HÍRFOLYAM: Magyarországon az elhunytak száma 280-ra emelkedett, Szlovákiában két újabb fertőzöttet jelentettek
Hétfői hírfolyamunk a koronavírus-járvány alakulásáról. Minden fontos hír egy helyen.

A Magyarországon koronavírus szövődményei miatt elhunyt, viszonylag fiatal, 37 éves, de extrémen túlsúlyos áldozat halála kapcsán megszólalt orvosok elmondták, az extrém túlsúly megnehezíti a betegség gyógyítását. A nagy súlyfelesleg terheli a keringést, a légzőrendszert, az ízületeket, befolyásolja az anyagcserét. Ezeknél a betegeknél a gyógyítás is lényegesen bonyolultabb. Ilyen esetekben ugyanis sokkal megterhelőbb a szervezet számára leküzdeni a fertőzést, valamint a belső szervek közti zsírréteg csökkenti a tödőkapacitást, amely mint tudjuk, a Covid-19 esetében rendkívül fontos szempont. A túlsúly és magas vérnyomás gyakran kéz a kézben járnak, amely szintén a veszélyeztetett csoportba sorolja a fertőzötteket. (TT)
Visszahódították a delfinek a Boszporusz tengerszorost: a hajóforgalom csökkenésével a tengeri emlősök egyre gyakrabban láthatóak és egyre közelebb úsznak a partokhoz. "A hajózási és utasforgalom visszaesésének nagy hatása van a Boszporuszon" - fogalmazott Erol Orkcu, az amatőr és sporthalászok szövetségének elnöke. A koronavírus-járvány miatt szinte teljesen leállt a hajóközlekedés, emellett halászati tilalom van életben az Európát és Ázsiát összekötő, egyébként sűrű forgalmú tengerszorosban. A járvány előtt a horgászat mindennapos szokás volt az isztambuliak körében. A Galata-hídon és a Boszporusz partjain több ezer hobbihorgász gyülekezett naponta. (MTI)
A delfinek visszatérése a szakértők szerint az egészséges ökoszisztéma jele. Törökországban 1983 óta tilos a tengeri emlősök vadászata, a delfineket törvény védi.
Újra megnyitották az iskolákat hétfőn Norvégiában az alsó tagozatos diákok számára, de az osztálytermekben egyelőre legfeljebb 15 gyerek tartózkodhat.
Sok szülő azonban attól tart, hogy a lépés túl korai, és nem akarják, hogy a gyermekeiket "kísérleti nyúlként" használják. Többen aggasztónak tartják, hogy az egy héttel ezelőtt újranyitott bölcsődékben dolgozók közül sokan a nyitás után elkapták a koronavírust.
Nem koronavírus, de attól még nagyon fontos. Ha még nem tette, írja alá az európai nemzeti régiók védelme érdekében indított uniós petíciót!
A hatályos jogszabályok értelmében, ha valaki nem megy el az évi kötelező fogorvosi ellenőrzésre, a következő évben a biztosító nem téríti meg a kezelések árát. Marek Krajčí (OĽaNO) egészségügyi miniszter megerősítette, emiatt most nem kell aggódniuk az egészségbiztosító ügyfeleinek.
Felkészült a koronavírus-fertőzöttek fogadására és ellátására a nyitriai kórház.
Újabb 12 német tartományban lépett életbe hétfőn a koronavírus-járvány miatt bevezetett maszkviselési kötelezettség, így a 16 közül már 15 tartományban kell eltakarni a szájat és az orrot több élethelyzetben a cseppfertőzéssel terjedő vírus átadásának akadályozására.
A német történelem második világháború utáni korszakának legnagyobb mértékű gazdasági visszaeséséhez, tömeges munkanélküliséghez és csődhullámokhoz vezet a koronavírus-járvány az idén Németországban a szövetségi kormány készülő előrejelzése szerint, amelyből hétfőn szivárogtak ki részletek.
Az Európai Unió (EU) legnagyobb gazdasága várhatóan V-alakú pályán mozog, az idei zuhanást jövőre meredek emelkedés követi, de nem sikerül teljesen ledolgozni a veszteségeket. A német gazdaság teljesítménye így 2022-ben érheti el a 2019-es szintet - áll az előrejelzésben, amelyet szerdán mutatnak be hivatalosan.
