2022. augusztus 21., 14:10

Nesztek a terelés: lezárják az utat, és meg sem kérdezik a polgármestereket

Komoly fejtörést okozhat néhány gömöri község életében egy, a napokban megkezdődött útfelújítás, amelynek következtében a Rimaszombat és Tornalja közötti teljes közúti forgalmat a falvakon átvezető harmadosztályú utakra terelték.

gömör
Galéria
+1 kép a galériában
A rossz állapotban lévő híd a rakottyási letérőnél
Fotó: Virsinszky Tamás

Az I/16-os főút Bátka és Füge közti mintegy 4 kilométeres szakaszát lapzártánk után, azaz hétfőn este 7 órától zárták le. Azoknak, akik ezen az útvonalon közlekednek, nagyjából 30 kilométeres kerülővel és átlagban fél órával hosszabb menetidővel kell számolniuk. A teljes pályás útlezárás minden járműre vonatkozik, így a tömegközlekedésre és a teherforgalomra egyaránt.

A munkálatok ideje alatt a forgalmat Bátkából Nemesradnót és Rimaszécs felé terelik majd, Csíz, Abafalva, Sajószentkirály Sajórecske és Kövecses érintésével kell kitérniük a Tornalján keresztül Rozsnyóra vagy Kassára tartó autósoknak.
Tiltakozó polgármesterek

Az érintett települések önkormányzatai és polgármesterei nemtetszésüket fejezték ki a Szlovák Útkezelő Vállalat (Slovenská správa ciest – SSC) irányába, de érdemben már nem tudtak változtatni a dolgok menetén.

Bari Aladár, Nemesradnót polgármestere hetilapunknak elmondta, hogy hiába ellenezték, a kivitelezőnek az ő beleegyezésükre és engedélyükre nem volt szüksége, ezért nem is kommunikálták megfelelően az egész ügyet.

Meg sem kérdeztek bennünket, pedig nagyon is érint minket ez a lezárás. Az egész forgalmat ezen az útszakaszon fogják lebonyolítani a falun keresztül. A községi hivatal, az óvoda, az iskola, az üzletek, minden a főútvonalon van.

Az út eleve szűk, járda pedig nincs, így a gyalogosok kénytelenek az úttesten közlekedni. Szeptemberben kezdődik az iskola, s mivel az itteni egy gyűjtőiskola, a községünkbe két másik faluból is jönnek iskolások, óvodások. Aggódunk, hogy baleset történhet az iskolába vezető úton, vagy a buszmegállónál. Ráadásul kijelölt gyalogosátkelő sincs sehol, kértük, hogy legalább azt létesítsenek – magyarázta Nemesradnót polgármestere. Rámutatott arra is, hogy a növekvő energiaárak és a megszorítások miatt este tíz óra után már nincs közvilágítás a faluban, amely további veszélyeket jelenthet a közlekedők számára.

Bari Aladár elmondta, hogy tárgyaltak az útkezelő vállalat képviselőjével Rimaszécsen, ahol több polgármester is tiltakozott a kerülőútvonal kijelölése ellen, de csak annyit sikerült elérniük, hogy pár nappal elodázták az útlezárás kezdetét. A kivitelező ez idő alatt feltérképezte és dokumentálta az úttest állapotát, kihelyezte a szükséges közlekedési táblákat, valamint felfestette az elválasztó sávra és a sebességkorlátozásra vonatkozó útburkolati jeleket.

gömör
Fotó:  Virsinszky Tamás
Mikor lesz vége?
További aggályok fogalmazódtak meg az útlezárás hosszát illetően, amelynek pontos dátumát nem határozták meg. Előreláthatólag három-négy hónappal kell számolni, de Bari szerint, amilyen ütemben folynak az építkezések Szlovákiában, akár ennek az időnek a dupláját sem lehet kizárni.

A Bátka és Füge közötti szakasz felújítása során 4,11 kilométeren teljesen új aszfaltburkolatot kap az út, amelyet néhány helyen kiszélesítenek, valamint vízelvezető csatornákat is létesítenek ezzel párhuzamosan. A 3,4 millió eurós felújítás két, a rakottyási és a baracai letérőnél található igen rossz állapotban lévő hidakat is érinti. A munkálatok végső befejezését 2023 augusztusára tervezik, azt azonban, hogy meddig fog tartani az útzár, nem tudni pontosan, de jelen állás szerint november végéig biztosan.

Hencz Péter, Bátka polgármestere szerint a kivitelezőt is fogja nyomni a határidő, és azon lesznek, hogy ez a szakasz minél hamarabb elkészüljön.

Azt ígérték, hogy minden technológiát ide fognak átcsoportosítani és hétvégén, tehát szombaton és vasárnap is dolgoznak majd, illetve az új hídhoz szükséges vas- és betonelemeket már előre legyártották, közölte.

