2022. február 2., 20:20

Vetter János csütörtökön kapja meg az újabb igazgatói kinevezését igazoló dekrétumot

Az évfolyamonként öt, azaz négy magyar és egy szlovák tannyelvű osztállyal, illetve közel 500 diákkal és 104 alkalmazottal rendelkező, komáromi Gépipari és Elektrotechnikai Szakközépiskola élén az ötödik igazgatói ciklusát kezdheti meg Vetter János, aki egyedüliként jelentkezett e posztra.

Vetter János csütörtökön kapja meg az újabb igazgatói kinevezését igazoló dekrétumot
Galéria
+1 kép a galériában
A komáromi Gépipari és Elektrotechnikai Szakközépiskola épületének bejárata
Fotó: Nagy-Miskó Ildikó

Miután az iskolatanács meghallgatta, Milan Belica megyeelnöknek kinevezésre javasolta Vetter Jánost. A nyitrai felettesek a vonatkozó hivatalos dekrétumot február 3-án az iskolában adják majd át a régi-új direktornak. Az újabb sikeréhez a szerkesztőségünk és az olvasóink nevében is gratulálunk a gépészmérnöki végzettségű szaktanárnak-intézményvezetőnek, akinek pár kérdést tettünk fel.

Vetter János csütörtökön kapja meg az újabb igazgatói kinevezését igazoló dekrétumot
Vetter János immár 2002 óta áll a komáromi "Ipari" élén
Fotó:  Facebook

Ön 1988 februárja óta az „Ipari“ tanára, 2002 februárja óta pedig az igazgatója. Sosem volt vetélytársa a direktori pályázatok során? Jelenleg milyen szakokat kínálnak a fiataloknak?

A diplomaszerzésem óta dolgozom ebben az intézményben. Nemrég vettem részt az ötödik szakmai meghallgatásomon. Az elsőn, amikor a korábbi igazgató nem pályázott, még voltak vetélytársaim, de a továbbiakra már csak egyedül jelentkeztem. A legtöbb hazai középiskolában megfigyelhető a jelenség, hogy ha a regnáló igazgató továbbra is ellátná a direktori feladatkört, akkor nem nagyon akadnak más jelöltek, mert azt hiszik, hogy úgyis kisebb esélyük lenne a győzelemre...

Valamennyi évfolyamban van egy-egy magyar tannyelvű gépészeti, illetve műszaki informatika osztályunk, a 3 elektrotechnikai osztályból pedig 2 magyar, 1 szlovák.

A januári meghallgatáson mi mindenről kellett beszámolnia az iskolatanácsnak?

A prezentációm során vázoltam az eddig elért eredményeket és a terveimet. Az oktatómunka négy alapvető aspektusát elemeztem, illetve azokat kérdések formájában fogalmaztam meg: „hol?”, „mivel?”, „kit?” és „ki?”. Elmondtam, hogy az oktatási folyamat milyen épületekben, miféle infrastruktúrával, taneszközökkel, gépekkel történik, illetve kiket kik oktatnak.

Hangsúlyoztam, hogy az intézmény felszereltsége már nagyon jónak nevezhető, hiszen e téren az utóbbi években jelentős megyei, minisztériumi és uniós támogatásokból nagy előrelépés történt.

Például e célra az IROP-projekt révén 1,5 millió eurót költhettünk. Nagyon jól állunk az energetikai mutatók tekintetében is: kicseréltük a nyílászárókat, szigeteltettük a falakat. Továbbá megújultak az épületszárnyak, felújíttattuk a sportpályát, a tantermeket.

Ellenben sajnálatos az, hogy bár sok diák tanulna nálunk, az oktatási minisztérium három évvel ezelőtt bevezetett rendszere megszabja az egyes szakokra évente felvehető diáklétszámot. Tehát hiába töretlen a fiatalok iskolánk iránti érdeklődése, ha csökkentették a korábbi létszámukat. A szaktanár-utánpótlás biztosítása terén pedig a következő években komoly kihívás elé nézünk azért, mert nagyon kevés mérnök jelentkezik tanárnak a szakközépiskolákba, így hozzánk is. Ugyanis ők magánvállalkozóként vagy céges alkalmazottként nagyobb jövedelemre tehetnek szert, mint pedagógusként. Csak ritkán fordul elő az, hogy miután egy mérnök inkább fő állású szaktanárnak áll, anyagi okokból mellékállást is tud vállalni.

Az igazgatóskodása melyik időszakát tartja az „Ipari“ fénykorának?

Azt gondolom, hogy az utóbbi öt évben beérett a korábbi munkálkodásom gyümölcse. Végre egy szépen felújított, korszerűen felszerelt iskolában folyhat az oktató-nevelőmunkánk. Szakképzett tanárokkal és válogatott diákokkal, hiszen az évenkénti nagy számú jelentkezőnek a javát vettük fel. Persze, a Covid-járvány miatt, ahogy másutt, úgy nálunk is kevésbé zökkenőmentes a tanítás.

Korszerű műszaki feltételek között, jó képességű és tanulmányi előmenetelű diákokkal, valamint megfelelő tudású tanárokkal azonban ezt a nehéz időszakot is viszonylag jól vészeljük át. Természetesen, még jobb helyzetben lennénk, ha már véget érne ez a pandémia.

Beszélgetésünk idején még várja Milan Belica nyitrai megyefőnök kinevezési dekrétumát. Egyfős jelentkezés esetén az már csak formalitás?

Csütörtökön az iskolaépületünkben a hivatalos dekrétumot is átadják nekem, de ez már inkább csak formalitás lesz. Ha több pályázó lett volna, s nem élvezném a teljes iskolatanács bizalmát, akkor nem lenne ilyen egyértelmű az újabb sikerem.

E tanévben 70 éves az intézményük. Mernek-e juileumi ünnepséget tervezni e kaotikus időszakban?

Az eredeti tervünk szerint novemberben tartottuk volna az ünnepséget, majd a tanév elején ezt az időpontot idén tavaszra, aztán pedig júniusra módosítottuk, vagyis a tanévet majd egy ünnepi találkozóval zárjuk. Remélhetőleg addig enyhül a járványhelyzet, s meglátjuk a fényt az alagút végén...

Vetter János csütörtökön kapja meg az újabb igazgatói kinevezését igazoló dekrétumot
Galéria
+1 kép a galériában
Megosztás
Címkék

Iratkozzon fel napi hírlevelünkre

A Facebook drasztikusan korlátozza híreink elérését. A hírlevelünkbe viszont nincs beleszólása, abból minden munkanapon értesülhet a nap 7 legfontosabb híréről.