2025. május 1., 09:01

Gubík László: Az Európai Néppárt elvakultan hisz Oroszország legyőzésében

A Magyar Szövetség nem tud azonosulni az Európai Néppárt háborúpárti retorikájával, ugyanakkor örvendetesnek tartja, hogy a migráció kérdésében elmozdulás érzékelhető. Gubík László pártelnökkel beszélgettünk az EPP valenciai kongresszusa után, ahol újraválasztották Manfred Webert a pártcsalád élére.

A Magyar Szövetség küldöttsége az EPP kongresszusán
A Magyar Szövetség küldöttsége az EPP kongresszusán
Fotó: Gubík László Facebook-oldala

Nem született meglepetés az Európai Néppárt valenciai kongresszusán. Újabb három évig Manfrad Weber vezetheti az EPP-t, akit a szavazatok 89%-ával választottak újra. Furcsa is lett volna más eredmény, hiszen Weber ellenjelölt nélkül indult. Az 502 szavazásra jogosultból, 61-en szavaztak ellene.

Gubík László, a Magyar Szövetség elnöke a kongresszus kapcsán portálunknak elmondta, az elnökválasztást illetően értelemszerűen nem történt meglepetés. Ugyanakkor pozitívan értékelte Antonio Tajani egykori európai parlamenti elnök, EPP-alelnök felszólalását.

Tajani hozzászólásából arra következtethetünk, hogy az elmúlt évekhez képest az Európai Néppárt illegális migrációhoz való viszonyában kedvező fordulat állhat be. Tajani az elnökségi tagok közül a második legtöbb szavazatot kapta. A párton belül ő felel ezért a területért, így személye garanciát jelent arra, hogy ezen a téren jó irányba fordulnak a dolgok"

– mondta.

A mostani kongresszuson az európai fegyverkezés, az Egyesült Államokkal kialakult vámháború, az emberek növekvő megélhetési költségei, valamint a populizmus és a szélsőségek jelentette fenyegetés volt napirenden. De leghangsúlyosabban az orosz-ukrán háború rezonált. Gubík portálunknak elmondta, ezen a téren nem történt kedvező elmozdulás.

A legtöbb felszólaló azt hangsúlyozta, hogy Oroszországot le kell győzni, azt azonban egyikük sem mondta meg, hogy ezt hogyan szeretnék elérni. Ez kimerült annak hangoztatásában, hogy Ukrajnának minden katonai segítséget meg kell adni"

– tette hozzá.

A Magyar Szövetség közvetítésével a kongresszusi határozatba végül nem került be, hogy szárazföldi haderőt küldjenek Ukrajnába, csak "katonai technikai jellegű" segítségnyújtásról esett szó.

Nyilván ez is csak egy szépségtapasz, ezzel nem értettünk egyet, így nem is szavazhattuk meg azt. Látva a közhangulatot, a pártelnök, az Európai Bizottság elnök asszonya, és több nagy párt vezetője is olyan álláspontot képvisel ebben a kérdésben, amely nem tűnik reálisnak, így ehhez nem adhattuk a nevünket"

– tette hozzá.

Gubík László elmondta, az előző kongresszushoz képest a párton belül ezúttal diadalmas hangulat uralkodott, hiszen az európai parlamenti választásokon is jól szerepelt az EPP, illetve a tagpártok az egyes, nemzeti parlamenti választásokon is, így több miniszterelnökük van, mint korábban.

Ezek már nem azok az eredmények, amelyek a kilencvenes években, illetve a kétezres évek elején jellemezték a pártot, de a megváltozott körülmények közepette is elegendőek ahhoz, hogy a legerősebb európai pártcsaládként láttassák magukat.

Érdekes kisebbségben lenni egy részben jó irányba forduló, részben teljesen elvakult Néppárton belül, de úgy látszik, hogy rövid távon a magunk lehetőségei mentén megvívott harcokban történő helytállás a kötelességünk európai porondon a többi határon túli magyar párttal egyetemben" – mondta Gubík László.

Kapcsolódó cikkeink

Megosztás
Címkék

Iratkozzon fel napi hírlevelünkre

A Facebook drasztikusan korlátozza híreink elérését. A hírlevelünkbe viszont nincs beleszólása, abból minden munkanapon értesülhet a nap 7 legfontosabb híréről.