2023. június 15., 17:28

58. Jókai Napok – félidőhöz érkezett a hazai magyar amatőr színjátszók seregszemléje - VIDEÓKKAL

A szlovákiai magyar amatőr színjátszók seregszemléje köztudottan egy egyedülálló rendezvény tájainkon. A fesztivál harmadik napján is színvonalas előadások várták a színház szerelmeseit, a versenyprogram mellett, két vendégelőadást is megtekinthettek a nézők. 

Jókai Napok
Fotó: Patócs Diana

A nagy múltú fesztivál harmadik napján a füleki Apropó Kisszínpad állt színpadra, emellett két vendégprodukció is várta az odalátogatókat.

A füleki Apropó Kisszínpad a Kalokagathia című dramatizált verses-zenés játékát adta elő, osztatlan sikert aratva a közönség körében.

A színjátszó csoport Petőfi Sándor életébe és költői munkásságába adott egy kis betekintést, némi humorral és iróniával fűszerezve.

Nem véletlenül indultak idén ezzel az összeállítással, hiszen a magyar Országgyűlés 2020 decemberében határozatban döntött arról, hogy a 2022–2023-as évet Petőfi Sándor-emlékévvé nyilvánítja a költő születésének kétszázadik évfordulója alkalmából.

Szvorák Zsuzsa, a csoport vezetője elmondta, hogy a poklok mélységéből építették fel ezt a darabot, nagyon sokat dolgoztak azon, hogy friss és fiatalos legyen az összeállítás.

Moskal Karina három éve tagja az Apropó Kisszínpadnak, szerinte a csoport számára nem is az a legfontosabb, hogy győztesként kerüljenek ki az idei mezőnyből, sokkal inkább az együtt töltött idő és a játék öröme teszi boldoggá őket. Ennek ellenére kíváncsian várják a szakmai zsűri és a közönség visszajelzéseit.

Délután három órakor egy vegyes nemzeti identitású vendégelőadást láthatott a közönség, amely nem túl megszokott egy szlovákiai magyar színjátszó seregszemlén. A Montague&Capuletová című darabot a Vertigo Szlovák Színház és a Budapesti Szlovák Gimnázium és Kollégium színjátszó köre adta elő.

Jókai Ági, a darab rendezője elmondta, hogy a szlovák-magyar kontextus és az ebből fakadó nyelvi játék és humor egyfajta társadalmi görbe tükröt is tart a nézők elé.

Kovács Luca Sarolta nemcsak szereplőként, hanem íróként is részt vett a Montague&Capuletová című darab színpadra állításában. Örömét fejezte ki, hogy az olykor fellépő nyelvi akadályok ellenére is egy fantasztikus közösség alakult ki a próbákon. 

Takács Gábor Magyarországról érkezett a zsűriszékbe, első alkalommal vesz részt a fesztiválon. Drámatanárként és színészként az összhangot figyeli a színészek között, illetve hogy mennyire tudják hitelesen átadni a közönségnek az általuk alakított karaktert.

A nap második vendégelőadása a nagy koronarablás című "történelmi szemtelenség", amelyet nyolc órától tekinthet meg a nagyérdemű közönség. A darabot a komáromi MEG+intszéplesz Diákszínpad adja elő, rendezte Miklós László és Tóth Gábor. 

Részletek a Kalokagathia című dramatizált verses-zenés játékból:

Megosztás
Címkék

Iratkozzon fel napi hírlevelünkre

A Facebook drasztikusan korlátozza híreink elérését. A hírlevelünkbe viszont nincs beleszólása, abból minden munkanapon értesülhet a nap 7 legfontosabb híréről.