Zenés irodalom mindenkinek - KÉPEKKEL
A Csemadok Nógrádi Területi Választmánya és társszervezői, a Csemadok füleki alapszervezete, valamint a losonci Nógrádi Művelődési Központ idén tizenkettedik alkalommal rendezte meg a Csemadok Országos Választmánya által meghirdetett Verséneklő Együttesek Országos Fesztiválját Nógrádban.

November 15-én, Losoncon, a 35 éves Kor-Zár fergeteges jubileumi koncertje nyitotta meg a rendezvényt, amely 16-án Füleken a gálaműsorral folytatódott. A Csemadok Nógrádi Területi Választmánya és társszervezői elkötelezetten dolgoznak azon, hogy minél szélesebb körben megismertessék a műfaj kiemelkedő előadóit és műveit, különös tekintettel a fiatal korosztályra, hogy ők is megszeressék a verses zenélést.
A szervezők mindig ügyelnek arra, hogy az ország különböző részeiről érkezzenek fellépők. A füleki gálaműsorban több olyan előadó is színpadra állt, aki a Tompa Mihály Vers- és Prózamondó Verseny verséneklő kategóriájában sikeresen szerepelt, hiszen a fesztivál fontos célja a kezdő, tehetséges és kreatív fiatal zenei előadók felkarolása, de a már befutott előadók szerepeltetése is. Elsőként a hazaiak léptek színpadra. A Páko Marika által vezetett Pedagógussokk zenekar nagy népszerűségnek örvend a környéken.
A csapat, a nevéhez hűen, főleg pedagógusokból áll, jelen összeállításban négy évvel ezelőtt kezdtek gitározni és verseket énekelni az örömzene műhelyben.
– Én előnyben részesítem a gömöri költőket, így Vaskői Károlytól Az anyanyelv szeretete című verset gyakoroltuk be, de a közönség hallhatta Pósa Lajos Anyám intése és Nagy László Könyörgés című versét is az előadásunkban. Szeretem a lírai hangulatot, az érzéseket a versekben, és ezt valahogy zeneileg is próbálom kifejezni – nyilatkozta lapunknak Páko Mária, aki maga zenésíti meg a választott verseket.
– Ez általában úgy működik, hogy olvasok egy verset, vagy Tibi barátom, és ha megszólít, mert értékes és aktuális a mondanivalója, akkor szerzünk hozzá zenét – avatott be Molnár István, aki zenésztársaival két Petőfi-verset és egy Müller Péter Sziámi-verset hozott el a füleki közönségnek.
Fiatalos hangzásvilágot, izgalmas dalszövegeket és két saját szerzeményt hozott a Dilemma együttes, amely Szencről érkezett. A 2023 szeptemberében alakult együttes megzenésített verseket és saját dalokat is játszik. Céljuk a költészet népszerűsítése mellett saját érzéseik, gondolataik megosztása másokkal.
A Fifti-Fifti zenekar, vagyis Göbő Sándor és Tornóczi Tibor duója 2022 őszétől működik. Együttműködésük örömzenélésnek indult, de idővel kiderült, hogy ennél jóval több van bennük. Zenéjük a gondolkodó ember muzsikája, általában komoly, súlyos mondanivalójú verseket zenésítenek meg. Első közös műsorukban a 2009-ben elhunyt Kossuth- és Liszt Ferenc-díjas Cseh Tamás előtt tisztelegtek, 2023 végén pedig megjelent, kizárólag saját megzenésített verseket tartalmazó, Versek másképp című albumuk. A fesztiválon mindkét műsorból kapott ízelítőt a közönség. A Fifti-Fifti zenekar mindkét műsorával bizonyította, hogy egy gitárral, egy szájharmonikával és melodikával fantasztikus hangulatot lehet teremteni.
Utolsóként a Komáromi járásból érkező Ship Band lépett színpadra. Az együttes 2024-ben alakult, és indult a Tompa Mihály Vers- és Prózamondó Verseny verséneklő kategóriájában. Rögtön az előadás kezdetén az énekes-gitáros olyan erővel csapott a húrok közé, hogy elpattant. Szerencsére gyorsan érkezett a segítség a Pedagógussokk gitárcsapattól, így folytatni tudták műsorukat, amely a megszokottól igencsak eltérő volt, rockos hangzásvilággal „dobták” fel a hangulatot. De izgalmas volt Petőfi Sándor Füstbe ment terv című versének feldolgozása is, amely a Nagy Ho-ho-ho horgász dallamaira csendült fel.
– Zene nélkül nem tudnánk élni. Számunkra a zene fontosabb, mint a vers, az igazából csupán kiegészíti azt a dallamot, ami a fejünkben megszületik – nyilatkozta Sándor Viktor.
A gála záróakkordjaként ismét a Fifti-Fifti zenekar vette birtokba a színpadot és Cseh Tamás életműve előtt tisztelegtek. Mint elmondták, alázattal fogtak hozzá a régi, kissé feledésbe merült dalok leporolásához, újragondolásához, megszólaltatásához. Szerintük ugyanis ezeket a dalokat – amelyek egy tovatűnt kort idéznek fel – éltetni kell, még mielőtt a feledés homályába vesznek.
– A szocializmus hangulatát, szellemét próbáljuk megidézni, hiszen annak az időszaknak volt a dalnoka Cseh Tamás. Aki ismeri, vagy ismerte, és a dalait is szerette, annak érdekes időutazás, aki pedig nem ismeri, annak azért érdekes, mert rádöbben arra, hogy szinte mindegyik dal üzenete aktuális, így akár most is íródhatott volna – tette hozzá Göbő Sándor.
A műsor méltó lezárása volt a gálának, amely idén is remek hangulatban telt.
Megjelent a Magyar7 2024/47. számában.
