2023. június 16., 13:13

A Szövetség esélye

Rendezte sorait a Szövetség, miután a Híd platform néhány politikusának távozása után megválasztották a párt döntéshozó testületeinek hiányzó tagjait. Ezzel újra döntésképessé vált a grémium, vagyis a Szövetség napokon belül véglegesítheti a választási jelöltlistáját.

szövetség
A helyzet alapvetően különbözik a három évvel ezelőttitől, a magyar etnikai érdekképviseletnek, a Szövetségnek ezúttal a parlamenti bejutásra abszolút esélytelen riválisokkal kell megküzdenie
Fotó: Gerhát Máté

Boris Kollár házelnök múlt pénteken kihirdette a választások időpontját, ezzel hivatalosan is kezdetét vette a kampány. A választások kihirdetését követően új párt bejegyzésére, vagy a jelölő szervezetek nevének megváltoztatására már nincs lehetőség. A szeptember 30-i voksoláson induló pártoknak július 2-ig kell leadniuk a jelöltlistájukat.

Elhárult az akadály a Szövetség listaállítása elől
A következő napokban várhatóan véglegesíti listáját a Szövetség is, miután múlt hétfőn bejelentették, hogy a Most–Híd platform távozó politikusainak helyére új tisztségviselőket választottak. Ezáltal elhárult az akadály a jelöltlista véglegesítése elől, hiszen újra hiánytalanul felállt a párt Alapszabályának megfelelően a listára kizárólagosan javaslatot tevő grémium.

A Szövetség legszűkebb döntéshozó testületébe a Most–Híd platform részéről az Országos Tanács újonnan megválasztott elnöke, Pandy Péter Kassa megyei képviselő és a platform új elnöke, Pál Attila nyert mandátumot. A párt Országos Elnökségének új tagjai a Híd platform részéről Andruskó Imre és Vitkó Andrea Nyitra megyei képviselők lettek.

Egyedül a Szövetség biztosíthatja a parlamenti képviseletet

A kampányidőszakra fordulva egyre fontosabb lakmuszpapírt jelentenek a közvélemény-kutató cégek által publikált felmérések. A 2020-as választásokat megelőzően a felmérésekben rendre felülmérték az akkor még kormánypárti pozícióban lévő Most–Híd vegyespártot, ezzel jó eséllyel választók ezreinek döntését befolyásolva. A Most–Híd végül alig két százalékot ért el, a Magyar Közösségi Összefogás pedig közel kétszer annyi szavazatot gyűjtött, miközben az előzetes felmérések nem egy esetben a Hidat hozták ki erősebbnek.

Fontos leszögezni, hogy bár a szeptember 30-i választásokon sem lesz egységes magyar lista, hiszen várhatóan önállóan indul a Dzurinda Kékjeivel (Modrí) összebútorozott hidas szakadárok mellett a Magyar Fórum köré tömörülő törpepártok koalíciója is, de egyedül a Szövetségnek van reális esélye bejutni a parlamentbe.

Ezt az állítást meggyőzően igazolják az elmúlt hetekben megjelent felmérések, amelyekben ugyan egyelőre a becsült 3-4 százalék körüli támogatottsággal a Szövetség is elmarad a parlamenti küszöbtől, de jóval erősebb pozícióból rugaszkodik neki a kampányidőszaknak, mint az egy százalékos láthatósági küszöb körül álló Magyar Fórum vagy a Most–Híd 2023.

Simonék feloldódtak a törpepárti koalícióban

A Simon Zsolt által vezetett Magyar Fórumnak korábban volt néhány kiugró eredménye a felmérésekben. Ebben, feltételezve, hogy a kutatók valós adatot rögzítettek, komoly szerepe lehetett a párt nevében szereplő magyar jelzőnek.

Ezt az „előnyüket” Simonék azonban elherdálták azzal, hogy a törpepártok koalíciójában elmosták saját pártjuk kontúrjait. Mindez szerencsés körülmény a Szövetség számára, amely a választások kihirdetésével már biztosan nem módosíthatja a párt megnevezését Magyar Szövetségre.
Így múlik el a világ dicsősége

A hidas szakadárok által életre hívott Most–Híd 2023 a Modríval összefogva sem látszik esélyesnek az öt százalékos küszöb megugrására. Hiába tért vissza a brüsszeli szélárnyékból a pozsonyi politikába az ezredforduló sikeres gazdasági reformjaiban vitathatatlan érdemeket szerző Mikuláš Dzurinda, újsütetű pártja messze nem vetekszik a negyedszázaddal ezelőtt Mečiarral szemben erős alternatívát kínáló SDK akkori potenciáljával.

Ahogy Dzurindának, úgy Bugár Bélának is eszébe juthat a régi pápaválasztási ceremóniákon elhangzó latin szállóige: sic transit gloria mundi, vagyis, így múlik el a világ dicsősége.

