Csáky: A belső tartásunkról is szól ez a választás
Már csak bő két hét választ el bennünket a szeptember 30-ai parlamenti választástól. A kampány már javában zajlik, kinél láthatóbban, kinél kevésbé. Tegnap megvolt a kampány első nagyobb összecsapása is, ami ez esetben szó szerint értendő, a Smer-SD Kormányhivatal épülete előtt tartott sajtótájékoztatóján ugyanis a kamerák kereszttüzében egymásnak esett Igor Matovič és Robert Kaliňák, így az egész ország élőben élvezhette a két országos szintű politikus verekedését.
Ettől az atrocitástól eltekintve, amely egyfajta látképe is a jelenlegi szlovákiai politikának, a 2020-ashoz hasonló meglepetést nem igazán várnak a szakértők. Ezt az utóbbi időszak felmérései is igazolni látszanak, amelyek szerint az egyes parlamentbe mérhető pártok preferenciái között nincsenek nagyobb kilengések.
A két legutóbbi felmérés a parlamenti küszöb fölé mérte a Szövetséget is, ami jó hír azért is, mert az utóbbi időben egyre gyakrabban hallani, hogy a jelenlegi parlamenti választás vízválasztó lesz a felvidéki magyarság jövője szempontjából.
De miért is lesz nagyobb jelentőségű a szeptemberi választás az eddigieknél?
„Minden választásnak nagy a jelentősége, mert az elkövetkező négyéves ciklusról, tehát a jövőről szól, és az nem mindegy, hogy milyen irányba fog haladni. Most annyiban fontosabb talán a dolog, hogy az a tét, visszajön-e esetleg egy Robert Fico által dirigált és erősen befolyásolt autoriter rendszer, amelynek magyar vonatkozásai bizonyára erősen negatívak lennének, vagy pedig egy puhább változatú kormánykoalíció jön létre, amelyik esetleg toleránsabb lesz a felvidéki magyarság iránt is. Én jelenleg azt látom, hogy egy rossz vagy egy rosszabb kormánykoalíció jöhetne létre, a rosszabb lenne a Fico által vezetett, a rossz pedig a Fico nélküli” – fogalmazott portálunknak a kérdés kapcsán Csáky Pál, volt EP-képviselő, közíró.
Hozzátette, nem igazán lát olyan politikai pártokat, sem politikai szerveződéseket, amelyek jó kormányt tudnának alakítani, amelyre büszkék lehetnénk.
Természetesen mindent meg kell tenni azért, hogy a választás sikeres legyen, de tudatosítani kell, hogy a választópolgár lesz az úr 30-án, és tudatosítani kell azt is, hogy ez a választás a felvidéki magyarság belső állapotáról, tartásáról is szól” – mondta a volt politikus hozzátéve, azt is látni kell azonban, hogy a Szövetség helyi és regionális szinten mélyen beágyazódott politikai párt, és ezek a támfalak megmaradnak október elseje után is.
„Akármilyen eredmény is születik, októberben hasznos lenne leülni, és egy szélesebb, az értelmiséget és a közélet iránt érdeklődő embereket megszólító konferencián elemezni a helyzetet, s azt, hogy hogyan lehet tovább fejlődni.
Az, hogy nincs magyar egység, természetesen rontja a parlamenti bejutásra esélyesebb Szövetség helyzetét is, hiszen évek óta azt mondjuk, hogy minden szavazat számít, és a számok nem engednek.
– mondta Csáky hozzáfűzve, komoly bűnöket követtek el az elmúlt három évben, és most annak isszuk a levét.
„Az MKP is belefáradt a csatározásokba 2020-ra, keresték a megváltó megoldást, de becsapták magukat, nagyon szakmaiatlan módon valósult meg a pártegyesítés” – mondta a volt politikus hozzátéve, ami létrejött, lényegében egy konglomerátum volt, és az alapszabályába kódolva volt, hogy előbb-utóbb egymás ellen fordulnak.
Egyértelmű mindenki számára, hogy az egyedüli esélyes csapat a Szövetség” – mondta hozzátéve, tény, hogy még szlovák pártok is próbálnak magyar szavazatokat szerezni.
„Én csak csodálkozni tudok néhány ember naivitásán. Elmondtam már néhányszor azt a példát, hogy a 2019-es sikertelen EP-választás után felhívott egy felvidéki magyar ismerősöm, egyetemet végzett ember, aki a választások után egy hónappal az iránt érdeklődött, hogy megkeresett-e már engem személyesen vagy telefonon Šimečka úr, aki 2019-ben azt ígérte a magyar választóknak, hogy a felvidéki magyarok érdekeit is képviselni fogja, és ő ezért szavazott Šimečka úrra” – mondta a volt EP-képviselő. Hozzátette, teljesen egyértelmű, hogy a szlovák pártok csak etetik a magyar szavazókat, mindenfélét ígérgetnek, de egyáltalán nem érdekli őket a magyar közösség sorsa, ha hatalomra kerülnek.
– mondta Csáky hozzáfűzve, a részvételi arányon, és a magyarok és szlovákok közti részvételi különbségen nagyon sok fog múlni.
„Nem csaphatjuk be egymást, el kell őszintén mondani, hogy billeg a dolog, és úgy tűnik, hogy az aktív szavazóink részvétele nem lesz elég, ezért most fokozottan érvényes, hogy mindenkinek hoznia kell magával még egy szavazót” – zárta Csáky.