A belügyminiszter balra el – minden hírünk egy helyen Ivan Šimko menesztéséről
A mai, meleg nyári nap legfőbb hazai belpolitikai történése Ivan Šimko belügyminiszter (váratlan?) menesztése volt. A hivatalnokkormány veterán politikusa két hónapot bírt a František Krupa által tervezett, 1931-32-ben eredetileg az állami pénzügyi hivatalok számára emelt épületben. Nem sok.

Ivan Šimko (1955) a Kereszténydemokrata Mozgalom alapító tagja, 1998-ban ott bábáskodott az Szlovák Demokratikus Koalíció megalapításánál, majd 2000-ben Mikuláš Dzurindával együtt megalapított az SDKÚ-t. Ladislav Pittner lemondását követően 2001-2002-ben belügyminiszter volt, majd a második Dzurinda-kormány védelmi minisztere volt, de menesztették, ezért kilépett az SDKÚ-ból, és Zuzana Martinákovával megalapították a Szabad Fórumot, melynek azonban csak alelnöke lett, mert a kongresszus Martinákovát választotta elnöknek.
2010-ben bejelentette visszatérést a KDH-ba.
2023. július 19-én Zuzana Čaputová köztársasági elnök Ódor Lajos hivatalnokkormányában a belügyi tárca vezetésével bízta meg. Július 19-én visszahívta őt.
– jelentette ki Ódor.
A kormányfő megerősítette, hogy körülbelül húsz rendőrségi vezető fontolgatta a távozását, és nem csupán Šimko közösségi hálón közzétett nyilatkozata miatt.
Zuzana Čaputová államfő délután Ódor Lajos kormányfőt bízza meg a belügyi tárca irányításával.
Egy fegyveres állami testület kikényszerítette a minisztere leváltását – jelentette ki Peter Pellegrini, a Hlas-SD elnöke Ivan Šimko belügyminiszter visszahívása kapcsán. Hozzátette, úgy tűnik, a rendőrség részben átvette az állam irányítását, a rendőrségen belül dúló háborúért és káoszért pedig Zuzana Čaputová viseli a felelősséget. A párt felszólította az államfőt és Daniel Lipšic különleges ügyészt, hogy nyilatkozzanak állítólagos találkozójukról, melyen Lipšic feltehetően arról győzködte az államfőt, hogy Hamran István országos rendőrfőkapitányt tartsa meg a posztján.
Az SaS tiszteletben tartja Ódor Lajos miniszterelnök döntését Ivan Šimko belügyminiszter menesztéséről. Ugyanakkor Ondrej Šprlák, a párt szóvivője elmondta, a tárcavezető menesztésével Ódor akaratán kívül is belefolyt a választási kampányba, miután állást foglalt Hamran István országos rendőrfőkapitány és Ivan Šimko belügyminiszter vitájában.
Zuzana Čaputová államfő és Daniel Lipšic különleges ügyész is visszautasítja, hogy a közelmúltban találkoztak volna – reagáltak a TASR-nek a Hlas-SD állítására, hogy az állítólagos találkozón Ivan Šimko belügyminiszter és Hamran István országos rendőrfőkapitány ügyéről tárgyaltak. Lipšic kijelentette, utoljára márciusban találkozott az államfővel, a Szlovák Nemzeti Színházban, amikor a holland királyi pár Szlovákiába látogatott.
A Za ľudí párt üdvözli, hogy Ivan Šimko távozik funkciójából. A párt elnöke, Veronika Remišová azt állítja, Šimko minden olyan pozitív változást, amelyet az előző kormány elindított, leállított, és elfogadhatatlan módon beavatkozott a rendőrség munkájába.
Az OĽaNO-ból kivált politikusokból álló, Eduard Heger alkotta Demokrati párt azt várja Ódor Lajostól, hogy biztosítsa a rendőrség politikai beavatkozás nélküli működését. A Demokrati állásfoglalása szerint a bizonytalan választási időszakban fontos a rendőrségen belüli nyugalom.
Sosem avatkoztam be a bűnüldöző szervek munkájába, és nem is próbálkoztam ezzel – szögezte le Ivan Šimko távozó belügyminiszter. Azt elképzelhetőnek nevezte, hogy a máriatölgyesi gyilkossággal kapcsolatban helytelenül fogalmazott a bejegyzéseiben, de szerinte mással volt gond, a feszültség valódi forrásának azt tartja, hogy úgy döntött, nem írja alá a kinevezési javaslatát a belső ellenőrzéshez egy olyan rendőrnek, aki ellen korábban eljárás zajlott.
Zuzana Čaputová államfő az egyik fontos állami intézménynek tartja a rendőrséget, különösen a közelgő választás előtt, ezért annak működését nem veszélyeztetheti a személyi állomány instabilitása. Egyebek mellett ezért is döntött úgy, hogy elfogadja Ódor Lajos kormányfő javaslatát, és visszavonja Ivan Šimko belügyminiszter megbízását. Azt viszont visszautasítja, hogy ő vagy a kormányfő nyomás alá került volna ebben az ügyben. Šimkónak megköszönte az eddig elvégzett munkát.
Robert Fico, a Smer elnöke szerint Zuzana Čaputová azért menesztette Šimkót, mert az rájött, mit is művel a Nemzeti Bűnüldözési Ügynökség, a NAKA, akit a pártvezető szerint az államfő régóta fedez.
Szerinte így akarják elérni a céljukat, megsemmisíteni az ellenzéket, és manipulálni a választási eredményeket, kitalált büntetőeljárásokkal.
A parlamenten kívüli Kereszténydemokrata Mozgalom szerint kétségesnek nevezhető az, hogy a rendőrség belső ellenőrzési osztálya élére egy olyan rendőrt akartak kinevezni, aki ellen eljárás folyik.