HÍRFOLYAM: "Önkéntes" iskolanyitás júniustól?
A szerdai nap még hidegebb időt hozott, ami az újra megnyitott kávézók, éttermek teraszain nem eredményezett akkora érdeklődést, mint sok helyen vártak. Lassan viszont érkezik a hétvégi jobb idő, s reméljük a friss adatok nem a helyzet romlásának első jelei.

Krajčí: Tárgyalunk a kötelező hatósági karantén módosításának lehetőségeiről.
A kutatásból azt is megtudhatjuk, melyik párt választói tartanak leginkább az oltástól.
A nemzetközi vasúti közlekedés továbbra is szünetel.
A weboldalon az alapinformációk magyar, roma, ruszin, ukrán és német nyelven is elérhetők.
Olaszországon és Spanyolországon kívül ilyen szigorú intézkedéseket vezetett be Ciprus és Románia is, ahol nem olyan súlyos a járványhelyzet.
A belügyminisztériuma tájékoztatása szerint a kötelező hatósági karanténban tartózkodás összes költségét az ott elhelyezett állampolgároknak kellett volna viselniük, a központi válságstáb tagjai azonban még az intézkedés bevezetése előtt úgy döntöttek, csak az ellátás költéseit számlázzák ki nekik, az elszállásolás költségeit az állam finanszírozza.
Oroszország az elmúlt nap alatt Franciaországot és Németországot is megelőzte. A fertőzések száma Oroszország 85 régiója közül 22-ben meghaladta az ezret. Az új esetek 48,7 százaléka tünetmentes. A halálozások száma 88-cal 1625-re, a gyógyulásoké pedig 2476-tal 23 803-ra nőtt országos szinten.
Szerbiában visszavonták a szükségállapotot, Koszovóban jelentősen nőtt a gyógyultak száma, Észak-Macedónia választásra készül, míg Montenegró és Bosznia-Hercegovina tovább enyhít a koronavírus-járvány miatt bevezetett korlátozó intézkedéseken.
Szerdán 16 személy esetében igazolták a fertőzöttséget, ezzel 1445-re nőtt a regisztrált fertőzöttek száma.
Magyarországon az elhunytak száma 383-ra emelkedett. 801-en már gyógyultan távoztak a kórházból.
A német állam szerdán adott zöld jelzést a német labdarúgó sorozatok folytatására zárt kapuk mögött, miután Angela Merkel kancellár és a tartományi miniszterelnökök tárgyaltak a kérdésről.
Orbán Viktor és Donald Trump örömmel állapította meg, hogy Magyarország és az Egyesült Államok kétoldalú politikai és gazdasági kapcsolatai továbbra is kiválóak.
Az oktatási intézményeket fokozatosan nyitnák meg. Az újranyitás első lépésben az óvodákat, az alapiskolák alsó tagozatait és az ötödik osztályt érintené. Ezt követően döntenének arról, hogy a többi diákot is visszaengedik-e az iskolapadokba. Minderről Branislav Gröhling (SaS) oktatási miniszter számolt be egy közösségi hálón közzétett videóban.
„Mindenki iskolába akar menni, óriási igény van az újranyitásra. Előbb azonban biztosítanunk kell a szükséges feltételeket, mert az első helyen a biztonságunk és az egészségünk védelme áll” – közölte a miniszter, hozzátéve: nagyon valószínű, hogy nem a megszokott módon fog folytatódni a tanítás.
A miniszter szerint minden esetlegesen felmerülő problémáról konzultálni fognak az epidemiológusokkal, valamint az érintettekkel is, vagyis az iskolaigazgatókkal, pedagógusokkal. Meg kell például szabni, hogy a pedagógusok milyen kor felett nem taníthatnak. Beszélni kell arról is, hány diák lehet majd egy csoportban. „Foglalkoznunk kell az étkezdék, napközik kérdésével, vagy például azzal, hogyan léphetnének be a szülők az iskolákba. Rengeteg apró probléma merülhet fel, de biztosan meg fogunk birkózni ezekkel, és találunk valamilyen megoldást” – fűzte hozzá a tárcavezető.
Gröhling kiemelte: az iskolák újranyitása óriási felelősség, hiszen az oktatási rendszerhez egymillió diák és több mint százezer tanár tartozik. A miniszter örülne, ha a tanítás júniusban legalább részben újraindulhatna.