2021. június 4., 16:51

Trianoni megemlékezés Bátorkeszin: végre méltó helyen a Kossuth-faragvány - KÉPEKKEL

Rendhagyó volt a trianoni gyalázat 101. évfordulója alkalmából a bátorkeszi Kováts József Alapiskola igazgatósága által tartott június 4-i megemlékezés, amely keretében az intézmény parkjában leleplezték a 2018 karácsonyán elhunyt képzőművész, Vitéz Nagy János által készített Kossuth Lajos-fafaragványt. 

A tanulók nemzettudatát is erősítő Kossuth-fafaragvány
Galéria
+5 kép a galériában
A tanulók nemzettudatát is erősítő Kossuth-fafaragvány
Fotó: Nagy-Miskó Ildikó

A nemzettudatot erősítő művet az iskolának Nagy Sára, az alkotó özvegye és az Egy Jobb Komáromért Polgári Társulás ajándékozta – ez utóbbi képviseletében Knirs Imre elnök Nagy Györggyel és Szalai Károllyal együtt jelent meg az eseményen, amelyen többek között Labancz Roland - Bátorkeszi polgármestere, az iskolatanácsban szintén tevékenykedő Bathó Annamária hivatalvezető és Nátek Mária, a Szülői Szövetség iskolai elnöke is tiszteletét tette.

Fehér István igazgató beszéde elején V. Nagy János képzőművészt méltatta.
Fehér István igazgató beszéde elején V. Nagy János képzőművészt méltatta.
Fotó:  Nagy-Miskó Ildikó

A Szózat elhangzása után Fehér István iskolaigazgató üdvözölte a résztvevőket, köztük az intézmény munkatársait és tanulóit. Majd méltatta V. Nagy János (1945, Passau – 2018, Ógyalla) Felvidéken, Magyarországon, Kanadán át is vezetett, tartalmas életútját. Ő 2004 szeptemberétől a 2018 karácsonyán váratlanul bekövetkezett haláláig a nejével, Sárával együtt Ógyallán élt. Legszívesebben történelmi témájú domborműveket, fafaragványokat készített, miközben szabadidejében a komáromi Concordia és Gaudium kórusnak is aktív tagja volt.

A lepelbe burkolt alkotás
A lepelbe burkolt alkotás
Fotó:  Nagy-Miskó Ildikó

Majd a szókimondásáról és helytállásáról ismert direktor beszéde hangzott el. "Én egy olyan családban nőttem fel itt, Bátorkeszin, ahol főleg édesapámnak köszönhetően már egészen kicsi korban a tudatomba olvadt, hogy a mi létünk az akkori Csehszlovákiában merőben más, mint – ahogyan apám mondta – az újkori honfoglalóké, akik üres zsebbel jöttek, ideköltöztek az elzavart mieink helyébe.  A felvidéki magyarságot a gyalázatos trianoni diktátum óta nap, mint nap gúnyolják, megalázzák. Mindezt teszik vagy a fokozatosan kialakult felsőbbrendűségi érzéseiktől vezérelve, vagy akár rejtett kisebbségi komplexusaikat gyógyítgatva, de a végeredmény mindig – immáron lassan egy évszázada ugyanaz: szeretnének tőlünk minél előbb megszabadulni, éspedig bármi áron!"

Mindez azt eredményezte, hogy

ennek a gyalázatnak „köszönhetően“ az 1945 és 1949 közti években a Felvidéken – levéltári adatok szerint is – 285 ezer magyarral lett kevesebb.

A különböző megfélemlítések és kényszerintézkedések következtében hozzávetőleg 400 ezer felvidéki magyar kérte a szlovák nemzetiség felvételét. Feltette a kérdést: „Ez vajon nem holokauszt? Tőlünk mikor és kik kérnek majd bocsánatot? És akkor az erkölcsi-annyagi kártérítésről még nem is szóltam...!”.

