2024. október 6., 16:35

Tök jó buli volt – KÉPEKKEL

Vásárút egyik jellegzetes rendezvénye a tökfesztivál, amely idén is színes programokkal várta az érdeklődőket.

tok-jo-buli-vasaruton-10
Galéria
+27 kép a galériában
Tök jó buli Vásárúton
Fotó: Lacza Gergely

A Tök jó buli sok éve már a környező települések lakóit is a községbe csábítja. A rendezvény hagyományosan a József Attila Alapiskola iskolaudvarán kezdődik, amikor felállítják az elsősök fáját. Utána a gyerekek és a szülők a helyi művelődési központba látogatnak, s ott a már jelenlévőkkel közösen elkezdődik a program. A kultúrház melletti sátor alatt folyik a tökfaragás, s minden elkészült töklámpás készítője ajándékot kap.

A legkisebbeket a helyi Így tedd rá! csoportja népi játékokra és táncházba invitálta a Pántlika zenekarral, de ezzel párhuzamosan kézműves foglalkozások is zajlottak. Üde színfolt volt a kukoricamorzsolás, ugyanis a gyermekek örömére előkerültek a padlásokról a morzsológépek is, miközben a Vásárúti Dalárda tagjai dalra fakadtak.
Kukoricamorzsolás
Kukoricamorzsolás
Fotó:  Lacza Gergely

A művelődési ház előtti téren a Kossuth-emlékmű mellett ezúttal is látványos és ötletes madárijesztőket csodálhattunk meg, amelyek az alapiskola osztályainak (és a szülőinek, nagyszülőinek) a munkáját dicsérik. A kompozícióknak pedig a kultúrház adott otthont. Nem maradhatott el a „terülj, terülj asztalkám”, amelyen a tökből készült finomságok mellett ezúttal is sok hagyományos, falusi ételt tálaltak fel a látogatóknak.

harry-potter-mint-madarijeszto
Harry Potter mint madárijesztő
Fotó:  Lacza Gergely

A tökfesztivál fő szervezője a helyi önkormányzat kulturális bizottsága volt. Kálmán Erzsébettől azt is megtudhattuk, hogy a rendezvény idei meglepetése a két kiállítás. A vásárúti Menző Rebeka még csak 14 éves múlt, de már több versenyen díjazták fotóit. Nagy örömmel bocsátotta a szervezők rendelkezésére a fényképeit.

kalman-szilvia-es-kalman-erzsebet
Kálmán Szilvia és Kálmán Erzsébet
Fotó:  Lacza Gergely
A Covid alatt találkoztunk először a budapesti születésű, Bécsben élő Lovas Zsuzsannával, akinek miniatűrjei szemet gyönyörködtetőek. Sikerült rábeszélni őt, hogy jöjjön el és hozza el alkotásait, ezeket a miniatűr csodákat. A mindennapi ember számára talán elképzelhetetlen, hogy ilyen apróságokkal dolgozni lehet egyáltalán, azonban ő nem csak ilyen apró csodákat készít, hanem három-négy méteres festményeket is, amelyeket legközelebb mutatunk meg a vásárlóknak”,

- mesélt az alkotóról Kálmán Erzsébet, aki azt is elárulta, hogy a tökfesztivál megszervezése során figyelnek arra, hogy minden korosztály találjon magának valami érdekességet.

tok-jo-buli-vasaruton-09
Tök jó buli Vásárúton
Fotó:  Lacza Gergely
Most a legkisebbek számára, saját nagyszülői tapasztalatomból kiindulva, a lisztezést találtuk ki. Mikor két évig vigyáztam a kisunokámra az óvoda előtt, úgy tudtam főzni, hogy ő közben lisztezett, és ez nekünk amolyan játék volt. Most már ötéves, de úgy jön ide, hogy mama, lisztezünk? De el kell mondjam, hogy igen kreatív nagymamáink vannak, újrahasznosítható tárgyakat, pléhdobozokat, befőttes üvegeket hoznak, és ilyenekből csinálunk érdekes dolgokat. Eljöttek a tanító nénik is, és ők is hoztak ötleteket. Az a szép és jó ebben az egészben, hogy ami kiállítási anyagot itt láthatunk (például a szekrény vagy a rokka), mindig szívesen kölcsönadják, de valamit már megkaptunk örökre. Persze minden évben próbálunk mindig valami újjal jelentkezni. Akinek nincs bútora, az hoz két nagy tököt vagy hagymát, ami épp megterem a kertjében. A vállalkozók is sokat segítenek. Például az egyik fiatal vállalkozó a zöldséges, tökös ételeknek az alapanyagait és a tésztát biztosította. Mivel látják, hogy jó helyre megy, így örömmel adományoznak. Nyilván a falu is sokat segít”,

- összegzett Kálmán Erzsébet.

igy-tedd-ra-tanchaz
Az Így tedd rá! táncháza
Fotó:  Lacza Gergely

A Tök jó buli egy rövid felvonulással fejeződött be, és a kinti „paraszt légváron”, azaz a szalmabálákon még sokáig viháncoltak a gyermekek, s az se számított, hogy az esős napok után nedves volt a szalma.

lovas-zsuzsanna-munkaja_
Lovas Zsuzsanna munkája
Fotó:  Lacza Gergely
a-lampas-felvonulas
Galéria
+27 kép a galériában

Kapcsolódó cikkeink

Megosztás
Címkék

Iratkozzon fel napi hírlevelünkre

A Facebook drasztikusan korlátozza híreink elérését. A hírlevelünkbe viszont nincs beleszólása, abból minden munkanapon értesülhet a nap 7 legfontosabb híréről.