Čaputová ultimátumnak nevezte Fico neki küldött levelét a Btk-val kapcsolatban
Robert Fico (Smer-SD) miniszterelnök szerdán (február 14.) aláírta és elküldte az elnöki palotába a büntetőjogi törvényt. A kormányfő egyúttal levelet írt Zuzana Čaputová köztársasági elnöknek, amelyben az elévülési idő módosítását javasolja, amelynek mértékét a bűncselekmény súlyosságától és a kiszabható büntetési tételektől tenné függővé - tájékoztatta a TASR hírügynökséget a kormány sajtóosztálya.

„Teljes mértékben tiszteletben tartom azt az alkotmányos jogát, hogy a kézhezvételétől számított 15 napon belül, az észrevételeivel kiegészítve visszaküldje a törvényt a parlamentnek. Ha úgy dönt, hogy él ezzel a jogával, konkrét törvényi megoldást fogok javasolni az erőszakos bűncselekmények elévülési idejének hosszára vonatkozóan" - áll Fico levelében.
Ha a köztársasági elnök a Fico által javasoltakkal egészíti ki a büntetőjogi törvényt, a kormány azt fogja javasolni a képviselőknek, hogy a visszaküldött törvény újbóli megszavazása során fogadják el ezeket.
„Ha úgy dönt, hogy a javasolt kiegészítéseken túl is módosításokra van szükség, a kormány a parlamenttel közösen a közeljövőben más törvényes megoldást fog találni az erőszakos bűncselekmények elévülési idejének hosszára" - fogalmazott a miniszterelnök.
Hozzátette azt is, hogy az erőszakos bűncselekmények elévülési idejének hossza „technikai kérdés a kormány számára, nem ez a Büntető törvénykönyv elfogadott módosításának lényege".
Čaputová a kormányfő levelében javasolt lépésekkel kapcsolatban kijelentette, hogy ez ultimátum.
„A levél alapvetően azt mondja nekem, megvétózhatom a törvényt, de csak az egyik részében, ami az erőszakos bűncselekményekre vonatkozik, és csak úgy, ahogyan azt a (kormányfő) a levélben javasolta. Bizonyos értelemben ez valójában olyan mint egy ultimátum és annak a térnek a szűkítése, amivel egyáltalán hajlandóak lennének foglalkozni” – tette hozzá az államfő. A törvénymódosítás parlamenti elfogadása után az államfő bejelentette, hogy
minden további lehetőséget fontolóra vesz annak érdekében, hogy az ne léphessen életbe.
Az elfogadását rossz hírnek minősítette Szlovákia és annak minden polgára számára.