Bugár a múlt héten ugyancsak visszatért a félhomályból, belépve a Most–Híd 2023-ba. A vegyespárt korábbi elnöke ezzel a lépésével egyrészt utólagosan is igazolja a feltételezéseket, hogy 2020-as visszavonulása után is komoly ráhatása maradt a Most–Híd, majd a Most–Híd platform működésére. Vélelmezhetően a Most–Híd platform májusi szakadása sem történhetett volna meg az egyetértése nélkül. Másrészt Bugár a visszatérésével saját nélkülözhetetlenségét leplezi le, amellyel akarva-akaratlan elégtelen bizonyítványt állít ki a Most–Híd 2020 utáni vezetőiről.

híd
Az elkövetett politikai hibák jóvátehetetlen nyomot hagytak Bugár renoméján, sikeres visszatérésére emiatt aligha van reális esély
Fotó:  Most-Híd Fb-oldala
A varázstalanított Bugár Béla

Ami Dzurinda kevés politikai babérral kecsegtető visszatérésére igaz, az helytálló Bugár Bélával kapcsolatosan is. A szlovákiai magyar politika évtizedes állócsillaga legkésőbb 2018-ra, amikor a Most–Híd a Kuciak-gyilkosságot követően sem lépett ki a Smer által dominált kormányból, elveszítette hitelét a választók széles tömegei előtt. Meggyőzően igazolja ezt a 2019-es köztársaságielnök-választás egyéni kudarca és pártja bukása a 2019-es európai parlamenti és a 2020-as hazai törvényhozási választásokon.

Az elkövetett politikai hibák jóvátehetetlen nyomot hagytak Bugár renoméján, sikeres visszatérésére emiatt aligha van reális esély. Ennek belátása miatt dönthetett úgy Bugár Béla, hogy bár némileg előrébb lép az eddigi szürke eminenciás szerepéből, de tisztséget a hidas szakadárok pártjában nem vállal, és a szeptemberi választásokon sem indul képviselőjelöltként.
2023 nem 2020

Bár kínálkozik a párhuzam a 2020-as választásokkal, hiszen idén szeptember 30-án is több magyar lista mérkőzik meg, a helyzet alapvetően különbözik a három évvel ezelőttitől. A magyar etnikai érdekképviseletnek, a Szövetségnek ezúttal a parlamenti bejutásra abszolút esélytelen riválisokkal kell megküzdenie, szemben a Magyar Közösségi Összefogással, amelynek a már megkopott erejű, de mégis hivatalban lévő miniszterek, államtitkárok, parlamenti képviselők egész sorát adó Most–Híddal kellett szembenéznie.

Figyelmeztető jel azonban, hogy a szlovák pártok 2020-hoz hasonlóan ismét kivetették a hálójukat a magyar szavazatokra.

Pontosnak mondható becslés szerint 2020-ban az urnákhoz járuló magyar választók egyharmada szlovák pártra adta a voksát, legnagyobb részük Igor Matovičot segítette a választási győzelméhez.

Idén a Hlas-SD ismert magyar nemzetiségű sportolóval célozza meg a magyar szavazókat, de még a Smer-SSD egyik feltörekvő dél-szlovákiai jelöltje is kétnyelvű kampányt folytat. Ficóék politikai üzenetei amúgy is komoly fejtörést okozhatnak a Szövetség kampánystratégáinak, hiszen a Smer-SSD békepárti álláspontjával széles körben azonosul a felvidéki magyar közösség.

Ami miatt azonban a szlovák pártok vonatkozásában is kijelenthető, hogy a 2020-as választás eredményei idén ősszel biztosan nem fognak megismétlődni, az OĽaNO a katasztrofális kormányzati teljesítménye miatt magyar szavazóinak többségét is elveszítette. Gyimesi György távozásával ráadásul a pártban nem maradt olyan fajsúlyos magyar politikus, aki az elmúlt időszakban mondanivalójának középpontjába a „magyar” ügyeket állította volna.

Aligha véletlen, hogy bár Grendel Gábor idén ősszel is Matovič oldalán indul, de a frissen gründolt Magyar Szívek névre hallgató platform egyelőre gazdátlanul maradt, és a magyar választókat megszólítani képes karizmatikus politikus híján vélhetően szeptember 30-án ugyanolyan súlytalan marad, mint a PS magyar platformja 2020-ban.

Megjelent a Magyar7 2023/24. számában.

Megosztás
Címkék

Iratkozzon fel napi hírlevelünkre

A Facebook drasztikusan korlátozza híreink elérését. A hírlevelünkbe viszont nincs beleszólása, abból minden munkanapon értesülhet a nap 7 legfontosabb híréről.