A bőség kertje - KÉPEKKEL
Dócs András és felesége, Melinda sikeres fiatal vállalkozók. Lakhelyükön, Kiskövesden gyümölcstermesztéssel foglalkoznak, Bodrogszerdahelyen pedig Dives Hortus /Bőség kertje/ néven egy kertészeti boltot üzemeltetnek, ahol haszon- és dísznövények vásárolhatóak, illetve a kerti munkák során felmerülő igényeket igyekeznek teljes egészében lefedni. Ráadásul hasznos tanácsokkal is ellátják a hozzájuk fordulókat.

Azon kevesek közé tartoznak, akik a városból érkeztek vidékre. András Kassán született, mert édesapja, tanulmányait befejezve, Kassán kapott munkát, így ott telepedett le. De annyira nem érezték magukat kassaiaknak, hogy minden hétvégét a bodrogközi nagyszülőknél töltöttek. András már diákként, 2003-ban létrehozott itt egy saját gyümölcsöst. Azután először a bátyja, majd ő, végül a szülők is elhagyták Kassát, visszatértek a gyökerekhez.
András elsősorban a csonthéjasok termesztésére koncentrál, ezekből van legalább 1000 fája, de szőlőt és diót is termeszt.
Állítja, a kertészet a hobbija. Kertjét gyakorlatilag egyedül műveli meg, bár a lehetőségekhez mérten gépesítette azt. A bátyja, István ugyan külön vállalkozást indított, ám a két vállalkozás mára összeért. István elsősorban a szőlőre fókuszál, amely olyan csodás alapanyag, amelynek –egy kis kreativitással-- szinte minden része felhasználható. A boron kívül készíthető belőle mazsola, szőlőmag olaj, fajta jellegű pasztőrözött must stb.
De térjünk vissza Andráshoz! A csonthéjasok termesztésével kapcsolatosan a következőket mondja portálunknak:
"Hét évet kell türelemmel kivárni, azután már látjuk a befektetett munka eredményét. Óva intenék mindenkit:
A kulcs mindig az legyen, hogy az adott helyszínen melyik fajta érzi igazán jól magát. Természetesen tájékozódni kell a választott fajta típusbetegségeiről, kártevőiről, fagyérzékenységéről stb., illetve feltenni magunknak a legfontosabb kérdést: mi a célom az adott gyümölccsel. Ebben a megtapasztalás és a konzultáció egyaránt tud segíteni. Mi elsősorban őszibarackot termesztünk gasztro jellegű felhasználásra optimalizált növényvédelemmel. Azok a gyümölcsök, amelyek nem tökéletesek, nálam nem juthatnak el a beérésig, idejében megszabadulok tőlük, hogy ne vegyék el a tápanyagot a tökéletes példányoktól".
Dísznövények szaporításával, facsemeték és fenyőfélék nevelésével is foglalkozunk - teszi hozzá Dócs András. A fenyőcsemetéket pl. sejttálcás formában megvásároljuk, majd a földbe kerülnek. Van olyan fajta, amelyet akár 12 éven át is nevelünk, míg konténeres méretben eladásra nem kínáljuk.
Mindennek megvan az ideje, ha korábban végzünk el valamit, akkor hiábavaló munkát végeztünk. Mostanság vásárolnak az emberek még a káposzta savanyításához készült edényeket, a betakarított zöldségek tárolásához szükséges termékeket, a talaj előkészítésére szolgáló eszközöket stb. Még egy-két hét, azután decemberben elkezdődik a holt szezon. Ilyenkor már csak a fóliás termesztők szoktak benézni hozzánk. Mi meg ilyenkor pihenünk. Azért tanultunk meg síelni, mert mi telelni és nem nyaralni tudunk.
Nem bánták meg egy pillanatra sem, hogy elhagyták Kassát? - kérdezem a házaspárt.
Akkor voltam a legboldogabb, amikor elkerültem Kassáról - válaszolja András, aki szerint a falun is zajlik az élet, miközben meggyőződése szerint
gyerekeket nevelni vidéken sokkal ideálisabb, mint a nagyvárosban. Megtanulják, hogy a munka nem feltétlenül rossz dolog. Jó minta ez a gyerekeknek.
Mindketten a Corvinus Egyetemen végeztek, közgazdaságtant tanultak - válaszolja András a végzettségüket firtató kérdésemre.
"Látszólag ennek semmi köze a növénytermesztéshez, mégis tudjuk hasznosítani az ott tanultakat, hiszen segít az üzletvezetésben, a kommunikációban, a marketingben, ráadásul statisztikákat is készítünk egy-egy évről" - ad útravalót a kezdő vállalkozóknak Dócs András.
