2023. március 8., 14:06

Irányba hangolt közvélemény

A választások előtt hét hónappal a felmérések egyértelmű trendfordulót jeleznek a pártok versenyében. A népszerűségi listákat 2020 nyara óta gyakorlatilag megszakítás nélkül vezető Hlas-SD több közvélemény-kutató cég adatsorában is a Smer-SD mögé szorult.

fico
A Smer-SD képes lehet megőrizni az első helyét a pártok versenyében, sőt tovább növelni a támogatottságát
Fotó: TASR

Február második felében két kutatás egybehangzóan Robert Fico pártját mérte a legnépszerűbb politikai erőnek Szlovákiában. A Median felmérésében a Smer 17,9, a Hlas 15,6 százalékra számíthatna, a Polis adatsorában Ficóék kényelmesen megugorják a 20 százalékos küszöböt (21,1 százalék), míg Pellegrini pártjának 17,8 százalékos támogatottságot jósolnak. A Smer-SD előretörése nem előzmények nélküli, a párt erősödése egyértelműen megmutatkozott az előző hónapok tendenciáiban.

A padlóról a dobogó tetejére

Tanulságos néhány csomóponton keresztül végig követni, hogyan kapaszkodott fel Robert Fico pártja a padlóról a népszerűségi listák dobogójának tetejére.

A 2020-as választási vereséget, majd a pártszakadást követően a Smer népszerűsége hónapokig az egyszámjegyű tartományban mozgott, Ficóék legfeljebb azzal vigasztalódhattak, hogy a párt támogatottsága nem zuhant a parlamenti küszöb alá. A Smer eleinte még lassú erősödése 2021 második felében vált látványosabbá, párhuzamosan azzal, ahogy a társadalom egyre inkább kifáradt az ismétlődő járványügyi korlátozások miatt.

A Smert az ellenzéki versenyben lépéselőnyhöz juttatta, hogy a nyilvánosságban ismét jóval aktívabbá vált a választási vereség után visszahúzódó Robert Fico. A Smer helyenként a politikai felelőtlenség határát súroló járványügyi kommunikációjával egyre nagyobb szeletet hasított ki a kormánnyal szemben elégedetlen választók gyarapodó tömegéből, s noha felküzdötték magukat a népszerűségi listák második helyére, a párt továbbra is a Hlas hátát nézte.

A pandémia enyhülésével a Smer lendülete érzékelhetően megtorpant, amihez hozzájárult, hogy az Ukrajna elleni orosz agresszió első heteiben átmenetileg erőre kaptak a kormánypártok, Ficóék pedig nem igazán találták a fogást rajtuk. A Smernek azonban kapóra jött, hogy a korábbi többszörös kormányfő pártelnök ellen egy jogilag nem kellően alátámasztott eljárás indult, amelynek kudarca a korrupcióellenességet zászlajára tűző koalíciónak lényegesen több politikai kárt okozott, mint a vád alá helyezett Ficónak. Szimbolikus, s a koalíció hamarosan bekövetkező bukását előre vetítő esemény volt, amikor a kormánypártok képtelenek voltak elérni, hogy a parlament a vádhatóságnak kiadja Robert Ficót.

2022 második felében már ismét Ficóék diktálták a tempót, a mélyülő szociális válság keltette elégedetlenségi hullámra ismételten a Smer-SD ült fel leghatékonyabban. A januári, jó előre borítékolhatóan eredménytelen népszavazás is Ficóéknak kamatozott a leginkább, hiszen a közvélemény egyértelműen hozzájuk kötötte a referendumot, amelyen végső soron mégiscsak részt vett közel 1,2 millió választó, akiknek elsöprő többsége a Smer által képviselt álláspont mögé sorakozott fel. Ekkora választói tömeggel már kényelmesen lehet parlamenti választást nyerni Szlovákiában.
Hol húzódik a plafon Ficóék fölött?

A fenti sorminta szépen kirajzolja, hogy a sokszor valóban megkérdőjelezhető hitelességű felmérésekben mutatkozó trendforduló egybeesik a közhangulat alakulásának dinamikájával. Vagyis jelen esetben nincs okunk feltételezni, hogy a tendenciákat egyébként is általában jól lekövető cégek mellélőnének. A kérdés sokkal inkább az, tartós lehet-e a Smer és a Hlas helycseréje a népszerűségi versenyben, illetve hol húzódik a támogatottsági plafon Robert Fico pártja esetében?

