Útkeresés – az Öreghegytől a Schneebergig
Író, történész, a Bécsi Napló főszerkesztője, dr. Deák Ernő volt a Csemadok Ligetfalui Alapszervezetének vendége, akivel Csáky Pál író, volt EP-képviselő az elmúlt években megjelent könyvei kapcsán beszélgetett.
A Peresztegen született író 1956 decemberében egészségi okok miatt tizenhat évesen hagyta el Magyarországot, a külföld akkor az életben maradást jelentette számára. Tanulmányai befejezése után először tanársegéd volt, majd a Bécsi Tudományegyetemen dolgozott, 2005 végéig az Osztrák Tudományos Akadémia munkatársa volt. Kezdettől fogva aktív szerepet vállal a bécsi magyarok egyesületi életében. Több évig az Ausztriai Magyar Egyesületek és Szervezetek Központi Szövetségének elnöke volt, a Bécsi Naplót 1985-től szerkeszti, és elnöke a 2001 novemberében alakult Nyugat-európai Országos Magyar Szervezetek Szövetségének.
A két nyelven publikáló szerző magyarul írt munkáit gyűjti össze az Útkeresés a jövőbe című terjedelmes kötet, amely öt fejezetben öt évtized írásait tárja elénk.
A Pozsonyban bemutatott másik könyv, az Öreghegytől a Schneebergig pedig egyfajta életrajzi kötet. Az Öreghegy a szerző szülőfalujának legmagasabb pontja, ahonnan gyerekként sokszor nézett át a határ túloldalára, a Schneeberg pedig egy hegy Ausztriában, ahonnan jó időben rálátni Magyarországra, ezért a kinti magyarok egyik kedvenc kirándulóhelye.
Elgondolkodtató megfogalmazás, hiszen sokszor hajlamosak vagyunk a körülményeket okolni sorsuk rosszabbra fordulásáért, pedig valójában a választás mindig a miénk: mi választjuk meg, melyik úton indulunk tovább, belesüppedünk-e az önsajnálatba, vagy megpróbáljuk a legjobbat kihozni abból, ami van. Ennek a gondolatmenetnek megfelelően a könyv nem a szerző életrajzát írja meg pontról pontra, hanem azokat az indíttatásokat, amelyek valamilyen módon befolyásolták az életét, egy-egy fordulóponton ösztönzőleg hatottak rá.
– Az elmúlt 50-70 év történései változatosak voltak, hoztak jót is, rosszat is, de a magyar nemzet a reménytelen helyzetekből is fel tudott emelkedni, ehhez azonban mindig kellettek olyan személyiségek, akik előre tudták vinni a közösségi ügyeket nehéz körülmények között is – fogalmazott Csáky Pál. Szerinte ilyen ember Deák Ernő is, akit a saját boldogulásán kívül a magyarság ügye is érdekelt.
Deák Ernő elmondása szerint már fiatalon ráébredt arra, hogy az egyén életének csak akkor van értelme, ha a közösségért cselekszik, és e szerint élt egész életében.
– Az én életemben az emberség és a magyarság összetartozik, és mi, magyarok csak akkor tudunk erősek lenni, ha tudunk egymásról, és megfogjuk egymás kezét – mondta, hozzátéve, a széthúzással nem egymásnak ártunk leginkább, hanem a magyarság ügyének. A világunkat csak az mentheti meg, ha a tespedtségből, a közönyből újra a szellemi értékek felé fordulunk, egymásra figyelünk és a szeretet útját követjük. Szellem nélkül, a közösségi érdekek előtérbe helyezése nélkül azonban ez nem fog menni – zárta mondandóját a szerző.
Megjelent a Magyar7 2024/21. számában.