2024. június 24., 15:17

Thaly Kálmán sírkertje: Pozsony – evangélikus temető

A Kecske-kapui evangélikus temető kerítése mellett, a Jeszenák sírbolt közelében találjuk Thaly Kálmán sírját.

pozsony
Galéria
+1 kép a galériában
Fotó: Görföl Jenő

A 20. század a kuruc kori költészet plagizátoraként tartotta számon a politikus, tudós Thalyt, az említett időszak költészetét utánzó néhány költeménye miatt. Tény, hogy a kor túlzott tisztelete túlzásokra ragadtatta Thalyt, személyét tehát inkább egyéb jeles cselekedetei miatt  kell(ene) tisztelnünk.

A politikában a függetlenségi eszmék híveként hosszú időn át volt a Függetlenségi Párt tiszteleti elnöke. Ma már kevesen tudják, de az ő indítványára határozta el a képviselőház, hogy az ezredév emlékére az ország hét pontján – köztük Dévényben és a Zoboron – emlékművet állíttat. Ezek kijelölésével és felállításával mint kormánybiztost, Thaly Kálmánt bízták meg. Az ezredéves országos kiállítás történelmi csoportjának egyik rendezője és alelnöke volt, amely a kiállításon aranyérmet kapott. A millenium alkalmából a kolozsvári egyetem a bölcseleti kar díszdoktorává választotta.

Thaly tiszteletbeli tagja lett a Komárom vármegyei Múzeum Egyesületnek. Pozsonyi lakosként évekig volt a Toldy Körelnöke. Ferenc József 1901. február 18-án a Szenti István Rend lovagkeresztjével tüntette ki az 1900. évi párizsi világkiállításon szerzett érdemei elismeréseként.

Tiszteletet érdemel azért is, hogy ő hozta haza és kísérte Kassára Rákóczi hamvait.

1909. szeptember 26-án hunyt el régi barátja, Polyák Béla birtokán.

Érdekességként talán érdemes megemlíteni, hogy a Klapka-induló szövegét később Thaly Kálmán írta.

Megjelent a Magyar7 2024/25. számában.

thaly
Galéria
+1 kép a galériában
Megosztás
Címkék

Iratkozzon fel napi hírlevelünkre

A Facebook drasztikusan korlátozza híreink elérését. A hírlevelünkbe viszont nincs beleszólása, abból minden munkanapon értesülhet a nap 7 legfontosabb híréről.