Az első kérdésre némileg könnyebb választ adni. A közélet alakulását, a külső környezet várható változásait és a társadalom hangulatának dinamikáját látva okunk van azt jósolni, hogy a Smer-SD képes lehet megőrizni az első helyét a pártok versenyében, sőt tovább növelni a támogatottságát.

Ha a fenti állítást az elemeire bontjuk, szögezzük le, a következő hónapokban továbbra is akut marad a szociális válság Szlovákiában, amelynek kezelésére az ügyvezető kormánytól aligha várhatunk érdemi megoldásokat. Vagyis a társadalomban meglévő elégedetlenség nem fog csökkenni, sőt várhatóan szeptemberig még erőteljesebbé válik a kormányváltó hangulat.

A külső környezet a soron következő parlamenti megmérettetésen döntő hatással lehet az eredmények alakulására. Jelenleg a szlovák társadalmat megosztó élés törésvonal az Ukrajnába irányuló fegyverszállítások, és szélesebb körben a Kijevnek nyújtandó támogatások kérdése, s a háború elhúzódása miatt nincs okunk feltételezni, hogy a kérdés jelentősége őszig csökkenne. Mivel a szociális válság továbbra is akut marad, várhatóan mérséklődni fog az Ukrajnának szánt segítség társadalmi támogatottsága.

Vagyis feltételezhetően a kampány dinamikáját továbbra is a belső és külső okok által alátámasztott szociális feszültségek és a növekvő létbizonytalanság fogják meghatározni. A Smer eddig az ellenzéki térfélen a leghatékonyabbnak bizonyult a protesztszavazatok begyűjtésében, és jó esélye van erre a jövőben is.

A Smer-SD fölötti támogatottsági plafonra vonatkozó kérdés azonban hét hónappal a választások előtt egy sokismeretlenes egyenletre hasonlít, ezért jóval nehezebben megválaszolható.

Amit ennek kapcsán biztosan kijelenthetünk, 2020 februárjához hasonlóan idén szeptember 30-án is érvényesülni fog a győzteshez húzás effektusa. Másképpen fogalmazva, a bizonytalan választók a kampány hajrájában tömegesen fognak orientálódni azon párt irányába, amelyik leginkább ráérez a közhangulatra. Ne feledjük, így történt ez legutóbb is, amikor a Matovič vezette OĽaNO a korrupcióellenesség témájával az utolsó hetekben bankot robbantott, ráadásul úgy, hogy a választók mozgását a közvélemény-kutatók jórészt nem is tudták beazonosítani. A különbség legfeljebb idén annyi lehet, hogy a Smer nem a célegyenesben fogja lehajrázni a riválisait, hanem szisztematikusabban építi fel az előnyét, és ahhoz adódik majd az utolsó hetekben a győzteshez húzás hozadéka.

Ami miatt a béljósláson túl ez idő szerint felelősen mégsem vállalkozhatunk arra, hogy megbecsüljük a Smer várható támogatottságát, a többi versenyző számlájára írható. Vagyis, ha a Smer nem hibázik és a kampány idejére fennmaradnak a párt számára kedvező külső és belső feltételek, még akkor sem jelenthető ki teljes bizonyossággal, hogy Robert Fico pártja kormánytényező lesz az őszi választást követően. A többi szereplő ugyanis könnyen összefoghat a Smer ellen, hiába ülnek be Ficóék a legtöbb mandátummal a következő pozsonyi parlamentbe.
pelle
Pellegrini már nem kerülheti meg a kérdést, hogy Ficóval, vagy nélküle
Fotó:  TASR
Fico elleni népszavazás?

Ha az őszi választás Ficóról szóló népszavazássá alakul, az leginkább Peter Pellegrini döntésének lesz köszönhető. A Hlas-SD elnöke hosszú ideig kényelmes szerepben volt, úgy lehetett a kormány első számú kihívója, hogy a jövendő kormánya lehetséges összetételéről egy szót sem kellett ejtenie. Ezek az idők véglegesen elmúltak.

