2025. január 15., 12:26

Logikus döntés vagy meggondolatlanság a hódok kilövése?

A napokban került nyilvánosságra egy dokumentum, mely szerint a környezetvédelmi minisztérium engedélyezte a védettnek számító eurázsiai hódok kilövését. De valóban szükség van a rágcsálók gyérítésére, vagy meggondolatlan és elhamarkodott döntést hozott a tárca?

Hód
Galéria
+8 kép a galériában
Illusztrációs felvétel
Fotó: Pexels

Természetesen nem arról van szó, hogy a Szlovákiában élő összes hódot le fogják vadászni, a környezetvédelmi minisztérium 36 hód kilövésére adott engedélyt, kivételt képez ezalól például Trnávka folyó, a Latorca valamint a Bodrog környéke, ahol továbbra is tilos a hód kilövése.

A tárca mostani döntésére azért is néznek többen rossz szemmel, mivel ezt a rágcsálófajt 150 évvel ezelőtt kiirtották az országban, és csak hosszú idő és nagy nehézségek árán sikerült visszatelepíteni őket.

Több európai országban is örömmel fogadják a hódok visszatért, ezért lepődtek meg sokan, hogy Szlovákiában éppen ellenkezőleg viszonyulnak hozzájuk.

De akkor vajon mi állhat a környezetvédelmi tárca mostani döntésének hátterében?

Szó sincs arról, hogy a szlovák lakosoknak olyan terveik lennének a hóddal, mint például az Alaszkában élő őslakosoknak. Mint jól tudjuk, Alaszkában engedélyezett a hód csapdázása, a rágcsáló húsát személyi fogyasztásra használják fel, a vastag prémjéből pedig kesztyűt és sapkát készítenek. Nagy meglepetést valószínűleg nem okozok azzal, ha azt mondom, Szlovákiában nem ilyen célból engedélyezték néhány tucat hód kilövését. De akkor miért is?

Többféle vélemény van azzal kapcsoltban, hogy károsak-e a hódok a természetre vagy ártatlanok. Ami tény és szemmel látható, hogy ahol megjelennek a hódok, ott pár év leforgása alatt képesek egy egész erdőt kiirtani.

Hódok
A hódok által kidöntött fák szegélyezik a tó partját
Fotó:  Mátis Rudolf
A Duna menti területeken található tavaknál és kanálisoknál nem egy helyen úgy fest az erdős területet, mintha vihar söpört volna végig rajta. A rágcsálók nem csupán a fiatal, zsenge fákat rágják ki, az öregebb, vastagabb fák törzsét is megrágják, melyek idővel elszáradnak, majd pedig kidőlnek. Ennek következtében a fák elhalnak, és mindannyian jól tudjuk, hogy milyen hatással van a környezetünkre.

És, ha ez még nem lenne elég, több állatfaj is ezáltal elveszti az otthonát, ami szintén nem kedvez a természet harmonikus egyensúlyban maradásának.

A másik oldalon ott vannak azok, akik szerint a hódok fontosak az ökoszisztéma egyensúlyban tartásában. Ezt a szorgos rágcsálót szokás az ökoszisztéma-mérnökeként emlegetni, szelektív rágásával és gátépítésével ugyanis jelentős hatást gyakorol az élőhelyére. A hódok befolyással vannak a partszegélyen jelenlévő fásszárú fajok versengésére, a puhafás ligeterdők szerkezetére, valamint a hódgátak az adott területek hidrológiai viszonyait is befolyásolják.

Egy általunk megkérdezett erdész elmondta, hogy a hódgátnak a víz felduzzasztásával pozitív hatása is lehet a környezetre, mivel a meder kiszélesedésével vízparti növényzet alakulhat ki.

Persze ennek is van hátulütője, a megduzzasztott tavak és kanálisok ugyanis nagyobb esőzéskor könnyen kiönthetnek. A probléma fő forrása az, hogy manapság rendkívüli mértékben szabályozzák vízfolyásokat, száz évvel ezelőtt pedig, mikor még több hód élt a környéken, egyáltalán nem ez volt a jellemző.

Amellett viszont nem mehetünk el szó nélkül, hogy ezek a rágcsálók mennyi fát kirágnak, és hiába ültetnek facsemetéket az erdészek, ez sem jelent tartós megoldást erre a problémára".

 

Hódok
A hódok még a legvastagabb fák törzsét is megrágják, melyek később kidőlnek és elhalnak
Fotó:  Mátis Rudolf

A természetvédelmi szakemberek szerint a hódcsaládok áttelepítése is csupán ideiglenes megoldást jelentene, helyettük ugyanis új egyedek jelennek meg, és minden kezdődik elölről.

Talán azon megfontolásból engedélyezte a környezetvédelmi minisztérium 36 hód kilövését, hogy gyérítsék az egyre inkább elszaporodó állományt, így a természet ismét egyensúlyba kerüljön.

Az már egy másik kérdés, és csak később fogunk rá választ kapni, hogy milyen hatékonysággal sikerül megritkítani a rágcsálókat. A közeljövőben mindenképp érdemes lesz figyelemmel kísérni a fejleményeket ezen a téren.

Hódok
Galéria
+8 kép a galériában

Kapcsolódó cikkeink

Megosztás
Címkék

Iratkozzon fel napi hírlevelünkre

A Facebook drasztikusan korlátozza híreink elérését. A hírlevelünkbe viszont nincs beleszólása, abból minden munkanapon értesülhet a nap 7 legfontosabb híréről.