Útblokáddal tiltakoztak Nemesradnóton a falun áthaladó elkerülőút miatt - KÉPEKKEL
Egyórás útlezárást tartottak csütörtökön Nemesradnóton a helyi lakosok és a régió képviselői, akik a falun áthaladó elkerülőút és a megnövekedő forgalom ellen tiltakoztak.

A Rimaszombat és Tornalja közti I/16-os főút egy szakaszát 10 nappal ezelőtt zárták le felújítás miatt. A munkálatok ideje alatt a teljes forgalmat Bátkából Balogújfalu, Nemesradnót, Rimaszécs majd, Csíz, Abafalva, Sajószentkirály Sajórecske és Kövecses irányába terelték. Ezek az alacsonyabb rendű utak azonban nem bírják el a nemzetközi teherforgalmat és a kialakult közlekedési helyzet veszélyezteti a falvak lakóinak biztonságát.
A Bátkát Tornaljával az említett falvakon keresztül összekötő 2798-as szakasz harmadosztályú út, amely nem alkalmas arra, hogy lebonyolítsa a nemzetközi autópálya elterelt forgalmát.
Ez a túlterheltség nemcsak az újonnan felújított útszakasz burkolatát rongálja meg, a 2798-as út mellett élő gömöri emberek életét is ellehetetleníti, veszélyezteti és vagyonukban is kárt okoz.
Ezért a Szövetség párt Besztercebánya megyei képviselői a környező falvak polgármestereivel közösen tüntető útlezárást tartottak csütörtökön 10 és 11 óra között, hogy felhívják a figyelmet a helyzet tarthatatlanságára.
Cziprusz Zoltán megyei és városi képviselő elmondta, hogy nem az útfelújítás ellen tiltakoznak, sőt örülnek annak, hogy megújul a Bátka és Füge közötti útszakasz. A gond sokkal inkább a felújítás menetével és az útelterelés módjával van.
- kérte Cziprusz, majd közölte, hogy ha nem történik változás, akkor petíciót is indítanak az ügyben.
Bari Aladár, Nemesradnót polgármestere hangsúlyozta, hogy sürgősen megoldást kell találni a kialakult helyzetre. "Ez az út nem ekkora forgalomra van tervezve. Nincs járdánk, nincsenek gyalogosátkelők. Féltjük az életünket, a gyerekeink életét. A kamionok éjszaka akár 70-80 km/órás sebességgel repülnek éjszaka a faluban, dudálnak. Mi itt lakunk, minket nem kérdezett meg senki, hogy akarjuk-e ezt vagy sem" - fejtette ki Bari Aladár.
Vavrek István, volt parlamenti képviselő szerint a kezdetektől nem jól kezelte a helyzetet az útkezelő vállalat. Nem kérdezték meg a polgármestereket, az embereket, akik itt laknak, hanem kész tényként volt közölve a lezárás és semmilyen más megoldási lehetőséget nem vázoltak fel, és nem is dolgoztak bele a rekonstrukcióba.
- fogalmazott Vavrek.
Auxt Ferenc megyei képviselő kiemelte, nemrég adták át a megye által felújított útszakaszokat, nagy kár lenne ha azok máris megrongálódnának. Ugyanígy károk keletkezhetnek az út mellett élő emberek házaiban, néhányan már jelezték, hogy megrepedeztek a falak. Szerinte nagy a fejetlenség az ügyben, ezért ha kell a lakossággal együtt újra tiltakozást szerveznek majd.
Szajkó Richárd, Baraca község polgármestere leginkább arra panaszkodott, hogy falujukat gyakorlatilag elzárták a külvilágtól. Rimaszombatba több mint 100 km-t kell utazni oda-vissza, s a szomszédos Bátkába is 35 km-es kerülővel lehet csak eljutni.
Mindenről az utolsó pillanatban értesültek, a megváltozott autóbusz menetrendjét egy nappal a lezárás előtt kapták meg. Gondok vannak a csatlakozásokkal is. Volt, hogy Fügében órákat kellett várnia valakinek a következő buszra, amivel hazatudott jutni. Az őszi iskolakezdéssel pedig rengeteg diáknak okoz majd nehézséget az iskolába jutás, mivel napi 15 km helyett hetvenet kell majd utazniuk, aminek a költségei is jóval magasabbak lesznek majd.
Hencz Péter, Bátka polgármestere elmondta, hogy a mai demonstráció után felkérik a kerületi, illetve a regionális útkezelő vállalatot, hogy helyezzenek ki további forgalomlassító táblákat, amelyek tovább fokozzák a gyalogosok és az itt élő emberek biztonságát. A rendőrséget pedig megkérik, hogy a sebességkorlátozás betartását kísérjék nagyobb figyelemmel, vagy lehetőség szerint szereljenek fel statikus kamerákat erre az útszakaszra, amellyel a sebességmérés állandó és folyamatos lehetne. Amennyiben ez nem valósul meg 2-3 héten belül újabb útlezárást fognak szervezni, ezúttal Bátkában – árulta el a település polgármestere.
