Egy rab 23 ezer euróba kerül az adófizetőknek
Szlovákiában körülbelül 10 ezren töltik jogerős szabadságvesztésüket fegyintézetben. A bűnözők ellátására mi dobjuk össze.
Robert Fico negyedik kormánya a kormányprogramban jelezte, a szabadságvesztéssel szemben, az enyhébb vétségek és bűncselekmények esetében inkább az alternatív büntetési módokat preferálná, szemben az évezredek óta jól bevált, ám rendkívül költséges elzárással.
A Speciális Ügyészség ügyésze, Ladislav Masár azt állítja, a kormányfő érvelése téves. Szerinte a korrupciós bűncselekmények elkövetőit Szlovákiában leggyakrabban felfüggesztett szabadságvesztésre ítélik, a börtönökben inkább az erőszakos és vagyon elleni bűncselekmények elköveti vannak.
Szlovákia Magyarország és Lengyelország után a harmadik az Európai Unióban az egy lakosra eső elítéltek száma tekintetében.
December 13-án 9812 ember volt rács mögött, közülük 1436-an vizsgálati fogságban, a fennmaradó 8376 pedig jogerős szabadságvesztését töltötte. A legtöbb elítél a gerencséri (Hrnčiarovce nad Parnou) börtönben él, 1171, a második legzsúfoltabb börtön a lipótvári. Az egykori erőd a 19. század óta börtön, jelenleg 1018 lakója van.
Érdekesség, hogy a kormány régebbi, 2021-es adatokra hivatkozik, amikor egy elítélt börtönbüntetésének végrehajtása évente több mint 22 ezer euróba került az államnak. Tavaly lényegesen több volt. "2022-ben egy bebörtönzött személy költsége 23 556 eurót tett ki, ami átlagosan napi 64,54 eurót jelent" - mondta Monika Kacvinská, a büntetés-végrehajtás szóvivője a Pravdának.
A fogvatartottak számához képest elenyésző az alternatív büntetésüket töltők száma: szintúgy december 13-ához 485 személy állt a pártfogó felügyelet különböző formái alatt.