Tömegtesztelés: Hogy került egy viszonylag kicsi, nagyszombati céghez az év talán legfontosabb állami megbízása?
Miután a közvélemény felocsúdott a tömeges tesztelés jelentette első sokkból, azonnal mindenki a részletek után érdeklődött. Míg az emberek nagy része inkább arra volt kíváncsi, mégis hogyan menedzselik majd e vitán felül példa nélküli vállalkozás lebonyolítását, néhány újságírónak rögtön eszébe jutott, utána kéne nézni annak is, kitől veszi a kormány a teszteket.

A bejelentés másnapján, vasárnap kiderült, a megbízott cég, a nagyszombati székhelyű Eurolab Lambda hátralékkal bír a szociális biztosító felé. Mind a cégvezetés, mind a kormány azonnal igyekezett megnyugtatni a felháborodott közvéleményt, a vállalat időközben rendezte tartozásait, a szerződést pedig már az után kötötték velük. A Denník E hétfőn megkereste az Eurolab Lambda vezetőjét, a nagyszombati Peter Krajčovičot, de az egyéb elfoglaltságaira hivatkozva csak írásban volt hajlandó válaszolni kérdéseikre. Ezekből szemezgetünk!
Hogyan jött megkeresés?
Az Állami Tartalékalap vette fel a kapcsolatot a vállalattal.
A tesztek egységáráról miként sikerült megállapodni?
Krajčovič azt állítja, a lehető legjobb árat szabták meg. Ők is kemény tárgyalásokat folytattak a beszállítójukkal, így ennél olcsóbban már nem is tudták volna eladni a kormánynak a teszteket. A cégvezető azt állítja, a szlovák kormány még olcsóbban is kapja a teszteket, mint más nagyvállalatok vagy államok, amelyek több tesztet vettek egyszerre, mint Szlovákia.
Az eddig megjelent információk szerint a kormány mintegy tízmillió antigén-tesztet vásárol az Eurolab Lambdától.
Ismeri a kormányfőt? üzletelt vele korábban?
Krajčovič mindkét kérdésre nemmel felelt.
Igor Matovič lányai abba a nagyszombati nyelviskolába járnak, amelynek Krajčovič társtulajdonosa. Van-e összefüggés?
Nincs és feltételezni is felháborító!
Mit érdemes tudni a vállalatról?
A szokásos PR-szöveget lehámozva kiderül, az Eurolab Lambda szállította le a Szlovákiában eddig "elhasznált" tesztek mintegy felét.
Mit érdemes tudni a tesztekről?
Azokat egy dél-koreai vállalat gyártja, a Biosensor. A cégvezető azt állítja, félrevezető állítás, hogy a tesztek megbízhatósága 70% körüli. A teszthez csomagolt tájékoztatóból kiderül, érzékenységük 96,52 százalék. A Biosensor antigén-tesztje volt az első, amelyiket a WHO is elfogadta, a nagyszombati cég 2018 óta exkluzív partnerük Szlovákiában.
Mire költik az állami megrendelésből származó pénzt, amely messze meghaladja a szokásos évi bevételüket?
Erre Krajčovič, érthető módon, nem volt hajlandó válaszolni.