A hazai össztermék (GDP) az idén 6,3 százalékkal csökken, jóval meghaladva a 2009-ben regisztrált eddigi legnagyobb, 5,7 százalékos visszaesést.
Egyszeri anyagi segítségről van szó, melynek összege maximum a létminimum duplája lehet.
Mindössze két igazolt fertőzöttet regisztráltak Szlovákiában.
Boris Johnson brit miniszterelnök szerint továbbra is az a legfontosabb cél, hogy ne alakulhasson ki a koronavírus okozta Covid-19-járvány újabb hulláma.
Johnson maga is átesett a betegségen, néhány napig intenzív kezelésre is szorult, és a hónap eleje óta vidéki rezidenciáján lábadozott.
Hétfőn állt ismét munkába, és a Downing Street-i miniszterelnök hivatal előtt felolvasott nyilatkozatában közölte: tényleges jelek vallanak arra, hogy Nagy-Britannia most már kezd túljutni a járvány tetőzésén. Ha ez a vírus fizikailag látható támadó lenne, akkor azt lehetne mondani, hogy "most kezdjük két vállra fektetni" - fogalmazott a konzervatív párti miniszterelnök.
Ismét szigorítják a kijárási korlátozásokat a koronavírus terjedésének megakadályozására, lezárják a gyászolók elől a katonai temetőket az emlékezés napján, és teljes kijárási tilalmat rendelnek el a függetlenség napján Izraelben - jelentette a helyi média hétfőn.
Teljes körű gyülekezési tilalom lép életbe hétfő délutántól a katonai temetőknél és a katonai emlékműveknél, az országban élőknek tilos lesz elhagyni településeiket, kivétel ha létfontosságú munkahelyükre utaznak.
Kedd délutántól, a függetlenségi nap előestéjétől leállítják a közösségi közlekedést az országban, és estétől szerda estig senki sem hagyhatja el otthonát sem, hogy elejét vegyék az ilyenkor szokásos családi és baráti találkozóknak.
A japán kormány 14 újabb országgal bővíti azoknak a listáját, ahonnan tilos beutazni a távol-keleti szigetországba a koronavírus-járvány miatt - jelentette be hétfőn Abe Sindzó japán miniszterelnök.
A szerdától hatályos rendelkezés értelmében így már 87 országból nem lehet Japánba utazni. Felkerült a listára Kína, az Egyesült Államok és az összes európai ország mellett Oroszország és Szaúd-Arábia is.
Japánban hétfőn 14 156 koronavírusos esetet tartottak számon. A fertőzés okozta Covid-19 betegség több mint 380 ember halálát okozta.
Giuseppe Conte miniszterelnök vasárnap este jelentette be a koronavírus-járvány miatti intézkedések könnyítéseit, ezek között az is szerepel, hogy a profi csapatsportokban ekkortól lesz engedélyezett újra a tréning (az egyéni sportágakban már jövő hétfőtől lehet edzeni).
A halálesetek száma 206 542, a gyógyultaké pedig 865 925 volt a baltimore-i Johns Hopkins egyetem összesítése szerint hétfőn reggel 8.30 órakor.
83-mal 2583-ra emelkedett az azonosított koronavírus-fertőzöttek száma Magyarországon - közölte a koronavirus.gov.hu hétfő reggel. A kormányzati portálon azt írták: újabb magyar állampolgároknál mutatták ki a koronavírus-fertőzést. Az elhunytak száma 280-ra emelkedett. 498-an már gyógyultan távoztak a kórházakból.
Kórházban 931 koronavírusos beteget ápolnak, közülük 52-en vannak lélegeztetőgépen. A betegek számának növekedése miatt a kórházak országszerte növelik ágykapacitásukat, készülve a tömeges megbetegedések fázisára.
Az első körben egyebek mellett a fodrászatok, a masszőr- és a kozmetikai szalonok, illetve a barkács- és kertészeti boltok nyithatnak meg újra. Az orvosok ismét fogadhatnak betegeket nem sürgős esetekben is, a kórházakban megkezdődhet a járvány kitörése óta elhalasztott beavatkozások pótlása.