Kapaszkodósáv kellene, de nem lesz

Aki autózott az elmúlt félévben ezen a szakaszon, az tapasztalhatta, hogy már tavasszal felmarták az útburkolat legfelső rétegét, kirakták a közúti bójákat, de azóta nagyjából semmi sem történt. Az eredeti elképzelés ugyanis csak az úttest szélesítésével és újraaszfaltozásával számolt, de amikor elkezdték az elsődleges munkálatokat és talajvizsgálatot is végeztek, kiderült, hogy az útnak nem megfelelő mélységű az alapja, ezért az egészet fel kell szedni és újra alapozni, majd csak azt követően lehet aszfaltozni. Ehhez az egész beruházást át kellett szervezni, új pénzforrást találni és az engedélyeket elintézni.

Hencz Péter sem érti pontosan, hogy ha már ennyi időbe, energiába és pénzbe kerül egy négy kilométeres szakasz rendbetétele, akkor azt miért nem csinálják meg praktikusabban és célszerűbben.

Az segített volna igazán, ha a dimbes-dombos útszakaszon – az osgyáni elkerülő út mintájára – egy plusz kapaszkodósávot is hozzáépítenek a teherforgalom számára. Erről azonban szó sem volt, s az önkormányzat hiába kérte, a kapaszkodósáv nem került be a végleges tervekbe.

Bátka polgármestere közölte azt is, hogy jelenleg két forgatókönyvvel számolnak, ami az elterelést illeti.

Ha a rosszabb forgatókönyv valósul meg, attól tartunk, hogy balesetek lesznek, és az út nem fogja bírni a teherforgalmat. Azt nehezményezem, hogy nem próbálták megosztani ezt a forgalmat.

Volt ugyanis egy olyan terv is, amely szerint a Losonc irányából érkező forgalmat Rimaszombaton keresztül Jánosi és Pálfala felé terelik, míg a Rimaszécs–Bátka vonalon csak a Kassa felől érkezők közlekedtek volna. Ez csak fele akkora megterhelést jelentene, mint amire most számíthatunk. Minket a forgalom megnövekedése fog érinteni, Baracát és a Vály-völgyét pedig leginkább az, hogy jóval meghosszabbodik a menetidő Rimaszombatba – részletezte Hencz Péter, hozzátéve, hogy egyelőre nem tudnak mást tenni, mint várnak 2-3 hetet, hogy kiderüljön, miként alakulnak a dolgok.

Baraca esetében a kerülő miatt a megszokott 18 km helyett 50 kilométert kell utazni, hogy a lakosok bejussanak a járási székhelyre.

A mentősöknek ugyan lesz kivételük, s riasztás esetén eleve Tornaljáról fogják kiküldeni őket, ahogy a tűzoltókat is. Ami a buszokat illeti, a kivitelező csak a buszvezető saját felelősségére engedélyezte volna a közlekedést a munkálatok alatt, így pótmegoldásként Baracából Füge felé közlekednek majd a buszok, amihez biztosítanak csatlakozást. Bátkába 26 diák utazik Baracából, az ő esetükben lehet, visszatérnek a távoktatáshoz, de erről majd szeptemberben dönt az iskola.

gömör
Lunter a polgármesterekkel és a képviselőkkel
Fotó:  Virsinszky Tamás
A megye nem tétlenkedik

A helyzetről tájékoztatták Ondrej Lunter megyei elnökjelöltet, aki a múlt hét folyamán a megye által felújított utak átadásán vett részt a Szövetség képviselőivel.

A megyének ugyan nincs beleszólása az állami utak felújításának menetébe, de annyiban érintett, hogy a forgalmat a megye alá tartozó másod- és harmadrendű utakra terelik. Ezért Lunter azt ígérte a régió polgármestereinek, hogy figyelemmel fogja kísérni a helyzetet, valamint kérni fogja a kivitelezőt, hogy állítsa vissza eredeti állapotukba az elterelő utakat, valamint jogi segítséget is ígért az esetleges kártérítések intézéséhez.

Megyei szinten egyébként sikeresnek mondható a Rimaszombati járás útjainak felújítása. Cziprusz Zoltán megyei képviselő szerint ezen a téren a jelenlegi ciklus számít a legsikeresebbnek az elmúlt 20 évben.

Míg korábban aránytalanul voltak szétosztva a források, most jóval nagyobb mértékben részesültek belőle a megye déli járásai. Ennek az igazságosabb elosztásnak köszönhetően az utóbbi négy évben több mint 600 km utat újítottak fel a megyében, amelyből csaknem 100 km a Rimaszombati járást érinti.   

Megjelent a Magyar7 2022/33. számában.

gömör
Galéria
+1 kép a galériában
Megosztás
Címkék

Iratkozzon fel napi hírlevelünkre

A Facebook drasztikusan korlátozza híreink elérését. A hírlevelünkbe viszont nincs beleszólása, abból minden munkanapon értesülhet a nap 7 legfontosabb híréről.