Tchoukball-láz Csallóközcsütörtökben
A Csepel-Szigeti Fogyatékosok Sportegyesülete (CSEFOSZ) és a nagypakai GRACE egészségkárosultak és mozgáskorlátozottak egyesületének közvetítésével Szlovákiában először a csallóközcsütörtöki alapiskolában nyílt lehetőség tchoukball mérkőzések lebonyolítására.

Ezt a svájci eredetű labdajátékot már több mint ötven esztendeje játsszák, azonban tájainkon még csak most van felfutóban. A Magyarországon már népszerűbb, de Szlovákiában lényegében teljesen ismeretlen sportág az erőszakmentességre épít, és inkluzív, azaz a mozgáskorlátozottak számára kialakított változata is létezik. A sport leginkább a kézilabdára hasonlít, de a röplabda és a fallabda elemei is megtalálhatók benne. A „kapuk” nagyjából akkorák, mint a floorball esetében, a döntött panelek felületére rugalmas hálót feszítettek, amelyről visszapattan a labda. A cél, a dobó úgy találja el a hálót, hogy a másik csapat ne tudja azt elkapni, miközben a labdának a pályán belül, de a kaput övező sávon kívül kell lepattannia, ráadásul mindegy, hogy egy adott csapat melyik kaput veszi célba.
Kunos Anita, a Tchoukball Hungary Sport Egyesület elnöke képviseli Magyarországon a sportágat, és ő volt az, aki a játékot 2016-ban „bevezette” és meghonosította Magyarországon.
Akkor az a kényszer sem lenne, hogy Nyugat-Európába járjunk ki, hanem egymás között, magunk között ezt meg tudnánk oldani. A másik fontos tényező pedig az, hogy Szlovákiában még ismeretlen sportágról van szó, és a nemzetközi szövetségnek szüksége van újabb tagokra. A sportág terjesztésében az is fontos szerepet játszik, hogy az eszközöket hogyan tudjuk az adott iskolákba, vagy intézményekhez eljuttatni. Támogatók nélkül ez nehézkes, ezért is köszönöm az Athlészisz Alapítványnak és kuratóriumi elnökének, Lukácsi Tamásnak, hogy ebben segítségünkre vannak.
Medvegy Judit, a CSEFOSZ elnöke tavaly szeptemberben került közelebbi kapcsolatba a tchoukballal, amikor a Decathlon cég Magyarországon egy sportnapot szervezett.
– Ezen az eseményen mi tenisszel voltunk jelen, és akkor néztem meg a tchoukballt, ami számomra teljesen új sportág volt. Igazából Kunos Anita szólított meg, mert hallotta, hogy érdeklődöm, természetesen sokat beszélgettünk, körbejártuk, hogy milyen lehetőségek rejlenek a sportban, és most itt vagyunk. Márciusban Anitával egy bemutatót is tartottunk a Felvidéken a tchoukballal, mert már akkor megvoltak a távlati terveink, és tudtuk, hogy komolyan szeretnénk vele foglalkozni. Most azon dolgozunk, hogy összerakjuk ennek az adaptált változatát, amit nemcsak kerekesszékesek, de más fogyatékkal élők is tudnak majd játszani – mesélte a CSEFOSZ elnöke.
Az Athlészisz Alapítvány teljes összeggel támogatta a sporteszközök átadását, mondta Lukácsi Tamás az alapítvány elnöke.
– A kollégám nagy örömmel mesélte, milyen érdekes és jó ez a tchoukball, és nekünk ebbe, illetve a terjesztésébe mindenképpen be kellene szállnunk, hogy minél több helyre eljusson, mert véleménye szerint a fogyatékkal élő embereknek ez egy kiváló lehetőség. Az tetszett meg különösen, hogy ezzel a sporttal nagyon könnyen lehet alkalmazkodni a helyi adottságokhoz. Természetesen van egy hivatalosan meghatározott pályaméret, de edzéseket lehet sokkal kisebb helyen is tartani. Ez fontos, mert nagyobb sportcsarnok vagy tornaterem kevés iskolában van, nekünk pedig az a feladatunk és célunk, hogy minél több helyre eljuttassuk a mozgás lehetőségét.
A tchoukball megjelenése Csallóközcsütörtökben újabb lépés a fejlődés, a színesebb közösségi élet felé.
Az átadás végén az alapiskola igazgatója, Hajtman Béla és a CSEFOSZ elnöke együttműködési szerződést írt alá sportjátékok megszervezésére. Ez érinti mind az ép, mind a fogyatékkal élő embereket, illetve a hátrányos helyzetű gyerekeket is.
– Sport- és kulturális programok, illetve nyári táborok közös szervezését tervezzük. A rendszeres mozgás népszerűsítése mellett célunk az utánpótlás nevelése, a fogyatékkal élők hazai és nemzetközi versenyekre történő felkészítése, továbbá közös integrált párosok kialakítása – mondta Hajtman Béla, a csallóközcsütörtöki alapiskola igazgatója.
A sportág legfontosabb szabályait Kunos Anita ismertette a tanulókkal közvetlenül a megnyitó után. A rövid instrukciót követően aztán indulhatott is a bemutató játék. A kezdeti bizonytalanságok után a csapatok tagjai hamar megértették, hogy az eredményesség érdekében itt bizony nincs helye a toporgásnak, villámgyors döntéseket kell hozni, ugyanis a tchoukball hihetetlenül pörgős játék, amely már a bemutató alkalmával sok tanuló érdeklődését felkeltette. Mierlut Sebastian számára például azért nagyon szimpatikus, mert igazi csapatmunkára van szükség ahhoz, hogy eredményt érjenek el, ugyanis itt mindenkinek mozgásban kell lenni. Ugyanezt hangsúlyozta Mogrovics Dominika is.
– Azért tetszik a tchoukball, mert két kapura is támadhatok és sokat kell futni, amit amúgy is nagyon szeretek – tette hozzá Vrábel Patrik. Bartal Emese személyében pedig olyan pedagógust sikerült találni, aki a jövőben aktívan foglalkozik a gyerekekkel.
