Újraindul a legendás farkasdi komp
A minap került a kezembe egy múlt századi, fekete-fehér fotográfia. A vágfarkasdi Szabó Barnabás adományozta a régi farkasdi kompról készült felvételt a Szlovákiai Magyar Művelődési Intézetnek. Az adományozó nagyapja volt a révész. A fényképen látható gazdák igyekeznek a túlpartra a legendás vágfarkasdi komppal, hogy megműveljék a földet. Azóta elcsendesült a kompkikötő. Két évvel ezelőtt rossz műszaki állapota miatt szétszerelték az utolsó kompot, de a Magyar Szövetség Nyitra megyei képviselőinek köszönhetően újra indulhat a forgalom a két part, Vágfarkasd és Sókszelőce között, mégpedig új komppal.

A farkasdi komp nemcsak a Vág két partja között közlekedő vízi jármű, hanem a farkasdiak identitásának a része, hiszen már a 19. században is közlekedett. Egyrész a két part lakosságát, másrész a folyó távolabbi pontjait kötötte össze. Az 1900-as évek elején már tizenhárom komp közlekedett a Vág különböző szakaszain, majd szép sorjában kikopott a gyakorlatból ez a közlekedési forma. Utolsó mohikánként maradt meg a farkasdi komp, ezért is kiemelkedően fontos régiótörténeti szempontból is.
Az utolsó farkasdi kompot – amelyet végül 2023-ban szereltek szét technikai okok miatt a Nyitrai Regionális Útkezelő Vállalat dolgozói – még a múlt század nyolcvanas éveiben bocsájtották vízre és Nyitra megye megörökölte, mivel a komp útvonala máig a közúthálózat része. A komp az áramlás erejét használva görgők segítségével közlekedett Vágfarkasd és Sókszelőce között, jelentősen lerövidítve a két község közötti távolságot, valamint a Mátyusföld déli részéről Érsekújvárba vezető utat is. Hat személyautó és egy tíztonnás tehergépkocsi kelhetett át egyszerre a Vágon.
A 2020-as évek elejére a farkasdi komp azonban elfáradt. A Vág szintje sokszor olyan alacsony volt, hogy a tekintélyes méretű úszójármű nem közlekedhetett a rendeltetésének megfelelően. A 2023-as műszaki ellenőrzés során a kompot életveszélyes állapotúvá nyilvánították. A vázszerkezet korrodálódott, a komp alja és belseje nagyon rossz műszaki állapotban volt. A komp évi fenntartása és az alkalmazottak bérezése akkor mintegy 200 ezer euróba került, viszont a közlekedést, a korábbi többszöri javítás ellenére, egyre ritkábban szolgálta. Így végül a szétszerelés mellett döntöttek.
A Farkas Iván vezette Magyar Szövetség frakció Vágsellyei járási képviselői – Agócs Kőrösi Ildikó, Baranyay Zsolt és Tölgyesi Róbert – az elmúlt év folyamán több alkalommal is sürgették az új komp beszerzését, hangsúlyozva, hogy meghatározó jelentőségű Mátyusföld fejlődése szempontjából a Vág két partja közötti közlekedés helyreállítása miatt. A Nyitra megyei képviselő-testület végül a márciusi ülésén hagyta jóvá egy hosszú lejáratú beruházási hitel felvételét, részben az új komp megvásárlására – tudtuk meg Csenger Tibortól, Nyitra megye első alelnökétől, aki a megyei közútkezelő vállalat felügyelőbizottságában az elnöki tisztséget is betölti.
magyarázza Restár János, Vágfarkasd polgármestere. Bár lehet, néhányan megszokták, hogy több mint harminc kilométeres kerülőt kell tenniük, ha el akarnak jutni a Mátyusföld vágfarkasdi szegletéből Sókszelőcére, azért a komp mégiscsak hiányzik, mert legalább fél órával hosszabbítja meg a túlpartra való átjutást. Vágfarkasdról Vágsellyén keresztül 35 kilométer az út Sókszelőcére, Gútán és Kamocsán keresztül 45 kilométer. A kompnak köszönhetően csak öt kilométert kell megtenni, ami az autók be- és kiállásával együtt maximum 20 perc. A menetidő hét perc volt a régi komppal oda, majd szintén hét perc vissza. Ezenfelül turisztikai látványosságnak és különlegességnek is számít ez a Vág folyón való egyedi kompközlekedés.
