2025. május 6., 18:55

A sport és nemzetpolitika találkozása: új teqball-asztalt adtak át a komáromi Selye János Gimnáziumban - VIDEÓKKAL

A sport, az oktatás és a nemzeti összetartozás jegyében zajlott ünnepélyes esemény a neves felvidéki iskola tornatermében Komáromban a Selye János Gimnáziumban, ahol Dr. Balogh Csaba, Magyarország Rendkívüli és Meghatalmazott Nagykövete személyesen adta át a magyar állam támogatásával érkezett teqball-asztalt. Összesen tíz ilyen sporteszköz érkezett a Felvidékre, stábunk a komáromi állomásra látogatott el. Az új sporteszköz szimbolikus és gyakorlati jelentőséggel is bír: egyszerre szolgálja a diákok mozgásigényét és erősíti a határon túli magyar közösség iránti anyaországi elkötelezettséget.

A teqball-asztal átadója a Selye János Gimnázium tornatermében
A teqball-asztal átadója a Selye János Gimnázium tornatermében
Fotó: Tóth Tünde

Az eseményt Szalay- Bobrovniczky Vince, a civil és társadalmi kapcsolatokért felelős helyettes államtitkár, Gubík László, a Magyar Szövetség elnöke, az iskola igazgatója, valamint az iskola bemutatót végző diákjai is megtisztelték jelenlétükkel, a nagykövet pedig beszédében kiemelte:

Ezen események üzenete, hogy jó magyarnak lenni. Legyünk büszkék rá, hogy innovatívak vagyunk, hogy kitartóak, találékonyak, gyorsak és ügyesek, hogy sikeresek vagyunk a sportban és gazdaságban is. 
Videó:  ma7

Az esemény különös aktualitással is bírt, hiszen május 6-a a Magyar Sport Napja. Ezen a napon emlékezik meg Magyarország az első, 1875-ben rendezett szabadtéri sportversenyről. Ez az ünnep nem csupán a versenysportról, hanem a testmozgás öröméről, közösségteremtő erejéről is szól. Éppen ezért szimbolikus, hogy ezen a napon adták át a teqball-asztalt a Selye János Gimnázium tornatermében, egy olyan sporteszközt, amely játékra, mozgásra és összetartásra ösztönöz.

Andruskó Imre, az iskola igazgatója szerint sportszerető diákok látogatják az iskolát, kiemelte sikereiket is és reméli, hogy az amúgysem szürke hétköznapok az iskolában méginkább színesek és élménytelibbek lesznek az asztal által, hiszen a sporteszköz új színt visz a testnevelés órákba és az iskolai diáksportba. Egyben kiváló eszköz lehet közösségépítő rendezvényekhez is. Az igazgató úgy fogalmazott:


„Megtisztelő és örömteli, hogy a magyar állam újra támogatásáról biztosítja a felvidéki magyar oktatást. Egy ilyen ajándék sokkal több, mint egy sporteszköz, bizalom, figyelem és jövőbe vetett hit is van mögötte.”
Videó:  ma7

Gubík László portálunknak kiemelte, 


„Hiszünk abban, hogy az anyanyelvi oktatás nem csupán identitásmegőrző, hanem a közösség jövőjének záloga is. Ez a teqball-asztal nemcsak sportolási lehetőséget teremt, hanem a magyar összefogás egy újabb kézzelfogható eredménye.”
Videó:  ma7

A teqball, ez a viszonylag új, de egyre népszerűbb sportág, a labdarúgás, a pingpong és a röplabda elemeit ötvözi. Egy ívelt, speciálisan kialakított asztalon játsszák, ahol a játékosok kézhasználat nélkül technikai ügyességgel és gyors reakcióidővel próbálják egymást felülmúlni. A teqball kiválóan fejleszti a koordinációt, az állóképességet és a csapatmunkát, így méltán kerül be egyre több iskolába világszerte.

Az átadó ünnepséget barátságos teqball-mérkőzés tette szinessé, az egyik játékos Daniš Dorián elmondta, hasznukra lesz az iskola legújabb barátja. 

Videó:  ma7
Az esemény nem csupán a tornatermekben hagyott nyomot, hanem a közösség lelkében is. Ismét megerősítést nyert, hogy a Felvidék nincs egyedül, az anyaország figyel, támogat, és számít a határon túli magyarságra.

Bár személyesen nem volt jelen, fontos megemlíteni Renczés Tamást, a felvidéki Teqball and Sport Academy (TSAk) alapítóját, aki úttörő szerepet játszott a sportág szlovákiai meghonosításában. Portálunk megkérdezte őt, mit gondol erről az eseménysorozatról. Úgy látja, a mostanihoz hasonló átadások túlmutatnak egy egyszerű sporteszköz jelentőségén:
 

Számomra minden ilyen alkalom megerősítés, hogy a teqball nemcsak sport, hanem közösségépítő eszköz is. Örömmel látom, hogy a felvidéki magyar iskolák sorra kapják ezeket az asztalokat. Ez nemcsak mozgási lehetőséget jelent a diákoknak, hanem annak a jele is, hogy figyelnek ránk. Hosszú távon ezek az apró mozdulatok tesznek élővé egy közösséget. Remélem, továbbgondoljuk majd ezt a támogatást és sor kerülhet akár egy Kárpát-medencei magyar teqball bajnokságra is.”

A Selye János Gimnáziumban most átadott teqball-asztal is ennek az élő közösségnek egy újabb bizonyítéka,  olyan, amelyen nemcsak labda pattog majd, hanem barátságok szövődnek, versenyek indulnak, és talán álmok is elrugaszkodnak a műanyag borításon.

Kapcsolódó cikkeink

Megosztás
Címkék

Iratkozzon fel napi hírlevelünkre

A Facebook drasztikusan korlátozza híreink elérését. A hírlevelünkbe viszont nincs beleszólása, abból minden munkanapon értesülhet a nap 7 legfontosabb híréről.