HÍRFOLYAM: Szerdán jön a 4. szakasz határ- és iskolanyitással
Hétfői hírfolyamunk a koronavírus-járvány alakulásáról. Minden fontos hír egy helyen.

Száz alatt a halottak száma. Kedvezően alakulnak a járványmutatók a két leginkább érintett dél-európai országban.
Külföldről hazatért állampolgárok újabb csoportja költözött be a rimaszombati karanténközpontba.
Pozitív eredményeket hozott egy oltóanyag tesztelése.
Terítéken a WHO-nak a koronavírus elleni harcban szerzett érdemei.
Nehezített körülmények között is működhet egy kisvállalkozás.
Mielőtt bevezetnék az állami karantént kiváltó intelligens vesztegzárat, meggyőződnek róla, hogy valóban jól működik- e.
Június 1-jétől önkéntes alapú lesz az iskolalátogatás, vagyis, ha a szülő még otthon akarja tartani kisiskolás gyermekét, megteheti.
Sok olvasónk vágya válik valóra, hiszen a kormány enyhítéseinek következtében május 21-től ismét átjárhatóvá válnak a határok.
Már majdnem olyan lesz az életünk, mint a járvány előtt volt....
Újabb lazítások az egészségügyi ellátásban. Kevesebb lesz a bonyodalom a tervezett műtétek előtt.
Az alsóbb osztályok tanulói, így az általános iskolások, a középiskolák alsóbb osztályaiban tanulók, valamint a speciális iskolák diákjai is intézményi keretek között folytatják a tanulást hétfőtől Ausztriában a koronavírus-járvány miatti korlátozó intézkedések enyhítésével. Az érettségi előtt állók, valamint a szakiskolák végzősei már május 4-én visszaülhettek az iskolapadokba.
"Optimista" az iskolák újranyitásával kapcsolatban Heinz Fassmann oktatási miniszter. Kijelentette: az iskola nem az a hely, ahol jellemzően terjed a koronavírus, és ezt a skandináv példa is mutatja, ott ugyanis már korábban megnyitottak az oktatási intézmények - tette hozzá.
Az állami karantén helyett bevezetik az úgynevezett intelligens karantént. Zuzana Čaputová köztársasági elnök pénteken (május 15.) aláírta a közegészségügy védelméről és fejlesztéséről, valamint az elektronikus kommunikációról szóló törvény módosítását, amelyet a parlament gyorsított eljárás keretében hagyott jóvá – tájékoztatott hétfőn Martin Strižinec, az államfő szóvivője.
Ukrajnában a koronavírus-fertőzés terjedésének megakadályozására bevezetett karantén ellenére is engedélyezni fogja az egészségügyi minisztérium a folyó- és tengerparti strandok megnyitását - ígérte hétfői online tájékoztatóján Viktor Ljasko országos tisztifőorvos, a tárca helyettes vezetője.
Dolgozói 30 százalékának elbocsátását, és az Airbus A380-as flotta kivonásának felgyorsítását tervezi az Emirates a koronavírus-járvány miatt kialakult keresletcsökkenés következtében.
A 10,5 millió lakosú Csehországban márciusban 644 914 külföldi állampolgár dolgozott hivatalos engedéllyel, a koronavírus-járvány miatt ez április végére mintegy 2 százalékkal csökkent lapértesülések szerint.
A Hospodárské Noviny című gazdasági és politikai napilap hétfői összefoglalója szerint a koronavírus-járvány miatt április végére a külföldi munkások száma 632 ezerre csökkent Csehországban. Az újság úgy véli: pontosabb adatokat arról, milyen hatással volt a koronavírus-járvány a külföldi munkaerőre Csehországban csak június második felében lehet várni. A cseh belügyminisztérium márciusi rendelete szerint ugyanis a külföldi munkások összes hivatalos papírja - vízum, munkavállalási engedély - június 15-ig érvényben marad, s azokat a hatóságok nem ellenőrzik.
Az adriai Rimini lakosai tengerparti sétával köszöntötték hétfőn a koronavírus-járvány miatt több mint két hónapja elrendelt korlátozások utáni újraindulást Olaszországban, Milánóban tömegek rohamozták meg a trolibuszokat, a vatikáni Szent Péter-bazilikánál reggel héttől sorban álltak az első belépők. Újranyitott a kereskedelem, a vendéglátás, és ez az első nap, hogy az olaszok engedély nélkül elhagyhatják lakásukat.
