2025. július 14., 16:42

Tartalmas együttlét az összetartozás jegyében

Június 24-e és 29-e között látta vendégül a ráti Szent Mihály Gyermekotthon lakóit és nevelőszülőit a pozsonyi magyar katolikus közösség azzal a céllal, hogy az egy nagy családként átélt közös napok a kárpátaljai és felvidéki magyarok összetartozását erősítsék. A közös programok, az ismerkedés, a közösségépítés és mindennemű egyéb támogatás ugyanis különösen nagy jelentőséggel bír a vendégek számára ebben a nehéz élethelyzetükben. 

rát
Fotó: Gál Janka

Amint azt Molnár Tamás atyától, a pozsonyi magyar katolikus hívek lelkipásztorától megtudtuk, a kezdeményezés még a múlt esztendő adventjében gyökerezik, amikor a közösség karácsonyi ajándékokat készített a tőlük szegényebbeknek, rászorulóknak.

– Főleg a háborús helyzet miatt szerettünk volna jobban odafigyelni a kárpátaljai testvéreinkre, így jött az ötlet, hogy keressünk ott egy gyermekotthont. 

Hit – család – élet 

A gyermekotthon lakói a falu iskolájának hittanos és más felekezetű gyerekeivel közösen egy karácsonyi műsort adtak elő, s ennek a végén kapták meg a pozsonyi magyar katolikus hívek ajándékcsomagjait, amit a közösség önkéntesei vittek el nekik. Tőlük aztán a pozsonyi hívek nagyon sok jót hallottak a gyermekotthonról. 

A szentisén
A szentisén
Fotó:  Gál Janka
Január végén aztán személyesen is meglátogattam a gyermekotthont, s látva az ottani gyerekek örömét és nyitottságát, született meg a gondolat, hogy vendégül lássuk őket nálunk, egy kicsit kiragadjuk őket az otthoni feszült helyzetből. Bár ott nincs háború, de vannak menekültek, s a gyerekek napi szinten érzik a háború súlyát, félelmét"

– tette hozzá az atya. 

S az elképzelést tettek követték. A rátiak öröme annál is nagyobb volt, hogy ilyen közös kiránduláson eddig még nem vettek részt. A gyerekek négy nagy családra osztva, négy házban – a sárga, piros, zöld és kék házban – nevelkednek a nevelőszülők saját gyerekeivel együtt. Végül harmincegyen tudtak részt venni a pozsonyi látogatáson, az alapító Bíró Máriával együtt, aki annak idején az azóta már elhunyt férjével, Árpáddal együtt hozta létre a gyermekotthont az akkori munkácsi megyéspüspök, Majnek Antal kezdeményezésére.

Gazdag program várta a rátiakat

A ráti gyerekeket és nevelőszüleiket gazdag program várta a Felvidéken, amit majd egytucatnyi lelkes önkéntesből – kicsikből és nagyokból – álló csapat szervezett és valósított meg. 

– A helyi közösségből sokan segítettek, kialakult egy szervezői stáb, és még többen a széles környékről támogatói lettek a rátiak hatnapos ittlétének. A szervezés megkezdésekor magasra tettük a lécet, elkülönített forrásunk nem volt erre a célra, de a magánszemélyek és vállalkozók adakozásának köszönhetően sikerült mindent megvalósítanunk, amit elterveztünk – mondta Tamás atya. 

Az első nap az ismerkedésé volt, másnap a Duna utcai magyar iskolában egy sportnapon vettek részt a gyerekek, a felnőttek pedig a Mélyúti Mária-barlanghoz zarándokoltak el egy rövid közös imára a békéért, a gyermekotthonért és a rájuk bízott gyermekekért. 

A pozsonyi magyar nagykövetségen volt a közös ebéd. 

– A gyermekotthon egykori önkéntese, a Kicsi Hangból és a For You énekegyüttesből ismert Lantos Borbély Katalin is eljött ide, csodás énekeivel komoly meglepetést szerezve Bíró Máriának. 

