2026. január 15., 15:15

Zárt hulladékgyűjtő állomásokkal és új rendszerrel korszerűsítik Diószeg hulladékgazdálkodását

Mérföldkőhöz érkezett Diószeg hulladékgazdálkodásának fejlesztése. Korszerűsödik és rendezettebbé válik a közeljövőben a városi hulladékgyűjtési rendszer.

Kukásautó
Diószegnek saját kukásautója van, azzal hordják el a szemetet
Fotó: Technikai szolgáltatások - Diószeg

Támogatási szerződést írt alá Diószeg város polgármestere a környezetvédelmi minisztérium közreműködésével a városi hulladékgyűjtés korszerűsítéséhez. A beruházás keretében 15 teljesen új, zárt hulladékgyűjtő állomás létesül a mátyusföldi városban, emellett 7 meglévő gyűjtőállomás megújul, és szintén lezárásra kerül. Az új rendszerben az egyes hulladékgyűjtő pontokat kizárólag az adott lakóközösségek használhatják majd, ami jelentősen hozzájárul az illetéktelen hulladéklerakás visszaszorításához.

A zárt gyűjtőállomások bevezetésétől az önkormányzat a szelektív hulladékgyűjtés arányának növekedését, valamint a város tisztább és rendezettebb közterületeinek kialakítását várja. A projekt környezetvédelmi szempontból is számottevő eredményt hoz. A fejlesztés révén több mint 76 000 kilogramm hulladékot sikerül eltéríteni a lerakóktól.

Diószeg városa két nagyobb lakóteleppel rendelkezik 
A szelektív kukaszigetek közterületen vannak, 1100 literes konténerekkel. Sokszor fordul elő, hogy idegen autók állnak meg, kipakolják a szemetet a sofőrök, és megtelítik a nyilvános kukákat – ezzel rontva a lakótelepen élők életminőségét. A legtöbbször nem is identifikálható a szemetet kipakoló autós kiléte. A készülő projekt során olyan kukaszigeteket tudunk telepíteni, amelyek egyfajta ráccsal, csippel védettek, ezenkívül sokkal lejjebb fogjuk tudni vinni a hulladék mennyiségét“

– magyarázza a projekt lényegét Krommer Gábor, Diószeg első embere.

Hozzáteszi, a város saját maga oldja meg a szemét összeszedését a városi technikai szolgálattal, a projekt keretén belül a városi kukásautót mérőberendezéssel fogják tudni ellátni, amely már le fogja tudni mérni a közlemúltban becsippelt kukákat.

„2025 végén leszerződtünk az FCC vállalattal arról, hogy nekik visszük el a nálunk begyűjtött szemetet. Négyéves ez a szerződés. Azelőtt, míg lehetett Feketenyékre hordtuk a szemetet majd Alsószerdahelyre, most már leadjuk az FCC-nek, ők Albárra viszik el. Egyben alapítótagként beléptünk az önkormányzati hulladékgazdálkodási társaságba (szerk.megj. SOS – Samosprávna Odpadová Spoločnosť). Ez azt jelenti a jövőre nézve, hogy saját kézbe vesszük a hulladékgazdálkodásunkat a jövőben. Szemételhordási díjat 2024-től nem emeltünk, akkor volt tízeurós emelkedés, idén sem fogunk“ – magyarázza a polgármester.

Diószegen a szemételhordásért 50 eurót fizetnek a lakosok.

Megosztás
Címkék