Tovább ápolják Mács József emlékét
Bátkában, Mács József szülőfalujában máig őrzik, ápolják és igyekeznek továbbadni a Felvidék krónikásának is nevezett író szellemi örökségét. Születésének 90. évfordulóján az ő nevét vette fel a helyi alapiskola könyvtára.
Mács József ízig-vérig lokálpatrióta lévén, gyakran ellátogatott Bátkába. Nem csoda, hogy egész életében nagy köztiszteletnek örvendett a balogvölgyi faluban. Különösen szívügyének tartotta a templomot és az iskolát. Ez utóbbiról úgy nyilatkozott, hogy maga is szívesen tanult volna ilyen szépen felújított iskola falai közt.
– mondja Sebők Csilla igazgatónő.
Az iskola vezetése Mács József 2017-es halálát követően úgy döntött, lépéseket tesz annak érdekében, hogy az intézmény felvehesse a nevét.
Természetesen nem álltunk el a szándékunktól. A névváltoztatást az oktatásügyi minisztériumnak kell több szempont figyelembevételével engedélyeznie. Így most elsődlegesen arra koncentráltunk, hogy az alapiskola és az óvoda egy közös intézménnyé egyesüljön.
– részletezi az igazgatónő.
Addig is, amíg a névváltoztatáshoz megkapják az engedélyt, szerették volna, ha legalább az iskola könyvtára felveszi az író nevét, hiszen az újonnan létrejött könyvgyűjtemény első száz kötetét éppen Mács József ajándékozta az iskolának, valamint az utolsó köteteiből is több példányt eljuttatott szülőfaluja iskolájába.
– Születésének 90. évfordulóján így szerettünk volna tisztelegni előtte és a munkássága előtt, mindenkit emlékeztetve arra, hogy Józsi bácsi mennyire szívén viselte az iskola sorsát. Eredetileg egy nagyobb ünnepségen szerettük volna megejteni a névadást, ezt azonban a járványhelyzet nem tette lehetővé. Felmerült még egy online konferencia lehetősége is, végül egy kisfilm leforgatása mellett döntöttünk. Ezt Gál Sándor segítségével vettük fel, és megosztottuk a Bátkai Alapiskola közösségi oldalán, valamint a YouTube videómegosztó csatornán – mondja Sebők Csilla.
– fejti ki a kisfilmben Hencz Péter, Bátka község polgármestere.
Gyurán Ágnes igazgatóhelyettes lapunknak elmondta, hogy az öt évvel ezelőtti Felvidéki értékőrzők vetélkedőn a Balog-völgyiek csapata Mács József hagyatékát dolgozta fel, részben ennek köszönhetően is került be az író a Felvidéki Értéktár jeles személyiségei közé.
– Igyekszünk Mács József emlékét őrizni, ápolni és továbbadni. Amikor Bátka díszpolgára lett, a diákokkal irodalmi színpadot állítottunk össze a műveiből. Volt háromnapos felolvasódélután, amikor ismertettük a műveit. Ezt úgy kell elképzelni, hogy a pedagógusok és a helyi lakosok a lelkésszel közösen felvállalták, hogy elolvassák egy-egy könyvét és bemutatják. Aztán köszöntöttük a félkerek, 85. születésnapján. A mostani évforduló alkalmából pedig a könyvtárat neveztük el róla, és ehhez kapcsolódóan „Mács József 90” címmel kiállítás és egy kis tárlatkísérő füzet is készült – sorolja Gyurán Ágnes.
A kiállítást a tanári kar több tagja közösen állította össze. Megtalálható benne az író életrajza, a könyvei, a könyvborítói. Egyik-másik kissé kopott, és látszik rajtuk, hogy sűrűn forgatták őket. A könyvtár falát az író unokája, Kamarás Máté által festett színes arckép díszíti, amely szintén ebből az alkalomból került leleplezésre.
Eddig a falusi könyvtárban volt egy vitrinszekrény tele személyes tárgyakkal és iratokkal, ezeknek másolatai már az iskolában is megtalálhatók. Összeállítottak még egy Mács József-albumot, amely különböző dokumentumokat, emléklapokat, díszokleveleket, születésnapi köszöntőket, elismeréseket, tagsági igazolványokat, leveleket, üdvözleteket (többek között az MMA-tól, Lezsák Sándortól és Orbán Viktortól), továbbá rengeteg újságcikket mutat be. A becses relikviák összegyűjtésében az író családja is nagy segítséget nyújtott, az iskolában pedig még jó sokáig szeretnék a gyűjteményt megőrizni és bővíteni. Bízva abban, hogy az egész intézmény névadója hamarosan Mács József lesz.
Megjelent a Magyar7 hetilap 2021/17. számában.