"Nyitra megye önkormányzatának márciusi testületi ülésén született meg a döntés. Frakciónk tagjai úgy érezték, ezt az ügyet kötelességük hangsúlyozni és a megoldásig elvinni. A beruházás anyagi alapját egy 25 millió eurós megyei hitelcsomag adja, amelyből 650 ezer eurót különítettünk el magára a kompra és a két part infrastruktúrájának a kialakítására. A tervezési és műszaki ellenőrzési költségek további 50 ezer eurót tesznek ki. A közbeszerzési eljárás már elindult, s a cél az, hogy legkésőbb 2026 őszére teljesen működőképes legyen az új komp" – magyarázza Csenger Tibor.
– teszi hozzá Restár János. A zsámolyt fel-le tudták mozgatni igény szerint, de ma már betonozott a kompkikötő, ami talán nem is túl szerencsés, mert a régi komp mellrésze is folyton nekicsapódott a betonnak. Ezért kell odafigyelni a kompkikötő megfelelő kialakítására is. A Vág medrét mindenképpen mélyíteni kell majd, és itt figyelembe kell venni a közeli vízerőmű működését is.
A megyei képviselők elárulták, hogy készültek tervek a Vágfarkasd és Sókszelőce közötti hídra is.
– mondja Baranyay Zsolt, aki a Magyar Szövetség képviseletében szintén tagja a megyei közútkezelő vállalat felügyelőbizottságának. A folyót 140 méteren kellene áthidalni, de a töltésekkel együtt a közlekedésbiztonsági előírások értelmében 440 méteres hídra lenne szükség. A hídépítés tehát a közeli jövőben irreálisnak tűnik. Arról nem is beszélve, hogy ha a megyének sikerülne is előteremtenie a hídépítéshez szükséges – a megye beruházási lehetőségeit tekintve már-már gigászinak minősülő – összeget, még akkor is legalább 5-6 évet venne igénybe a kivitelezés. Ebben a helyzetben tehát vitathatatlan, hogy a legjobb megoldás az új komp, amely a tervek szerint továbbra is reggel 8 órától este 8-ig fog működni, természetesen ingyenesen, hiszen a komp útvonala a közúthálózat része továbbra is.
"A farkasdi komppal való átkelés lehetősége mindig is a köztudatban volt. Ennek ékes bizonyítéka a számos megkeresés, amelyet a komp leállását követő időszakban a régió lakosságától kaptunk. A hiányérzet pedig csak fokozódott, hiszen mi, akik itt élünk, tudjuk, hogy Vágsellyén nagyon nehéz közlekedni, az átmenő hatalmas forgalom miatt állandóan dugók lassítják a haladást. Egy működőképes komp a várost is tehermentesíti majd egy kicsit" – magyarázza Agócs Kőrösi Ildikó, Pered polgármestere. Sokan a szomszédos Nagyszombat megyéből, a Galántai járásból is kihasználták a kompközlekedést, például ahhoz, hogy gyorsabban jussanak el Érsekújvárba. A kompon gyakran megfordultak alsószeliek, felsőszeliek, királyréviek vagy akár nádszegiek is.
– magyarázta Farkas Iván, a Magyar Szövetség frakcióvezetője.
Amikor arról kérdezem a képviselőket, milyen névre keresztelik majd az új kompot, nevetve összenéztek, hogy ezt a kompot mindig „farkasdi kompnak” hívták, s a név, mint tudjuk, kötelez.
– mondja határozottan Tölgyesi Róbert, Vágsellye alpolgármestere. Nem beszélve arról, hogy napirenden van a Vágsellyét és Gútát összekötő új kerékpárutak kérdése a Vág mentén, amelyek első szakaszai már az előkészítési fázisban vannak és vélhetően a közeljövőben megvalósulnak. Amint Vágfarkasd is része lesz ennek a hálózatnak, a komp a kerékpáros turizmust is segíteni fogja.
Megjelent a MAGYAR7 17. számában.