül vége lehet az etnikai politizálásnak, holott a kampány során mindig hangsúlyozta, hogy a szlovák pártok nem fogják képviselni az érdekeinket. Nincs ebben ellentmondás?
Nem tudom, nem hallottam még ezt a nyilatkozatot, ezt tőle kéne megkérdezni, de azt gondolom, hogy ha van közel 130 ezer szavazó az etnikai politizálás mellett, és ez legutóbb a megyei szavazáson is megmutatkozott, akkor erre most építkezni kell. Le kell menni megint megerősíteni a lenti szervezeteket, lenti struktúrákat, ez terepmunka... Megint újra kell kezdeni azt az alapozó munkát, amire majd föl lehet húzni a következő szintet. Jövő évben is van két választás, van egy köztársasági elnöki választás és van egy EU-s parlamenti választás, tehát van hova építkezni. Én nem hiszem, hogy az etnikai politizálásnak vége lenne. Mivel mi egy etnikai közösség vagyunk, kell hogy legyen politikai képviseletünk is. Szlovákiában ez egy olyan választási rendszer van, ami ezt ugyan nehezíti, de a bejutás nem lehetetlen, most is közel voltunk hozzá.
Úgy gondolom, a jövő feladata a Szövetségnél elsősorban a passzív magyar szavazók megszólítása lehet. A Szövetség a régiók pártjaként azonban felvállalja a regionális politizálást és próbálja megszólítani a velünk közösségben élő szlovákokat és romákat is. Ez utóbbit most viszont nem sikerült maradéktalanul megvalósítani. Talán az idő rövidsége miatt? Mi lehet erre a recept a jövőben?
Itt területeket, régiókat kell nézni. Más egy mozgósítás egy kassai régióban, más egy Szenc környéki vagy zoboralji régióban és más egy tömbmagyar (mondjuk csallóközi) régióban. A passzivitás – majd ha meglesznek a községsoros bontások – megmutatja, hogy mely településeken van még mit dolgozni. Meg kell mozdítani a tömbmagyarságot is és a fiatal nemzedékre is új figyelmet kell fordítani. A Szövetség jellemzően a középkorú és az idősebb szavazókból álló pártok közé tartozik, tehát van még mit ebben is fejlődni. Én azt gondolom, hogy a következő választások megint hoznak lehetőséget a munkára. Most át kell gondolni mindent, rendezni kell a sorokat, és tisztújítás után újra kezdeni a munkát.
Az a tény, hogy nem jutott be a párt a törvényhozásba, magával vonja a vezetőség és némiképpen a politizálás irányának átalakítását?
Mivel nem vagyok a vezetőségben, ezt tőlük kellene megkérdezni.