2021. július 30., 10:13

Egy Smer-közeli cég is meggazdagodhatott az antigén-teszteken

Az őszi és téli országos tesztelést kiszolgáló cégek közül nem csak az áttételesen Igor Matovičhoz köthető Eurolab Lambda járt jól. Az aktuality.sk írta meg, hogy egy másik, kassai illetőségű vállalat, a Juhapharm is megszedte magát azzal, hogy antigén-teszteket adott el a szlovák államnak. A lap állításai szerint a cég bevételei a húszszorosára nőttek a járvány kitörése óta.

Fotó: Pixabay

Az aktuality.sk úgy tudja, a kassai cég 2014 óta folyamatosan nyereséges ugyan, de évente legfeljebb néhány tízezer eurós bevételük volt, tavaly viszont a kft. 365 ezres nyereséget könyvelhetett el. Önmagában ebben nem lenne semmi különös, valahol természetes, hogy egy gyógyszeripari cég jól jár egy világjárvánnyal. Csakhogy a lap utánajárt a cég tulajdonosi hátterének és igen érdekes dolgokra bukkant. Kiderült, a Juhapharm tulajdonképpen családi cég, a Juhás család három tagja birtokolja, 35-35-30 arányban. Emlékezhetünk, az Eurolab Lambda botrányt éppen Ficóék robbantották ki, mondván, micsoda dolog az, hogy az a cég kap meg egy hatalmas állami megbízást, amelynek tulajdonosa üzleti érdekeltségekkel bír abban a nagyszombati magániskolában, ahová Igor Matovič (akkor még miniszterelnök) gyermekei is járnak. 

Fico, a Deákné meg a vászna

Az aktuality.sk azt írja a Transparency International szlovák leágazására hivatkozva, hogy a Juhopharm ahhoz a Zdenek Trebuľához köthető, aki korábban a SMER-SD egyik "legerősebb" embere volt a régióban. Trebuľa volt például kassai főpolgármester és egy rövid ideig megyeelnök is. Trebuľának korábban is voltak érdekeltségei az egészségügyben, együtt vállalkozott a 2018-ban elhunyt Pavol Paškával, később pedig annak fiával, Matejjel, aki Juhásék egyik üzlettársa volt. 

Az ügy pikantériája, hogy a Juhapharm nem a SMER-kormány alatt jutott jelentősebb megrendelésekhez, hanem az októberi, országos tesztelés idején.

Az állami tartalékalap akkor húsz vállalatot szólított meg, közülük tízen vettek részt az úgy nevezett tárgyalásos eljáráson, amely az ilyen állami közbeszerzések szerves része. A tartalékalap végül a Juhapharmot is kiválasztotta, ennek köszönhetően a cég egy 4,3 millió eurós állami megrendelést kapott, összesen egymillió adag antigén-tesztet szállítottak le. 

Mit ad Isten, épp ezek a tesztek voltak azok, a koreai Rapigen termékei, melyekről Matovič annak idején úgy nyilatkozott, a kutyáját sem teszteltetné le velük. Az ügy végül annyira komolyra fordult, hogy az ügyészség is nyomozni kezdett, február elején ügyészi eljárás indult hűtlen kezelés miatt, a sajtóban akkor az jelent meg, a Juhapharm tulajdonosait is kihallgatták, igaz, tanúként. Hogy azóta mi történt, van-e bármiféle előrelépés, nem tudni, az Aktuality kérdésére az ügyészség csak annyit közölt, folyamatban lévő eljárás kapcsán nem nyilatkozhatnak.

Az antigén-tesztek beszerzésével a közbeszerzések tisztaságára felügyelő hivatal (ÚVO) is foglalkozott. Néhány hete közzétett állásfoglalásukban azt írták, tízből három esetben a közbeszerzés "nem volt összhangban a hatályos törvényekkel". Az ÚVO szerint gond volt az átláthatósággal és az "egyenlő bánásmóddal", ugyanis olyan vállalatokkal (is) kötött a tartalékalap szerződéseket, amelyek nem teljesítették az előre meghatározott elvárásokat. 

Az ügynek még messze nincs vége, az állami tartalékalap ugyanis fellebbezett a határozat ellen. 

Furcsa, de azt az aktuality.sk már nem közli, hogy a három kifogásolt szerződés közül bármelyik is a Juhapharmé lenne.

Megosztás
Címkék

Iratkozzon fel napi hírlevelünkre

A Facebook drasztikusan korlátozza híreink elérését. A hírlevelünkbe viszont nincs beleszólása, abból minden munkanapon értesülhet a nap 7 legfontosabb híréről.