2022. július 11., 18:37

Szobraink sorsa közösségünk sorsa

Nagy érdeklődés mellett tartották meg Orosz Örs: Szoborsorsaink címmel megjelent könyvének ősbemutatóját Rimaszombatban. A kötetről, illetve az értékmentésről is szólt a szerző, és azt is megtudtuk, hogy milyen fázisban van két, több mint száz éve ledöntött magyar emlékmű köztéri kihelyezése.

 

2022-06-28 Könyvbemutató, Orosz Örs, Szoborsorsaink, Rimaszombat
Fotó: Fábián Gergely

Van egy sajátos kötődése a gömöri régióhoz, amelyet a második hazájának tekint, kezdte mondandóját a Sine Metu Polgári Társulás elnöke, a Gombaszögi Nyári Tábor fő szervezője.

Édesapja révén jászói származású, ezért már gimnazista korától gyakran megfordult a vidéken, többször részt vett a Honismereti Kerékpártúrán, amelynek mintájára saját biciklitúrát indított barátaival. A geográfiai érdeklődés tehát adott volt, ennek köszönhetően húszéves korára az 540 magyarlakta felvidéki település szinte mindegyikét meglátogatta.
2022-06-28 Könyvbemutató, Orosz Örs, Szoborsorsaink, Rimaszombat
Fotó:  Fábián Gergely

A szimbólumsorsokkal prágai egyetemi évei alatt kezdett el foglalkozni. Csehországban ekkortájt kezdődött meg a szudétanémet múlt feldolgozása, a szembenézés a kitelepítésekkel és a tömeggyilkosságokkal, s bízott benne, hogy valami hasonló történhet a felvidéki magyarság vonatkozásában is, mert itt is rengeteg az elvarratlan történet. A Sine Metu Polgári Társulás tagjaival eldöntötték, hogy a nyári tábor szezonális szervezésén túl évközben elkezdik az értékmentő munkát. Első volt a sorban Tompa Mihály feketehegyi mellszobrának újraalkotása és felállítása a reformáció 500. évfordulója alkalmából. Ezt követte a kassai honvédszoborcsoport egyetlen ismert darabjának megtalálása, kiásása és kiállítása, illetve a selmecbányai honvédszobor talapzatának újraállítása Gombaszögön Trianon századik évfordulóján. Ezekről részletesebben is olvashatunk a könyvben, de lássuk, még mit tartalmaz a vaskos, több mint négyszáz oldalas kiadvány. 

Húsz év gyűjtése

Húsz éve kezdte el rendszeresen gyűjteni a korabeli képeslapokat, a lerombolt emlékművek és szobrok tematikáját kutatni. A monográfiában közel száz köztéri szobor, dombormű, emléktábla és további emlékjel története olvasható mintegy ezer fényképpel illusztrálva. Az összeállítás meglehetősen szubjektív, tematikailag viszont négy különálló fejezetre osztható.

2022-06-28 Könyvbemutató, Orosz Örs, Szoborsorsaink, Rimaszombat
Fotó:  Fábián Gergely
Az első fejezet a felvidéki milleneumi emlékművekkel foglalkozik. Ezek kormányzati határozatra, központi kezdeményezésre, állami költségvetésből létesültek, 1896 előtt. A hét vezér tiszteletére hét reprezentatív milleneumi emlékművet építettek a történelmi Magyarország területén.

Ezek közül kettő, a dévényi és a nyitrai, az Árpád vezérnek és Huba vezérnek dedikált emlékmű volt a Felvidéken, amelyek történetéről és ledöntéséről is sok érdekességet megtudhatunk a könyvből. Ebben a részben olvashatunk az Egenhoffer Teréz hegymászónő által készíttetett csaknem másfél mázsás emléktábláról, amelyet egy 35 főből álló hegymászócsapat cipelt fel a Gerlachfalvi-csúcsra (amelyet éppen a milleniumot követően neveztek át Ferenc József-csúcsra), de itt olvashatunk a mecenzéfi német nyelvű emlékműről is. 

