2023. február 11., 18:18

Zöld utat kapott a Kárpátok alagút

Noha a Horvátjárfaluból Récsébe vezető D4-es autópálya már 2021 novembere óta üzemel, még mindig hiányzik a Kis-Kárpátokon keresztül vezető összeköttetés Récse és Stomfa között, ahol rákapcsolódhatna a Jókút felé vezető D2-es autópályára. A tervezett alagút helyett a Récse és Szentgyörgy közti csomóponton jelenleg csak sehonnan sehová vezető hidakat és töltéseket látni.

Kárpátok alagút
Fotó: Pozsony megye honlapja

Sokáig azt sem lehetett biztosan tudni, mikor kezdődik meg az építkezés, melyik nyomvonalat választják a szóba jöhető három közül, s hogy egyáltalán megépül-e valaha az alagút. Mára azonban úgy tűnik, Szlovákia legnagyobb beruházása mégiscsak megindul. Az évtizedekig tervezett Kárpátok alagút és a Pozsonyból Stomfán át Récséig vezető ún. nullás elkerülő út zöld utat kapott. A Nemzeti Autópálya- kezelő Társaság már megkapta a környezetvédelmi tárca jóváhagyó beleegyezését a környezeti hatásvizsgálatról szóló jelentésre (EIA). Az ilyen nagy volumenű építkezésekbe ugyanis enélkül bele sem lehet vágni.

A környezetvédelmi tárca három lehetőségből választotta ki a V3a-s nyomvonalát, mivel véleménye szerint az összes beérkezett változat közül ez volt a legkedvezőbben értékelhető, főként a környezeti hatások szempontjából. 

A Kárpátok alagút, ha megépül, csaknem 11 kilométer hosszú lesz, aminek köszönhetően Szlovákia leghosszabb autópálya-alagútja lesz, és egyben Európa második leghosszabb ikercsöves alagútja a norvég Ryfast alagút után. Az alagút Récsét köti majd össze Pozsonybesztercével.

Az építkezés időigényes, mivel át kell fúrni a Kis-Kárpátokat. Ennek idejét 5-6 évre tervezik, az összköltsége pedig több mint egymilliárd euró lesz. Ha elkészül az alagút, naponta várhatóan 20 ezer jármű haladhat majd át rajta. Andrej Doležal közlekedési miniszter szerint a D1-es és D4-es csomópont, valamint a nullás elkerülő út és a Kárpátok alagút megépülése után érezhető lesz a tranzitforgalom elterelése a D1-es autópályáról.

Kárpátok alagút
A nullás elkerülő út
Fotó:  Pozsony megye honlapja

Ožvald Erzsébet, Pozsony megye közlekedésért felelős alelnöke szerint örömhír, hogy végre előbbre léptünk az évtizedekig tartó egy helyben topogás után.

Őszintén mondom azonban, én még mindig szkeptikus vagyok az ügyben, mivel az építkezés költségei jelentősen megemelkedtek, sok mindentől függ még, hogy valóban megvalósul-e az építkezés, s ha igen, mikor. A tervezett 2030-as határidőt nem nagyon tartom reálisnak.

Emlékezzünk csak vissza az R7-es gyorsforgalmi út körüli huzavonákra, annak a környezeti hatásvizsgálata már 2010-ben megvolt, és csak 2016-ban írták alá a szerződést – mondta a megyei alelnök hozzáfűzve, azért bízik abban, hogy az új kormány felelősen áll majd a projekt megvalósításához.

Ezt a véleményt osztja a Nemzeti Autópálya-kezelő Társaság is, amely szerint a Kárpátok alagút kapcsán jelenleg korai még konkrét időpontokról beszélni.

A kiválasztott nyomvonaltól egyébként leginkább a zarándokhelynek számító Máriavölgy berzenkedett. Bár az autópálya-kezelő társaság szerint a községet alig érintené az építkezés, a település lakói mégis tartanak a zajtól és a légszennyezéstől. Azt mondják, tudják, hogy a falu számára előnyös lesz az alagút, ha megépül, de attól tartanak, hogy az építkezés hatással lesz a településükön lévő szent kút vizének mennyiségére és minőségére is.  

Megjelent a Magyar7 hetilap 6. számában.

Megosztás

Iratkozzon fel napi hírlevelünkre

A Facebook drasztikusan korlátozza híreink elérését. A hírlevelünkbe viszont nincs beleszólása, abból minden munkanapon értesülhet a nap 7 legfontosabb híréről.