2022. június 20., 17:22

Bővül a Nógrádi Múzeum és Galéria képtári részlege

A pályázatírás ma már nélkülözhetetlen ahhoz, hogy a különféle intézmények és szervezetek anyagi támogatáshoz jussanak. Nincs ez másként a múzeumok és galériák esetében sem. A losonci Nógrádi Múzeum és Galéria is évi rendszerességgel nyújt be pályázatokat, melyeknek köszönhetően olyan alaptevékenységeket tudnak teljesíteni, mint a műtárgy-gyűjtemény bővítése, vagy a műtárgyak restaurálása.

Nógrádi Múzeum és Galéria
Molnár László Géza- Házikó galambdúccal
Fotó: Nógrádi Múzeum és Galéria

A Nógrádi Múzeum és Galéria képtári részlegét is igyekeznek folyamatosan bővíteni, tekintettel az intézmény specializációira. A kortárs kerámia és akvarell gyűjteményen kívül fontos profilja a régióból származó, itt valamennyi ideig élő, illetve valamilyen módon a régióhoz kapcsolódó művészek alkotásainak gyűjtése.

Fontos feladatunk az itt élő művészek életművének feltérképezése és reprezentálása, bemutatása kiállításokon, publikációkban, online felületeken és még sorolhatnám. Ezért igyekszünk évről-évre élni a lehetőséggel, és pályázati úton bővíteni a nógrádi művészek alkotásainak kollekcióját”

– nyilatkozta portálunknak Németh Bozó Andrea, az intézmény munkatársa.

Nógrádi Múzeum és Galéria
Gyurkovits Ferenc- Gazdaság
Fotó:  Nógrádi Múzeum és Galéria

Az elmúlt néhány évben számos alkotást sikerült megvásárolniuk. A 2021-ben a Művészeti Alaphoz (FPU) beadott sikeres pályázatuknak köszönhetően négy festőművésztől vásárolhattak képeket. A már jól ismert nevek – mint Gyurkovits Ferenc (1876 – 1968), Cseh Lajos (1888 – 1946) és Rudnay Gyula (1878 – 1957) alkotásain kívül sikerült hozzájutniuk egy viszonylag ismeretlen losonci, illetve Losoncon is élő festő, Molnár László Géza három olajképéhez. Ezek azért is számítanak különlegesnek, mivel ennek az alkotónak a képei csak igen ritkán bukkannak fel a műtárgypiacon.

„Molnár László Géza életéről ma annyit tudunk, hogy Losoncon élt és alkotott, ahol a 30-as években kiállítása is volt, majd feltehetően a bécsi döntést követően Salgótarjánba költözött, onnan Budapestre, s 1973-ban halt meg. Műveit plain-air stílusban festette impresszionista hatásokkal, tájképeit és faluképeit pasztózus ecsetvonások, gyorsan odavetett festékfoltok alakítják, kerülve a részletes kidolgozást. A három olajfestmény közül kettő („Falusi utca”, „Házikó galambdúccal”) falusi veduta. „Aratás” c. képe viszont műfajilag egy zsánerkép, ahol nem annyira a tájban zajló jelenet részletes leírása a lényeges, hanem az impresszionistákhoz hasonlóan sokkal inkább az adott hangulat, a fény-árnyék viszonyok, festői színfoltok együttes harmóniájának visszaadása” – részletezte a művészettörténész.

Gyurkovits Ferenctől „Szénakazlak” c. olajképét és „Holdsütés Besztercebányán” c. pasztellrajzát illesztették be a pályázatba, amelyek közül az utóbbi azért is érdekes számukra, mivel a kép hátulján információk vannak többek között a „Szlovenszkói Festőművészek Egyesületéről” (Jednota Výtvarných umelcov Slovenska), amely 1920 és 1930 között működött, s amelynek Gyurkovits is tagja volt.

Nógrádi Múzeum és Galéria
Rudnay Gyula- Tájkép társasággal
Fotó:  Nógrádi Múzeum és Galéria

„Cseh Lajos műveinek gyűjteményi kollekcióját szépen kiegészíti a figurális témájú „Bacsó“ (Bača) c. festmény, amely bár restaurálásra szorul, sérült állapota ellenére is értékes darab, s nemcsak azért, mert Cseh Lajos műveihez is csak ritkán sikerül hozzájutni. A kép autentikusan ábrázolja a bacsó figuráját, annak profilból megfestett arcvonásait, öltözékét, vállán a fokosával, amely mintegy attribútuma ennek a szlovák népi karakternek. Végül, de nem utolsó sorban pedig meg kell említenünk Rudnay Gyula „Tájkép társasággal“  c. olajképét, amely a művész azon festményei közé tartozik, amelyeket a Losoncon való tartózkodása idején festett“ – avatott be Andrea.

A nógrádi művészek képeinek akvizícióján kívül egy másik pályázat keretében a történelmi arcképek restaurálását célozták meg. Ennek első fázisa 2021-ben kezdődött, ezidáig három férfi-portrét  - két magyar nemes és egy hivatalnok képmását sikerült felújítatniuk, nagyrészt a Művészeti Alap, kisebb részt pedig a Besztercebányai Megyei Önkormányzat anyagi támogatásának jóvoltából. 2022-23-ban további két képet restauráltatnak, köztük egy reformkor-béli kékruhás kislány portréját, valamint egy férfi képmást, szintén reformkori öltözetben.

Megosztás
Címkék

Iratkozzon fel napi hírlevelünkre

A Facebook drasztikusan korlátozza híreink elérését. A hírlevelünkbe viszont nincs beleszólása, abból minden munkanapon értesülhet a nap 7 legfontosabb híréről.