Vasárnap (május 17.) egy újabb, koronavírussal fertőződött beteget találtak Szlovákiában. Az országban eddig összesen 1495 fertőzöttet regisztráltak – tájékoztatott a központi válságstáb a www.korona.gov.sk weboldalon.
A világban 4 716 931-en fertőződtek meg a koronavírus-járványban, a halálos áldozatok száma 315 244, a gyógyultaké pedig 1 734 631.
Meghalt 11 idős, krónikus beteg, és 26-tal, 3535-re emelkedett az azonosított koronavírus-fertőzöttek száma Magyarországon - közölte a koronavirus.gov.hu hétfő reggel.
Hétfőtől Budapesten is megszűnik a kijárási korlátozás, de egyes védelmi óvintézkedések továbbra is megmaradnak. Vidéken már a vendéglátóhelyek belső tereit is megnyithatják a szolgáltatók, és a szálláshelyek is fogadhatnak vendégeket.
"Ez a gazdaság rendbe fog jönni, de ehhez némi időre lesz szükség" - fogalmazott Jerome Powell, az amerikai jegybank szerepét betöltő központi tartalékrendszer (Fed) elnöke.
Hozzáfűzte, hogy a talpra állás talán az év végéig, de akár a jövő év elejéig is elhúzódhat. "De valójában nem tudjuk" - szögezte le.
A koronavírus-válságra utalva a Fed elnöke kifejtette, hogy a gazdaság helyreállítása függ attól is, hogy az emberek mennyire érzik biztonságban magukat, illetve az egészségüket. "Feltételezve, hogy a járványnak nem lesz újabb hulláma, szerintem a gazdaság a második félévben egyenletesen épülhet fel. "De csak akkor épül fel teljesen, ha az emberek is igazán bizakodni fognak, erre viszont talán addig várnunk kell, amíg meglesz a vakcina" - fogalmazott Powell.
Huszonnégy óra leforgása alatt 46 ember vesztette életét a vírus okozta fertőzésben, 24-en közülük idősek otthonában. Az utóbbi napok növekvő tendenciája után ismét csökkenőben a kórházi felvételek száma: míg az elmúlt hét második felében átlagosan 80 embert utaltak be egészségügyi intézményekbe, addig a hétvégén csak 60-at. A vírus terjedése is lassulóban van, egy nap alatt 291 volt az új fertőzöttek száma, a 11,5 millió lakosú országban több mint 55 ezer esetet tartanak számon.
Szlovákiában fenn kell tartani a koronavírus-járvány miatt bevezetett szigorú utazási korlátozásokat és határellenőrzéseket, még akkor is ha más európai országok már fokozatosan úja meg akarják nyitni a határaikat - jelezte a szlovák kormány vasárnap.
A francia egészségügyi minisztérium vasárnap esti tájékoztatása szerint az elmúlt 24 órában 483-an haltak meg koronavírus-fertőzés következtében, pedig az elmúlt héten már száz alá csökkent a napi halálozások száma. A halottak száma meghaladja a 28 ezret Franciaországban.
Fagyos fogadtatásban részesítették egy brüsszeli kórház dolgozói Sophie Wilmes belga kormányfőt, aki a koronavírus-járvány miatt tett látogatást az intézményben.
A Szent Péter Kórház ápolói és más dolgozói az épület bejáratánál a miniszterelnököt szállító autókonvojnak szándékosan hátat fordítva álltak sorfalat szombaton. A kórház alkalmazottai így tiltakoztak amiatt, hogy szűkösek a járvány elleni küzdelemre fordítható erőforrások, ráadásul egy központi rendelkezés értelmében túlórára kötelezhetik őket, ha a koronavírus okozta válság azt szükségessé teszi.
Ha sikeresnek bizonyul az új koronavírus ellen kidolgozott, már a tesztelés szakaszában járó brit oltóanyag, őszre több tízmillió egységnyit lehet belőle gyártani - mondta vasárnap a brit kormány egyik tagja.
Alok Sharma, az üzleti ügyek minisztere, aki a szokásos napi kormányzati sajtótájékoztatót tartotta vasárnap este a Downing Streeten, elmondta azt is, hogy az előző 24 órában 170-en haltak meg Nagy-Britanniában a Covid-19 betegségben.
Ez a legalacsonyabb napi halálozási adat azóta, hogy csaknem két hónappal ezelőtt érvénybe léptek a járvány megfékezését célzó nagy-britanniai intézkedések.