2023. március 14., 19:14

Speciális laboratóriumi módszerekkel kivizsgáltatható a bélférgesség

Sokan talán nem is tudatosítják, hogy az emberi test sokféle mikroorganizmus élőhelye. Nos, azok közé tartoznak a paraziták is, amelyekkel az emberek 90 százaléka már legalább egyszer az életében szembesült. Különösen veszélyesek a bélrendszerben élősködők, amelyek a gazdatestet – annak nemére, életkorára való tekintet nélkül – fontos tápanyagoktól fosztják meg, s így könnyen az alultápláltságát idézhetik elő.

  Speciális laboratóriumi módszerekkel kivizsgáltatható a bélférgesség
Orvosi beutalóval és önköltséges módon is kivizsgáltatható
Fotó: Agel SK Rt.

Már régen megdöntött mítosznak számít az állítás, hogy a bélférgek csak azoknak az embereknek a szervezetében lakoznak, akik nem törődnek a személyes higiéniájukkal! Ugyanis a hívatlan vendégek akár a helytelenül megmosott vagy hőkezelt élelmiszerekből, valamint a háziállataink révén is beférkőzhetnek a testünkbe.

E tekintetben a legveszélyeztetebb csoportnak a gyerekek számítanak, akik a világot úgy fedezik fel maguknak, hogy közben bármit szívesen megkóstolgatnak. Továbbá a kertészkedők, akik gyakran érintkeznek a paraziták lárváit tartalmazó talajjal. Felettébb résen kellene lenniük az egzotikus országokba szívesen utazgatóknak is, akik külföldről a beleikben megbúvó, nemkívánatos útitársakkal térhetnek haza.

„A bélférgességre a következő tünetek hívhatják fel a figyelmünket: hasi nyomásérzékenység és fájdalom, étvágytalanság, székletürítési problémák – hasmenés vagy szorulás a parazitafajtától függően. Előrehaladott stádiumban esetenként akár tápanayag-felszívódási zavarokra is sor kerülhet, ami főleg a legyengült iummunrendszerrel bíró személyekre, az idősekre és a gyerekekre nézve lehet veszélyes“ – magyarázta az AGELLAB laboratóriumi psztályának igazgatója, Elena Gaboňová mérnök.

  Speciális laboratóriumi módszerekkel kivizsgáltatható a bélférgesség
Közvetlen és közvetett módon is ki tudják mutatni a paraziták jelenlétét
Fotó:  Agel SK Rt.

A bélférgek az emésztési zavarokon kívül további bonyodalmakat is okozhatnak. Például: a legyengült immunitás, a májproblémák, a testsúly csökkenése, az elhúzódó alvászavar és megannyi bőrbetegség is azok jelenlétével magyarázható. A bélférgesség további tünetei: a testsúly csökkenése, a hányinger és hányás, a csalánkiütés és a vérszegénység, valamint a teljesítőképesség csökkenése.

Bélféregből többféle is van, néhány fajta képes még a véráramba is bejutni, illetve vérzést idéz elő a bélben, aminek következménye a folyamatos kis mennyiségű vérvesztés miatt kialakuló vérszegénység. A lárvák, mint az emberi szervezet számára idegen testek, az érintett szervekben gyulladásos gócokat hoznak létre. A paraziták puszta jelenlétükkel a belek, az epevezeték vagy a nyirokerek elzáródását okozhatják.

Tájainkon leggyakrabban orsó-, horog- és galandférgekkel, valamint kutya hengeresféreggel kerülhetünk kapcsolatba, s azok jelenléte az emberi szervezetben kimutatható speciális laboratóriumi kivizsgálással.

A laboratóriumainkban közvetlen és közvetett módon is ki tudjuk mutatni a paraziták jelenlétét. A közvetlen mód a preparátumok mikroszkópos kivizsgálását vagy a parazitákban levő nukleinsavak molekuláris szintű bizonyítását ún. PCR módszerrel jelenti. A portfóliónkban megtalálható több parazitafajta érdekes multiplex PCR kivizsgálása.

A közvetett bizonyítékot pedig az IgG/IgM speciális ellenanyagok kivizsgálásával juthatunk, ami parazita gyanúja esetén orvosi beutalóval is elvégeztethető, anélkül pedig önköltséges módszer, vagyis a teljes árát a páciens fizeti meg. Ha beigazolódik a parazita léte, akkor az eredményről haladéktalanul egyeztetni kell az illetékes orvossal“ – tette hozzá Gaboňová mérnök.

  Speciális laboratóriumi módszerekkel kivizsgáltatható a bélférgesség
A kivizsgálás után az orvos elrendeli a szükséges gyógymódot...
Fotó:  Agel SK Rt.

Azt követően az orvos elrendeli a szükséges gyógymódot, aminek köszönhetően a gazdatest megszabadulhat az élősködőktől, ekképp megelőzve az olyan bonyodalmakat, mint a bélfertőzések, az autoimmun megbetegedések és a ciszták kialakulása.

Mindez részben megelőzhető személyes higiéniával és úgy is, hogy sehol sem fogyasztunk ismeretlen forrásból származó vizet, a húst alaposan hőkezeljük, a gyümölcs- és zöldségféléket pedig az elfogyasztásuk előtt mindig alaposan megmossuk.

Ha az otthonunkban kutyát, macskát vagy másféle házi kedvencet tartunk, ne feledkezzünk meg a rendszeres féregtelenítésükről! Sose engedjük ürülékkel szennyezett homokozóban játszani a gyermekeket! Nem utolsó sorban a megelőzésben nagy szerepet játszik a folyamatosan jó karban tartott immunrendszerünk is, amiben ugyancsak közrejátszanak a szervezetünkbe bejuttatott vitaminok, ásványi anyagok.

Megosztás
Címkék

Iratkozzon fel napi hírlevelünkre

A Facebook drasztikusan korlátozza híreink elérését. A hírlevelünkbe viszont nincs beleszólása, abból minden munkanapon értesülhet a nap 7 legfontosabb híréről.