Többféleképpen támogatható a dunaradványi nemzeti emlékmű elkészítése
A Csemadok dunaradványi alapszervezete egy, a magyarság dicső múltját idéző emlékművet akar felállítatni a Duna-parton, ahol majd a családok apraja-nagyja méltóképpen tiszteleghet jeles elődeink helytállása, tettei előtt. Mivel a nagy álma megvalósításához már „csak“ a pénzeszközök hiányoznak, ezért a szükséges összeget többféle úton-módon igyekszik megszerezni. A Tóth Tibor színművész, a Komáromi Jókai Színház ex-igazgatója által ötödik éve működtetett The Art művészeti ügynökség a Pozsonyi Színművészeti Egyetem hallgatóival együtt a január 13-án 15 órától a helyi kultúrházban bemutatandó sikerdarabja, Yasmina Reza Művészet című vígjátéka teljes bevételét ajánlotta fel e célra.

„A Csemadok-alapszervezetünk a kultúrház közelében, a Duna-parton mindenképpen szeretne egy olyan emlékművet állítatni, ahol majd a nemzeti ünnepeinket méltóképpen megtarthatjuk, s elhelyezthetjük az emlékezés és hála koszorúit. Dunaradványon már kopjafák emlékeztetnek a szomszédos Virt temetőjében örök álmát alvó Baróti Szabó Dávid költő, nyelvújító, jezsuita pap és tanár áldásos munkásságára, továbbá a Hídverő-községek közös tevékenységére, valamint korábban a II. világháború hőseinek emeltek emlékművet. Egy olyan nemzeti emlékmű azonban hiányzik, ahol többek között a Magyar Szövetség képviselőivel és az általunk működtetett MAGOK diákszínjátszó csoport tagjaival együtt március 15-én, augusztus 20-án, október 6-án összejöhetünk, koszorúzhatunk, mécseseket gyújthatunk. Ekképp is erősítve a helyi lakosság magyarságtudatát“ – indokolta a szándékukat Varga Katalin, helyi Csemadok-elnök.
Hozzátette: természetesen, e jeles napokon eddig is tartottak megemlékezéseket a kultúrházban és/vagy az alapiskolában, de a szabadtéri ünnepségeknek eleve más a hangulatuk. Azt is elárulta, hogy ha meglesz az elegendő pénz, akkor majd az e téren is tapasztalatokkal rendelkező dunamocsi kőfaragót, Szalay Gézát kérik fel a híres süttői márványba álmodott emlékmű elkészítésére.
„Örvendetes, hogy a családjával a községünkben élő Tóth Tibor, volt színházigazgató már tavaly is e közös ügyünk mellé állt. Annak támogatása céljából tavasszal A Komámasszony, hol a stukker? című vígjátékot mutatták be a legfeljebb százhúsz nézőnek helyet adó, dunaradványinál nagyobb befogadóképességű, marcelházi kultúrházban, annak teljes bevételét felajánlva a Csemadok-alapszervezetünknek. Január 13-án, szombaton pedig a 15 órakor kezdődő újabb előadásuk, a Művészet című vígjátékuk bevételét kívánják átadni nekünk. Belépőjegyeket 7 euróért már elővételben isn árusítunk, s azok a helyszínen is kaphatók lesznek. Több környező faluból is érkeznek hozzánk érdeklődők“ – mondta el a főszervező.
Hozzáfűzte: tetszőleges összegekért téglajegyek is kaphatók, s a Csemadok e számlaszámára is küldhetők pénzadományok, amelyeket előre is hálásan köszönnek: SK54 6500 0000 0000 2057 4925.
„Attól függően választjuk majd ki az emlékmű alapanyagát, hogy mennyi pénzt sikerül összegyűjteni, de reméljük, hogy nem kell majd lemondanunk a mutatós süttői márványról. Az mindenképpen időtálló anyagból készül, hiszen jeles költőnk, Wass Albert Üzenet haza című versében is hangsúlyozza: A víz szalad, a kő marad, a kő marad... Mindegy, hogy az idén, vagy jövőre, de mindenképpen szép, maradandó emlékművel szeretnénk gazdagítani Dunaradványt és annak lakosságát“ – fogalmazott végül Varga Katalin, a jelenleg mintegy 90 tagú Csemadok-alapszervezet elnöke.
Aki részleteket szeretne megtudni a szombati produkcióról, az olvassa el a tavalyi sikeres bemutatóról megjelent cikkünket.