2021. május 26., 09:10

Végtelen történet: Egy post-Covid szindrómával élő vallomása

Olvasónk, a Füleken élő Molnár Judit 2020 karácsonya óta szenved a Covid- betegségtől és annak hosszú távú tüneteitől. Az alábbiakban az ő történetét olvashatják.

Fotó: pixabay.com

A legutóbbi karácsonyom nem volt szokványos, nyoma sem volt csillagszóróknak, ajándékoknak, dekorációknak, sőt még karácsonyfa sem volt. Családunkban a járvány ugyanis karácsony előtt ütötte fel a fejét és bár elveszítettem a szaglásomat és ízlelésemet, az én PCR tesztem negatív lett. Izolálódnom kellett tehát a többiektől, akiknél a Covid lefolyása egyéni volt. Valakinél könnyebb, másoknál nehezebb, voltak „ég és föld közötti“ állapotok is. A december végétől nagyjából január közepéig tartó időszak testileg és lelkileg is igénybe vett minket. Istennek hála, mindenki kilábalt belőle. Én február 1-jén lettem pozitív egészen enyhe tünetekkel (száraz köhögés, orrdugulás, fejfájás), és a karantén befejeztével minden tünetem megszűnt. Majd 1-2 hét elteltével bonyolódni kezdtek a dolgok, váratlan és megmagyarázhatatlan tünetek jelentek meg. Reméltem, hogy elmúlnak, de az állapotom egyre csak rosszabbodott.

Szó szerint egyik napról a másikra egyre fokozódó hastáji fájdalmak jelentkeztek, míg végül a sürgősségin kötöttem ki.

Látott sebész, urológus, nőgyógyász, de semmilyen elváltozást nem találtak. Annak ellenére, hogy rosszul voltam, a leleteim és a hasi ultrahang is negatív volt. Gyomortükrözést javasoltak, valamint neurológiai vizsgálatot, ami később megállapította az izmok (beleértve a hasizmokat is) kisebb fokú gyengülését, ami izomfájdalommal és az izmok dagadásával jár. Az izomfájdalom viszonylag gyorsan átterjedt a további izmokra is (végtagok, mellizmok, nyaki izmok) és ezzel párhuzamosan további tünetek jelentkeztek: ájulás körüli állapotok, alvászavar, nyelési nehézségek, a rágóizmok sem működtek rendesen. Azt hittem ezt már nem lehet fokozni, de a légzésem is romlani kezdett és nehezen tudtam mély levegőt venni. Mivel akkor még nem volt oxyméterem, újra a sürgősségire kerültem és ahogy az első esetben, ezúttal sem állapítottak meg semmi érdemlegeset. Mivel minden leletem rendben volt, beleértve a röntgent, szaturációt, vérgázokat, teljeskörű tüdővizsgálatot javasoltak, amely később megállapította a terminális apró hörgőcskék szűkületét/dugulását, ami miatt inhalátort kaptam.

A Covid-fertőzés óta tehát a következő tüneteket észlelem magamon: izomfájdalom/izomgyengeség, enyhe ízületi fájdalom, végtagbizsergés/zsibbadás, fejfájás, légzési és nyelési nehézségek, alvászavar, fülzúgás, nyirokcsomó megnagyobbodás, koncentrációs problémák, változó kedélyállapot, depresszív hangulat.

Bár februártól mostanra enyhültek a tünetek, még mindig nem vagyok rendben, máig tart a kivizsgálás. Az eddig elvégzett vizsgálatok semmi egyértelműt nem mutatnak, hátra van még a gyomortükrözés, hasi és mellkasi CT, valamint várok az izomtesztek eredményeire.

Régebben aktívan sportoltam és bár fokozatosan próbálom terhelni az izmokat, azok viszonylag hamar elfáradnak. Nálam konkrétan három szituáció jöhet szóba:

1. A fennálló problémák a Post-Covid szindróma tünetei

2. A Covid beindíthatott a szervezetemben egy folyamatot (gyulladás, autoimmun), ami később betegséggé fajulhat

3. Van egy eddig nem diagnosztizált betegségem (hajlamom a betegségre), aminek lefolyását a Covid jelentősen felgyorsította

Sok tehát a megválaszolatlan kérdés: Miért olyan nehéz diagnosztizálni a Post-Covid szindrómát? Miért negatívak a leletek? Mennyi idő után lesznek „olvashatóak“ a tünetek? A Post-Covid egy kizárásos alapon megállapított betegség/komplikáció? Átmeneti vagy tartós állapotról van szó?

Az orvosok többsége empatikus és próbál segíteni, utánajárni a tüneteknek, tanácsot ad, további vizsgálatokat javasol, bár bevallja, hogy ezen a téren kevés a tapasztalata. Néhány orvos elbagatellizálja a tüneteket, esetleg pszihés reakciónak véli. Megint mások a szindrómát amolyan mankóként használják, abban az esetben, ha nem tudják felállítani a diagnózist (mostanában minden tünet Covid vagy Post-Covid, mintha más betegség nem létezne).

Mivel az első adag vakcina beadása előtt fertőződtem meg, ezért amíg jelen vannak a tünetek és nem érzem magam teljesen rendben, addig a vakcináció egyelőre nem javasolt.

Viszont mindenképpen ajánlom az oltást, főleg azoknak, akik még nem estek át a betegségen, hiszen nem tudni a jövőben milyen követkeményekkel járhat. Úgy gondolom, hogy a koronavírus nem egyszerű légúti fertőzés, hanem az egész emberi szervezetet érintő, destruktív hatással bíró dinamikus folyamat, nehezen meghatározható végkifejlettel.“

Megosztás
Címkék

Iratkozzon fel napi hírlevelünkre

A Facebook drasztikusan korlátozza híreink elérését. A hírlevelünkbe viszont nincs beleszólása, abból minden munkanapon értesülhet a nap 7 legfontosabb híréről.