2022-06-28 Könyvbemutató, Orosz Örs, Szoborsorsaink, Rimaszombat
Fotó:  Fábián Gergely

A második fejezet a szabadságharcok emlékjeleit veszi sorra. Ide tartozik a legtöbb szócikk, ez a könyv legterjedelmesebb része. A magyar szuverenitásért folytatott küzdelem emlékei találhatók meg benne a branyiszkói csatától Rákóczi Ferenc zólyomi szobráig, de ide kerültek a Petőfi-emlékek is, csakúgy, mint Tompa Mihály és Jókai Mór emlékezete. 

A harmadik fejezetben az uralkodók emlékművei találhatók. Ez a Felvidék esetében Mária Terézia és Erzsébet királyné (Sissi) alakjára korlátozódik. A Fadrusz János által alkotott Mária Terézia-szoborcsoport történetét bemutató alfejezet az egyik legszínesebb szócikk. Csaknem 90 történelmi fotót és képet tartalmaz, köztük több olyat, amely nem szerepelt még nyomtatásban. 
2022-06-28 Könyvbemutató, Orosz Örs, Szoborsorsaink, Rimaszombat
Fotó:  Fábián Gergely

Az utolsó, negyedik fejezet az egyéb magyar vonatkozású emlékeket vonultatja fel, amelyek közé főként a magyar turisztikai desztinációk és a fürdőhelyek emlékei kerültek be. A nyilvánosság számára talán ezek a legkevésbé ismertek (mint például Hajts Béla latin nyelvű bronz emléktáblája, amely a Szlovák Paradicsomban található). Függelékként pedig két gömöri falu bronzszobra tárul elénk az utolsó oldalakon: az egyik Pósa Lajos nemesradnóti emlékműve, a másik pedig Mátyás király sajógömöri szobra. 

Közös szimbólumteremtés

A könyvet bemutató közönségtalálkozón szó volt a 2020-ban felfedezett roskoványi honvédemlékmű sorsáról is. Az 1848–49-es szabadságharc leverése után alig másfél évvel, a legnagyobb abszolutista elnyomás közepette felállított koszorúzott csonka oszlopot a cseh-szlovák impériumváltás során döntötték le, majd a helyiek betemették.

102 éven át rejtőzött a föld mélyén, mígnem Orosz Örsék megtalálták. Jelenleg is zajlik a restaurálása Éliás Ádám szobrászművész jóvoltából, és sikerült azt is elérni, hogy az emlékművet az eredeti helyén állíthatják újra a helyi önkormányzat beleegyezésével. 
2022-06-28 Könyvbemutató, Orosz Örs, Szoborsorsaink, Rimaszombat
Fotó:  Fábián Gergely

Hasonlóan hányatott sorsa volt a lőcsei honvédszobornak is, melynek darabjai 98 éven át feküdtek a Szepesi Múzeum raktárában. Ma már ott tartunk, hogy a gombaszögi Bebek-kempingben ékeskedik az újraöntött szobor, Lőcsén pedig könyvet és kiállítást is szenteltek a szobordöntésnek, valamint három telekjavaslat érkezett a várostól a Honvédemlékmű újbóli felállítására. 

Orosz ezek példáján rámutatott arra, hogy beindult egyfajta változás a társadalomban, s így megtörténhet bizonyos fokú rehabilitáció, ami harminc éve még elképzelhetetlen volt.

Szerinte az egymás tisztelete és a megbékélés felé vezető utat jelzi, hogy már nemcsak a régi problémák megoldására van fogadókészség a szlovákság körében, hanem közösen vagyunk képesek régi-új szimbólumokat teremteni.

A rimaszombati könyvbemutató a Pósa Lajos Társaság szervezésében valósult meg, s a könyvet azóta már a miskolci Felvidék Házban is bemutatták. A könyv Orosz Örs, a Méry Ratio Kiadó, valamint a Kisebbségekért – Pro Minoritate Alapítvány gondozásában jelent meg.

Videó:  Majoros Jácint

Megjelent a MAGYAR7 hetilap 27. számában. 

Megosztás
Címkék

Iratkozzon fel napi hírlevelünkre

A Facebook drasztikusan korlátozza híreink elérését. A hírlevelünkbe viszont nincs beleszólása, abból minden munkanapon értesülhet a nap 7 legfontosabb híréről.