Pellegrini már nem kerülheti meg a kérdést, hogy Ficóval, vagy nélküle. A Hlas-SD elnöke nincs könnyű helyzetben – ha egyértelműen Fico mellett foglal állást, akkor a fősodorbeli sajtó, amelyik eddig, ha nem is dédelgette, mint a progresszíveket, de csendesen a hóna alá nyúlt, a keresztvizet is lehúzza róla.

Ha véglegesen elkötelezi magát a liberális-progresszív tábor mellett, akkor a Smer felé nyitott, még megmaradt választói fordítanak hátat a pártnak, amely jó eséllyel a PS mögé szorulhat a népszerűségi versenyben, és a pártja mehet vízhordónak a balliberálisok mellé. Ha meg továbbra is a kivárásra játszik, azzal pedig csak azt éri el, hogy a szavazótábora lassan tovább morzsolódik, és szeptemberre a politikai nagyvadak mellett egy szerény segédcsapat kapitánya lehet Pellegrini.

Pellegrini dilemmáját árnyalja, hogy ő személy szerint értékesebb politikai termék, mint a pártja. A színtelen, szagtalan, súlytalan PS-es politikusok mellett a szalonok tervezőasztalainál csekély agytornával is kormányfőjelöltet látnak benne. A jobboldal a teljes szétesettség állapotában van, Dzurinda a startvonalon orra bukott, Heger eddig legfeljebb az alkalmatlanságát bizonyította, Sulík meg az összeférhetetlenségét, Matovičtól pedig sikítva menekül minden választó, aki kívül esik a szektáján. Vagyis a Fico ellenében eséllyel hadra fogható jelölt nem lehet más, mint Pellegrini. Ha Pellegrini lesz a „demokratikus” tábor vezére, akkor az őszi választás valóban Ficóról szóló népszavazás lesz.
A pártot választó magyarok háromötöde a Szövetség mögött

Miközben a szlovák pártok között egyre inkább körvonalazódnak a törésvonalak, az őszi helyhatósági választáson a legerősebb szlovákiai pártok közé feliratkozó Szövetség programalkotás és listaállítás előtt áll. A párt számára biztató jelzés, hogy bár az országos felmérésekben a parlamenti küszöb tájékán egyensúlyoz a párt, a Fórum Kisebbségkutató Intézet által múlt héten publikált felmérés szerint a Szövetség a felvidéki magyar választók mintegy háromötödének rokonszenvére számíthat, miközben Simon Zsolt törpepártja és a magyar szavazatokat előszeretettel halászó szlovák riválisok a fasorban sincsenek.

A felmérés kitért a politikusok ismertségére és népszerűségére is, amelyből a legnagyobb tanulság az, hogy a magyar választók továbbra is értékelik a tapasztalatot: a legmagasabb rokonszenvindexe a magyar politikusok körében Berényi Józsefnek (49 százalék) és Bárdos Gyulának (46 százalék) van. Ugyanakkor vannak olyan, a közéletben fiatalabbnak számító politikusok, akik esetében az ismertség és a potenciális választhatóság gyakorlatilag egybeesik. Vagyis azok körében, akik ismerik, el is fogadják a politikáját, akár választják is. Erre jó példa a Szövetség elnöke Forró Krisztián, akit 43 százalék ismer és 36 százalék választaná is.

Tanulságos ugyanakkor az is, hogy a magyar választó nem felejt egykönnyen, a politikusok közül Bugár Béláról tudnak legtöbben véleményt nyilvánítani, miközben a masszív többség (70 százalék) elutasítja. Ha hihetünk a felmérésnek, a Szövetség listáján esetlegesen szerepet kapó Gyimesi György OĽaNO-s honatya 28 százalékos rokonszenvindexszel és a még Bugárra is ráverő 72 százalékos elutasítottsággal rendelkezik. Egy valami biztos, szeptember 30-án a karikázással mindannyian eldönthetjük, kibe helyezzük a bizalmunkat.

Megjelent a Magyar7 2023/10. számában.

Megosztás
Címkék

Iratkozzon fel napi hírlevelünkre

A Facebook drasztikusan korlátozza híreink elérését. A hírlevelünkbe viszont nincs beleszólása, abból minden munkanapon értesülhet a nap 7 legfontosabb híréről.