Csütörtökön egész napos ausztriai kiránduláson vettek részt, pénteken pedig csallóközi napot tartottak; jártak Bősön, Somorján és megmártóztak a dunaszerdahelyi termálfürdő medencéiben. 

– Azt, hogy a háború mennyire rányomja a bélyegét a gyerekek mindennapjaira, a pozsonyi állatkertben történt eset is bizonyítja. Miközben a vezetőnk arról beszélt, hogy az oroszlán már 21 éves, ami igazán magas kor egy oroszlán esetében, az egyik kisfiú teljesen őszinte rácsodálkozással megszólalt: „Hadköteles és nem vitték el a háborúba?” – mesélte Tamás atya. 

Szombaton még a Csemadok-székházba is ellátogattak, ahol az összetartozás jegyében megvalósult kulturális délutánon a kárpátaljai gyerekek és a Duna utcai magyar iskola diákjai is felléptek, majd Jakubecz Márta író tartott mesekönyv-bemutatót, végül pedig a pozsonyi Liszt Intézetből Somogyi Zsuzsanna adott elő Lázár Ervintől egy mesét papírszínház formájában. 

Vasárnap délelőtt ifjúsági misén vettek részt a gyerekek a pozsonyi ferencesek templomában.

ráti
Fotó:  Gál Janka

– A mise végén átadtuk az ajándékainkat: rózsafüzért a jubileumi szentév logójával, amelynek az az érdekessége, hogy olyan színűek a gyöngyei, amilyen színű a gyermekotthon négy háza. Az ajándékok közt volt még A béke imakönyve című új kiadvány is, azzal az ígérettel, hogy mi is imádkozunk a békéért Kárpátalján és egy piros-fehér-zöld színű gyertya is. És ekkor adtuk át azt az összeget is, amit az oda újonnan bekötözött család kisbuszára gyűjtöttünk – fűzte hozzá Tamás atya. Az adományozóknak köszönhetően sok egyéb hasznos dolog is összegyűlt, amivel a nevelőszülők egész évben gazdálkodhatnak.

– Nem az a célunk, hogy csak ezt az egy hetet tegyük számukra szebbé, hanem a keresztény felebaráti szeretet jegyében valóban hosszú távon segítsünk nekik – fogalmazott az atya. A tábor vasárnap délután a Medikus-kertben piknikkel zárult, amelyen részt vett Novota János, a DAC egykori kapusa is, aki egy sportfoglalkozást is tartott a focikedvelő gyerekeknek, és egy dedikált focilabdát is ajándékozott a nevelőcsaládoknak.

ráti gyerekek
Fotó:  Gál Janka

– Jól érzem magam, azért is mert itt lehet barátkozni – mondta a tízéves Vova. Bíró Mária, a ráti Szent Mihály Gyermekotthon vezetője is pozitívan értékelte a látogatást.

Szerettük volna a gyerekek életéből kizárni a háborút, de nem lehetett. Ebben az internetes világban a gyerekek mindent látnak és tudnak. Ezek a gyerekek a legeslegjobban a szeretetre vágynak, amit itt megkaptak ideérkezésünk első percétől fogva. Hozzánk árva gyerekek vagy olyan gyerekek kerülnek, akiknek a szüleit véglegesen megfosztottak szülői jogaik gyakorlásától, s nekünk az a feladatunk, hogy egészséges felnőtteket neveljünk belőlük, ami nem könnyű feladat, főleg a jelenlegi helyzetben"

– fűzte hozzá Bíró Mária.

A Pozsonyi Magyar Katolikus Közösség ebben az esetben is jól együttműködött a pozsonyi magyar nagykövetséggel és a Liszt Intézettel, a Duna utcai magyar iskolával, a Csemadokkal és mindazokkal, akik az együttműködésre nyitottak voltak. 

– A szervezés és a programok megvalósítása összekovácsolta a csapatunkat, mindenki tudta a dolgát. Isteni csodának is mondhatnám a sok ember jószándékú összefogását – mondta Tamás atya, hozzáfűzve, a tábort egyhetes önkéntes munka követi majd kint, Kárpátalján.

Megjelent a Magyar7 2025/27.számában.

Megosztás