2025. május 15., 10:54

A Fico elleni merénylet után egyértelműen tovább éleződött a helyzet

A Robert Fico (Smer-SD) kormányfő elleni tavaly májusi merénylet után egyértelműen tovább éleződött a helyzet az országban – mondta a TASR-nek Juraj Marušiak politológus, a Szlovák Tudományos Akadémia munkatársa. 

merénylet Fico ellen
Fotó: TASR

A kormány az ellenzéket teszi felelősség a merényletért, azonban egy ilyen támadás politikai csatákban való kihasználása megkérdőjelezi az állami intézmények legitimitását, és Marušiak szerint rendkívül veszélyes jelenség.

A kormány az ellenzéket vádolja politikai felelősséggel a merényletért, ezzel megkérdőjelezi azt a jogát, hogy kritikusan szemlélje a kormány politikáját. Ráadásul mindennemű bizonyíték nélkül ellenzéki aktivistának nevezi a merénylőt, arra hivatkozva, hogy részt vett néhány ellenzéki tüntetésen. Ez persze korántsem jelenti azt, hogy bármelyik ellenzéki párt aktivistája lenne”

– mondta Marušiak a TASR-nek. Hozzátette, nem tudjuk, hogy a merénylőnek voltak-e a bűntársai. „A különféle összeesküvés-elméletek terjesztésének azonban hátulütői is vannak, a lakosság 13%-a szerint kérdéses, hogy egyáltalán valódi merénylet történt-e” – tette hozzá. Emellett a merényletet az ellenzék kriminalizálására használják fel. „Bár egyelőre csak a szavak szintjén, de ez nagyon veszélyes retorika” – véli a politológus.

Marušiak szerint a kormányfő még inkább magába zárkózott.

A sajtóhoz való viszonyulása csak romlott”

– mutatott rá. Azt teljesen megalapozottnak tartja, hogy szigorították a közjogi méltóságok védelmét és a gyűlöletbeszéd elleni fellépést, beleértve az online fórumokat. „A kérdés csak az, hogy ezt hogyan alkalmazzák a gyakorlatban” – fűzte hozzá.

A kormányfőnek jóváhagyott életjáradéknak, ami a lex merényletben szerepelt, viszont nincs köze a merénylethez, és erősen megkérdőjelezhető a gyülekezési jog korlátozása is.

Az egyes politikusok házánál tartott tüntetés eléggé megkérdőjelezhető, hiszen beavatkozást jelent a családja magánéletébe is, de más lapra tartozik a kormányhivatal vagy az elnöki palota előtti tüntetés. Ezt nem lenne szabad ilyen módon korlátozni”

– hangsúlyozta Marušiak. Meglepőnek nevezte, hogy a merénylet milyen gyorsan kikopott a társadalmi közbeszédből, teljesen más témák dominálnak, például az EU-hoz és az Oroszországhoz való viszonyulás, vagy a pénzügyi konszolidáció.

Juraj C. 2024. május 15-én több lövéssel súlyosan megsebesítette a kormányfőt a nyitrabányai kihelyezett kormányülés után, terrorista cselekmény elkövetése miatt folyik ellene eljárás. Júliusban kezdődik a tárgyalása, életfogytiglani szabadságvesztést is kiszabhat a bíróság.

Kapcsolódó cikkeink

Megosztás
Címkék

Iratkozzon fel napi hírlevelünkre

A Facebook drasztikusan korlátozza híreink elérését. A hírlevelünkbe viszont nincs beleszólása, abból minden munkanapon értesülhet a nap 7 legfontosabb híréről.