Tök jó buli Vásárúton – KÉPEKKEL és VIDEÓVAL
Közkedvelt rendezvénynek számít a vásárúti tökfesztivál, hivatalos nevén a Tök jó buli, amelyre már nemcsak a község apraja-nagyja, hanem a környező települések lakói is kilátogatnak. Tegnap már a 17. tökfesztiválra került sor.
A rendezvény szervezésébe nemcsak a település önkormányzata és kulturális bizottsága kapcsolódik be, hanem a József Attila Alapiskola és Óvoda tanítói és óvó nénijei is, de a szülőktől és a község szervezeteitől, közmunkásaitól, továbbá a helyi vállalkozóktól is sok segítség érkezik.
Az esemény idén október 7-én, szombaton zajlott, s fél háromkor az első osztályos tanulók fájának ültetésével kezdődött, ami már hagyománynak számít az iskolában. Ilyenkor az elsősök műsorral készülnek, melyet követően közösen a szülőkkel és a tanítókkal elültetnek egy fát. Az iskola Facebook oldalán olvashattuk a következő pár sort még tavaly:
15 órától már a kultúrházban és környékén folytatódott a rendezvény. A gyerekek és az iskola tanulóinak alkotásaira, a madárijesztőkre a kultúrház előtti téren a Kossuth-emlékmű mellett, a kompozícióikra pedig a kultúrházban lelhettünk rá. Idén is volt kézműves foglalkozás, töklámpások faragása, melybe a gyerekek és szülők is rendszeresen bekapcsolódnak, továbbá Terülj-terülj asztalkám, amelyen a tökből készült finomságok mellett sok-sok hagyományos, falusi ételt tálalnak fel a látogatóknak.
A talpalávalót és a háttérzenét a Pántlika zenekar szolgáltatta, nélkülük elképzelhetetlen a tökfesztivál. Miközben a banda húzta a népzenét, a népi játék napja alkalmából Kálmán Szilvia óvó néni és barátai népi játékokat játszottak a gyerekkel, amelybe bevonták a szülőket is. Az Így tedd rá szakkör pár hónapja működik az óvodában, ami lényegében a magyarországi Balatoni Katalin programgazda elképzelései alapján létrejött akkreditált népi játékok néptáncmódszertani képzésein elsajátított tudásanyag játékos bemutatása a gyerekeknek, mi által az óvodások megismerhetik és elsajátíthatják a nemzeti kulturális örökségünk részét képező legismertebb népi játékokat, gyermektáncokat és népdalokat. A jó hangulatú játékos foglalkozás gyermektáncházba torkollott.
Kálmán Erzsébet, a rendezvény egyik fő szervezője elmondta, hogy minden évben készülnek valami újdonsággal vagy meglepetéssel. Idén a nagyváradi Lajtos Éva Melinda képzőművész varázslatos alkotásait állították ki. Az alkotó 2003-ban végezte el a nagyváradi egyetem textil szakát, valamint a Francisc Hubic Művészeti Iskola grafika szakát.
További újdonság volt a fűben-fában orvosság nevű sarok.
mesélte Kálmán Erzsébet.
A Tök jó buli a töklámpások kiértékelésével és felvonulással fejeződött be, de a kinti „paraszt légváron”, vagyis a szalmabálákon még sötétedéskor is jókedvűen ugrándoztak a gyerekek.