Az üzleteknek a korábbiaknál szigorúbb higiéniai előírásoknak kell megfelelniük, s ellenőrizniük kell, hogy vásárlóik megtartják-e egymástól a kellő távolságot. Egyes környező országokkal ellentétben azonban Svájcban nem teszik kötelezővé a védőmaszk viselését.
A kormány tervei szerint az általános iskolákat, az egyéb üzleteket és a piacokat május 11-én nyitják újra. A harmadik fázisban, június 8-tól pedig a közép- és szakiskolák, az egyetemek, továbbá például a múzeumok, a könyvtárak és az állatkertek is megnyitják majd kapuikat.
A rendelkezés betartásának elősegítése érdekében, illetve azért, hogy minden utas biztonságban érezhesse magát a tömegközlekedési járatokon, a Budapesti Közlekedési Központ (BKK) és a Főpolgármesteri Hivatal több csomópontban mosható és vasalható textilmaszkot oszt az utazóknak.
Az izraeli legfelsőbb bíróság elrendelte, hogy az ország belbiztonsági szolgálata (Sin Bét) hagyjon fel az új típusú koronavírus elleni küzdelem részeként a mobiltelefonok nyomkövetését lehetővé tevő technológiák alkalmazásával, amennyiben a parlament nem fogad el irányelveket ezen vitatott gyakorlat szabályozására.
Ha szeretitek Olaszországot, továbbra is be kell tartanotok a társadalmi távolságtartást - szólította fel a lakosságot vasárnap esti sajtótájékoztatóján Giuseppe Conte kormányfő, hangsúlyozva, hogy még nem oldják fel a kijárási korlátozást, és nagyon hosszú és nehéz időszak következik, amelyben a gazdaság újraindítását egyeztetni kell a "járvánnyal való együttéléssel".
Május 4-től továbbra is csak indokolt esetben lehet elhagyni a lakókörzetet, például munkavégzés céljából vagy egészségügyi okból. Zárt helyeken kötelező lesz a szájmaszk viselése, ezek darabonkénti árát pedig ötven centben maximalizálták. Engedélyezett lesz a nem együtt élő családtagok találkozása, valamint a lakóhelyre való visszatérés azok számára, akik a járvány miatt nem tudták korábban ezt megtenni.
Továbbra is tilos lesz a közösségi gyülekezés. 37,5 foknál magasabb testhőmérséklet esetén pedig kötelező lesz a házi karantén, ami eddig csak javasolt volt.
Engedélyezik a profi sportolók egyéni edzését, illetve a temetéseket legfeljebb tizenöt résztvevővel, miséket azonban továbbra sem lehet majd bemutatni hívőkkel. Engedménynek számít a szabadtéri sportok lakóháztól távolabbi gyakorlása is: a polgármesterek újranyithatják a parkokat, kerteket, de ismét le is zárhatják ezeket, ha ott túl sokan tartózkodnak egyszerre, vagy a jelenlevők nem tartják be a két méteres biztonsági távolságot.
Májusban újraindul a kézműves- és az építőipar rendkívüli egészségvédelmi előírásokkal, a vendéglátóhelyek kizárólag elvitelre árulhatnak ételt-italt.
Az eredetileg tervezettnél csak egy héttel később, május 18-tól indul újra a teljes kereskedelem, megnyitják a múzeumokat, könyvtárakat, folytathatják az edzést a professzionális csapatsportok játékosai. Június 1-től nyitják újra a presszókat, éttermeket, fodrászatokat és kozmetikaszalonokat. Conte elmondta, hogy mérlegelik a labdarúgó-bajnokság újraindításának lehetőségét.
Törökországban vasárnap az április eleji szintre lassult az új típusú koronavírus-járvány üteme, miután az utóbbi 24 órában 2357 embernél diagnosztizálták a kórokozót - derült ki a Fahrettin Koca török egészségügyi miniszter Twitter-fiókján megosztott táblázatból, amelyből az is kiolvasható, hogy a fertőzöttek száma ezzel 110 130-ra emelkedett.
Franciaországban az elmúlt 24 órában 242-tel 22 856-re emelkedett a koronavírus-járvány halálos áldozatainak száma, míg előző napi 369-cel - közölte vasárnap este a francia egészségügyi minisztérium, miközben a kormányzat megkezdte az egyeztetéseket a kijárási korlátozásokat május 11-én felváltó óvintézkedésekről.