Háttérben a gyásznapi zászlódíszbe öltöztetett iskolaépület
Háttérben a gyásznapi zászlódíszbe öltöztetett iskolaépület
Fotó:  Nagy-Miskó Ildikó

Fehér István úgy látja: az utódainknak és a saját lelkiismeretünknek is tartozunk azzal, hogy helyükre rakjuk a dolgokat.

A magyarság megmaradásának nincs és nem is lehet más alternatívája, mint a teljes körű területi autonómia a Felvidéken, Kárpátalján, Erdélyben és a Délvidéken, méghozzá nem majd, hanem most, azonnal!

” – emelte ki. Hozzátéve: ezt a lépést a hazai magyarság gyors ütemű fogyatkozása is indokolja: 1989 óta a Felvidéken 110-120 ezer magyarral lettünk kevesebben. „Trianon gyalázata ma is folytatódik, sajnos, a Kisantant ma is él. Ennek ékes példája, ahogyan Brüsszelben azonnal zárják soraikat, ha a magyarok ellen kell elmarasztaló döntést hozni, illetve ha a magyarok saját igazukat próbálják keresni.

Hiába gyűjtöttünk össze hosszú hónapok alatt csaknem másfél millió aláírást annak érdekében, hogy Európa végre rendezze az európai őshonos kisebbségek jogait! Az európai bürokraták nem is tárgyaltak róla, lesöpörték az asztalról”

– sorolta az aggasztó tényeket.

Majd a nyelvi jogaink nyelvtörvénnyel való korlátozását és a magyar állampolgárság miatti saját meghurcoltatását - ellehetetlenítését említette. „Megmaradásunk záloga csakis a kitartás, a nemzeti értékekhez való hűség és a töretlen hit abban, hogy Trianon gyalázata sem tarthat örökké!” – szögezte le. Beszédét Wass Albert üzenet értékű szavaival zárta: „Igaz magyarnak lenni akkora teher, hogy aki sokat viseli, megerősödik”, s az előzőnél boldogabb, sikeresebb évszázadot kívánt a felvidéki magyaroknak, akiknek maguknak is tenniük kell a közös szebb jövőért.

Az adományozók leleplezték a fafaragványt.
Az adományozók leleplezték a fafaragványt.
Fotó:  Nagy-Miskó Ildikó

Az iskola tanulóinak kultúrműsorával színesített rendezvény fénypontjaként az adományozók nevében Nagy Sára és Knirs Imre leplezte le a Kossuth-művet, amely végleges formáját a talapzattal együtt Sidó Szilveszter, Rigó György és Pintér János jóvoltából nyerte el. Annak talapzatánál két népviseletes diáklány helyezte el az első koszorút, végül a jelenlevők közösen elénekelték a Himnuszt. Megtudtuk: e fafaragvány hozzávetőleg egy évtizedig várakozott a leleplezésére.

Nagy Sára és Knirs Imre az alkotás leleplezése közben
Nagy Sára és Knirs Imre az alkotás leleplezése közben
Fotó:  Nagy-Miskó Ildikó

Az EKJ PT a művet eredetileg a komáromi Kossuth téren akarta felállítani, mivel Kossuth Lajos a város díszpolgára. Miután e terve meghiúsult, az adományozók az alkotásnak méltó helyet kerestek. Végül az 1998-as évi Búcs-Bátorkeszi-iskolaháborúban példa értékű magatartást tanúsított, s azért Pro Probitate – Helytállásért-díjjal is kitüntetett bátorkeszi oktatási intézmény lett a kiválasztott, amelynek az igazgatója méltó fogadó félnek bizonyult – vélik az adományozók.

Az alkotó özvegye az Egy Jobb Komáromért PT elnökével a szoboravatás után
Galéria
+5 kép a galériában
Megosztás
Címkék

Iratkozzon fel napi hírlevelünkre

A Facebook drasztikusan korlátozza híreink elérését. A hírlevelünkbe viszont nincs beleszólása, abból minden munkanapon értesülhet a nap 7 legfontosabb híréről.