2023. szeptember 21., 16:24

Újabb festményekkel bővül a Nógrádi Múzeum és Galéria képtári részlege

A losonci Nógrádi Múzeum és Galéria képtári részlegének egyik fő feladata, feltérképezni azoknak a művészeknek az életét és munkásságát, akik a nógrádi régióhoz valamilyen módon kötődnek - innen származnak, itt éltek vagy tevékenykedtek életük valamely szakaszában. Az intézmény évről-évre igyekszik újabb értékes alkotásokkal gyarapítani a meglévő gyűjteményt. Idén a Művészeti Alap (FPU) benyújtott három sikeres pályázat révén 38 új műalkotással bővült az intézmény gyűjteménye.

Nógrádi Múzeum és Galéria
Gyurkovits Ferenc: Csendélet orgonacsokorral
Fotó: Nógrádi Múzeum és Galéria

A pályázatírás ma már nélkülözhetetlen ahhoz, hogy a különféle intézmények és szervezetek anyagi támogatáshoz jussanak. Nincs ez másként a múzeumok és galériák esetében sem. A losonci Nógrádi Múzeum és Galéria is évi rendszerességgel nyújt be pályázatokat, melyeknek köszönhetően olyan alaptevékenységeket tudnak teljesíteni, mint a műtárgy-gyűjtemény bővítése, vagy a műtárgyak restaurálása.

A nógrádi művészek alkotásainak megvásárlását célzó, 2022-ben benyújtott pályázatnak köszönhetően sikerült három nógrádi művész munkájával bővíteni a kollekciót.

Megvásároltunk két olajfestményt: Gyurkovits Ferenc losonci festőművész Csendélet orgonacsokorral c. képét és a Losoncon is élt, majd Magyarországra költözött Molnár László Géza Falukép című alkotását, valamint Hubaček Zsigmond egy rézdomborművét, mely egy allegorikus népi figurát ábrázol” – nyilatkozta portálunknak Németh Bozó Andrea, az intézmény művészettörténésze.  

Szintén pályázati úton sikerült megszerezni az idejekorán elhunyt Fodor Kata, kiváló tehetségű losonci művésznő 16 alkotását a hátrahagyott családi hagyatékból.

„Ezek a munkák a művésznő munkásságának korai időszakából (főleg a 20. század 80-as éveiből) származnak. Vannak közöttük a szerző kiforrott kézírását magukon hordozó, rá olyannyira jellemző pszichológiai töltetű grafikai munkák, sportolókról készült vázlat-sorozat, tusrajzok, amelyek a művésznő rajztehetségéről és biztos vonalvezetéséről tanúskodnak.  Fodor Kata kiváló illusztrátor is volt – a kollekcióban szerepel négy, a Tücsök című magyar gyermeklap számára készített illusztrációja is” – tette hozzá a művészettörténész.

Az NMG gyűjteményt gyarapító tevékenységének egy másik területe az akvarell-festészet. Gyűjteményében ott találhatók a nógrádi művészek, köztük Bacskai Béla különleges művészi színvonalú akvarelljei. Az akvarell-gyűjtemény azonban a nemzetközi Akvarell Triennálénak köszönhetően folyamatosan bővül, amelynek az intézmény 1983 óta rendszeres szervezője. A seregszemlén résztvevő alkotók munkáinak egy része vásárlás, esetleg ajándékozás útján kerül be a gyűjteménybe. Az elmúlt évben pályázati úton 19 új akvarell-alkotás került be öt ország 14 alkotójától (Szlovákia, Csehország, Magyarország, Szerbia és Ukrajna): Teodor Buzu, Stepanov Eleonóra Toll, Ondrej Peťkovský, Bakos Ferenc, Anna Bogácsiová, Ludmila Businská, Horváth Ildikó, Jacsmenyík József, Dominika Lehocká, Mária Chapčák Matrková, Pavel Ožďáni, Oksana Paliy, Veronika Rónaiová, Helena Slavíková.

Nógrádi Múzeum és Galéria
Gyurkovits Ferenc - másolat ismeretlen 19. századi festő után: Kislány
kutyával
Fotó:  Nógrádi Múzeum és Galéria

Az említett három akvizíciós pályázaton kívül egy negyedik a műtárgyak karbantartását célozta meg. Ennek köszönhetően az elmúlt évben két történelmi arcképet sikerült restauráltatni.

Intézményünk gazdag történelmi arcképgyűjteménnyel rendelkezik, amelyek többnyire a régióhoz tartozó közéleti szereplőket, a Nógrádhoz vagy Gömörhöz köthető magyar nemesség tagjait, a polgárság képviselőit, de más neves személyiségeket vagy gyermekeik arcképeit ábrázolják.

A most frissen restaurált Kislány kutyával c. kép egy 19. századi, reformkori gyermekportré, amely valószínűleg Gyurkovits Ferenc losonci festő által készített másolat eddig beazonosítatlan festő után. A másik Smith nevű festő Férfi képmása, szereplője szintén reformkori öltözetben megjelenítve. Ezek a képek még további kutatást igényelnek, amelyek plusz információval szolgálhatnak majd a festőik, illetve az ábrázolt személyek kilétét illetően“ – zárta Németh Bozó Andrea.

A pályázatok nagy részét a Művészeti Alap (FPU) és a Besztercebányai Megyei Önkormányzat támogatta anyagilag.  

Kapcsolódó cikkeink

Megosztás
Címkék

Iratkozzon fel napi hírlevelünkre

A Facebook drasztikusan korlátozza híreink elérését. A hírlevelünkbe viszont nincs beleszólása, abból minden munkanapon értesülhet a nap 7 legfontosabb híréről.