2020. február 6., 19:53

Testületi döntés személyeskedő vita után: Komárom város saját szolgáltató céget hoz létre

A komáromi képviselőtestület csütörtökön 13 igennel megszavazta a városi fenntartású szolgáltató cég megalapításáról szóló határozati javaslatot.

Fotó: Ethey Katz

Az időnként egymás sértegetéséig fajuló, parázs vita során az is többször elhangzott:

hiányzik az alaposan átgondolt és kidolgozott üzleti terv, s az elvégzendő szolgáltatások árának, illetve a majdani bérköltségeknek a nagyságát is homály fedi. Ráadásul a munkát jelenleg végző külsős cégek és a város által korábban megkötött keretszerződések még érvényesek.

A Keszegh Béla polgármester köré tömörülő, és többségben levő független képviselők a részvénytársaság létrehozásával kapcsolatos szándéknyilatkozatot még tavaly novemberben jóváhagyták. Andruskó Imre városatya akkor elárulta: érzése szerint a cégalapítást az indokolja, hogy

a barátoknak kell pozíciókat biztosítani“.

Egyébként is a nulláról induló cég számára gépeket, eszközöket, járműveket kellene vásárolni. Az e célra szánt összeg, ahogy a bérköltség nagyságát, illetve a majdani alkalmazottak létszámát azonban a képviselők nem ismerik, holott azok függvényében kellene módosítani a városi költségvetést.

A polgármester azonban ahogy korábban, most is azzal érvelt, hogy a Városüzemeltetési Főosztályuk éves költségvetése hozzávetőleg 2,7 millió euró, ám ezen összegnek csupán 1,23 százalékával rendelkezhet, míg a maradék 98,77 százalékkal a külsős cégek diszponálnak.

Ekképp a haszon a magáncégeket gazdagítja. Hozzátette: a városi szolgáltató cégek működése kapcsán országszerte, például Párkányban is sok jó példát említhet, s annak tevékenységével a város jelentős pénzt takaríthatna meg. Úgy látja, hogy a lakosok és a képviselők is elégedetlenek a szolgáltatások jelenlegi színvonalával. Stratégiai váltásra van tehát szükség! Végre majd rálátásuk lehet az árakra és egyéb részletekre, miközben saját bevételt is produkálhatnak.

Azt is megtudtuk: a cégvezetőket a jövőben nyilvános versenytárgyalás során akarják kiválasztani.

Mivel azonban konkrét nevek nélkül nem lehet részvénytársaságot létrehozni, ezért Keszegh javasolta, hogy a megalapítandó cég élén ideiglenesen háromtagú jelképes elnökség: Marián Šulák mérnök, a Városi Hivatal kommunális osztályának jelenlegi vezetője, valamint Sólymos János - a kommunális szolgáltatások részlegének vezetője és Bohumir Kóňa mérnök, a gazdasági és pénzügyi osztály vezetője álljon. A háromtagú felügyelő tanácsba pedig a következő képviselőket javasolta: Less Károlyt, Molnár Mariant és Anton Mareket, miközben a tervezett díjazásukat nem konkretizálták.

„E képviselőkön keresztül végre rálátásunk lehetne a szolgáltatásokkal kapcsolatos árakra és egyéb részletekre“- szögezte le a polgármester.

Andruskó szerint azonban az átmeneti cégvezetésbe sem szabadna hivatali dolgozókat beültetni.

Csintalan Miklós városi főellenőr arra hívta fel a figyelmet, hogy mivel a külső cégekkel korábban megkötött keretszerződések még érvényesek, ezért

nem lenne összhangban a közbeszerzési törvénnyel az a lépés, ha az általuk végzendő munkát a szerződések lejárta előtt az új városi céggel végeztetnék el.

A polgármester erre azt válaszolta, hogy több szolgáltatást keretszerződés nélkül végeztetnek a külsősökkel, míg a szerződés által biztosított munkálatok bizonyos részét folyamatosan, 2-2,5 év alatt venné át a városi cég.

Bauer Ildikó képviselő is hiányolta, hogy az előkészített anyagban nincsenek konkrét számok

- mennyiben kerülnek a szolgáltatások, hány évre és hány fővel tervezik a cég működtetését..., ezért az önkormányzat meggondolatlanul menne bele a cégalapításba, ha azt megszavazná. Feltette a kérdést, hogy ha a város nem volt elégedett a külső cégek nyújtotta munkával, akkor miért fizette ki az azokért benyújtott számlákat. Továbbá szintén hangsúlyozta, hogy e cégek szerződései 2023. február 27-ig érvényesek.

Sebő Zsolt városatya azt is megkérdezte, hogy vajon meddig marad majd városi többségi tulajdonban a tervezett cég, illetve az a későbbiekben eladható lesz-e. Keszegh Béla válasza szerint önkormányzati döntéssel akár a Városházát is el lehet adni, de felesleges ezzel riogatni a polgárokat.

A képviselő másik kérdése nyomán az is kiderült, hogy ha esetleg két éven át nem is lesz rentábilis a cég, akkor sem kell szigorú intézkedéseket foganatosítani, mert azok léte csak a járulékos szervezetek esetében követelmény, ami a részvénytársaságokra nem vonatkozik.

Tárnok Magda képviselő azt kérte, hogy ha megalakul a cég, akkor az alapító okiratába egyebek mellett az a kitétel is kerüljön be, hogy a pénzügyi döntések csak önkormányzati jóváhagyásával születhessenek meg.

Ondrej Gajdáč alpolgármester Bende István és Horváth Attila képviselővel együtt pártolta a cégalapítást, ami ugyan mindig kockázatokkal jár, de csak idővel bizonyosodhat be, hogy egy cég mennyire életképes.

Végül a képviselők 13 igennel megszavazták a városi fenntartású szolgáltató cég megalapításáról szóló határozati javaslatot, 14 szavazattal pedig Less Károly javaslatát, miszerint a felügyelő bizottság legalább havonta ülésezzen.
Megosztás
Címkék

Iratkozzon fel napi hírlevelünkre

A Facebook drasztikusan korlátozza híreink elérését. A hírlevelünkbe viszont nincs beleszólása, abból minden munkanapon értesülhet a nap 7 legfontosabb híréről.